Համաձայն ՀՀ ՊՆ օպերատիվ տվյալների` մարտի 15-16-ը ընկած ժամանակահատվածում, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտվել է շուրջ 12 անգամ, որի արդյունքում արձանագրվել է ավելի քան 200 կրակոց:
Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից գնդակոծել են Բերքաբեր, Կոթի, Վազաշեն, Այգեձոր, Պառավաքար, Կայանավան, Չինարի, Սևակավան, Երասխ և Խնձորուտ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերը: Հակառակորդը կրակոցներ է արձակել նաև մանկապարտեզների, դպրոցների ու երթևեկող ավտոմեքենաների ուղղությամբ:
Ի պատասխան հակառակորդի ակտիվ նախահարձակ գործողությունների` ՀՀ ՊՆ ստորաբաժանումները գործել են առավել հավասարակշռված, հայկական կողմից կրակոցներ չեն արձակվել: Ի դեպ, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունների, սահմանի հիշյալ մի քանի հատվածներում հրադադարի խախտումներ են արձանագրվել, իբր, հայկական կողմից: Հերքելով ադրբեջանական հերթական ապատեղեկատվությունը` մարտի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղարը մեկ անգամ ևս հայտնել է, որ ՀՀ զինված ուժերը շարունակում են պահպանել հրադադարի ռեժիմը:
Վերջին օրերին հակառակորդն առաջնային դիրքերում իրականացնում է նաև ինժեներական, որոշ հատվածներում` ականապատման աշխատանքներ:

17 Март 2011 - 09:26 AMT
Азербайджанские Вооруженные силы вновь нагнетают ситуацию на линии соприкосновения войск Армении и Азербайджана. Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении, в период 15-16 марта, противник нарушил режим перемирия 12 раз, произведя по позициям армянских сил более 200 выстрелов.
«Подразделения азербайджанской армии из стрелкового оружия разного калибра обстреляли армянские позиции, расположенные в направлении Беркабер, Коти, Вазашен, Айгедзор, Паравакар, Каяанаван, Чинар, Севакаван, Ерасх, Хндзорут. Противник обстрелял также расположенные на этом направлении детские сады, школы и машины”,- отмечено в сообщении МО РА.
В ответ на активные наступательные действия азербайджанской стороны, подразделения МО Армении, проявили взвешенность, не открыли огонь. Опровергая дезинформацию азербайджанских СМИ, которые отмечают, что армянская сторона нарушила режим перемирия, пресс-секретарь министра обороны заявил, что ВС Армении продолжают соблюдать режим прекращения огня.
“В течение последних дней противники на передовой линии соприкосновения войск осуществляет также инженерскую работу, а на некоторых участках, – работы по разминированию”,- сообщают в пресс-службе МО РА.
Утром 16 марта 1news.az со ссылкой на ANS Press, сообщил, что «вечером 16 марта, около 21.00 подразделения ВС Армении, сосредоточенные на высотах села Гызылхаджилы Газахского района подвергли обстрелу автомобили мирных жителей, двигающиеся по дороге в направлении сел Эскипара, Гушчуайрым и Мярзям». Не исключено, что таким образом азербайджанские СМИ готовили почву для провокации.