Համաձայն ՀՀ ՊՆ օպերատիվ տվյալների` մարտի 15-16-ը ընկած ժամանակահատվածում, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտվել է շուրջ 12 անգամ, որի արդյունքում արձանագրվել է ավելի քան 200 կրակոց:
Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից գնդակոծել են Բերքաբեր, Կոթի, Վազաշեն, Այգեձոր, Պառավաքար, Կայանավան, Չինարի, Սևակավան, Երասխ և Խնձորուտ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերը: Հակառակորդը կրակոցներ է արձակել նաև մանկապարտեզների, դպրոցների ու երթևեկող ավտոմեքենաների ուղղությամբ:
Ի պատասխան հակառակորդի ակտիվ նախահարձակ գործողությունների` ՀՀ ՊՆ ստորաբաժանումները գործել են առավել հավասարակշռված, հայկական կողմից կրակոցներ չեն արձակվել: Ի դեպ, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունների, սահմանի հիշյալ մի քանի հատվածներում հրադադարի խախտումներ են արձանագրվել, իբր, հայկական կողմից: Հերքելով ադրբեջանական հերթական ապատեղեկատվությունը` մարտի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղարը մեկ անգամ ևս հայտնել է, որ ՀՀ զինված ուժերը շարունակում են պահպանել հրադադարի ռեժիմը:
Վերջին օրերին հակառակորդն առաջնային դիրքերում իրականացնում է նաև ինժեներական, որոշ հատվածներում` ականապատման աշխատանքներ:

17 March 2011 - 09:26 AMT
The Azerbaijani armed forces are escalating tensions at the line of contact between Armenia and Azerbaijan.
According to the press service of the Armenian Defense Ministry, on March 15 and 16, Azerbaijan violated the ceasefire 12 times, firing over 200 shots at Armenian positions.
The Azerbaijani armed forces fired upon Armenian army positions in Barkaber, Koti, Vazashen, Aygedzor, Kayanavan, Chinar, Sevakavan, Yeraskh, Khndzorut. Kindergartens, schools and cars were also fired upon, the Ministry said.
The Armenian side demonstrated restraint, refraining from retaliatory fire.
Over the past several days, Azerbaijan is also carrying out engineering mine clearing works at the border sectors, the Ministry said.
It’s noteworthy that on March 16 morning 1news.az agency reported that “on March 16, at 9 pm, the Armenian armed forces fired upon cars of civilians moving towards the villages of Eskipar, Hushchuayrim and Myarzyam.”