ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն արձագանքել է Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Բահար Մուրադովայի հայտարարությանը` նշելով.«Միլլի մեջլիսի նիստում ինձ ու իմ տիկնոջը հասցեագրված Ձեր հայտարարությունն անկեղծորեն հուզեց ինձ: Հուզեց երկու պատճառով: Նախ որովհետև կարծում եմ, որ Դուք իրապես ազնիվ էիք ու վստահ Ձեր համոզմունքներում: Երկրորդ, որ իմ ժողովրդի մասին նորաստեղծ լեգենդներն օր օրի այնքան են խորանում ձեր երկրում, որ կարծես հավատամք են դառնում, ինչը միայն փաստերով ու առողջ բանավեճով հիմա արդեն ավելի դժվար կլինի փոխել, նույնիսկ շատ հարգարժան տիկնոջը հակառակը հավաստիացնել, չհորինված իրականությունը ցույց տալ»:
«Ես որոշեցի արձագանքել Ձեր հայտարարությանը, արձագանքել որպես հայ մարդ: Վստահ եմ, որ եթե Ձեզ հաջողվի խոսակցության բռնվել մեր ժողովրդին քաջածանոթ ադրբեջանցիների հետ, նրանք անկեղծության պահին Ձեզ անպայման կասեն, թե ինչպիսին է իրականում հայը: Հասկանում եմ, որ դժվար կլինի, բայց փորձե´ք, այնուամենայնիվ, լսել անկեղծ կարծիքներ: Անշուշտ, հետո պրոպագանդան բազում ուրիշ ահասարսուռ «պատմություններ» կհրամցնի Ձեզ, Ձեզ ու բոլորին, բայց, հավատացնում եմ` հոգու խորքից եկող պատմությունները մնայուն են, որովհետև իրական են: Դրանց պետք է ծանոթ լինել:
Այո´, մենք խնդիր ունենք լուծելու ու միասին պիտի լուծենք: Միասին: Մենք պարտավոր ենք դա անել, որպեսզի այդ բեռը չթողնենք մեր զավակներին: Բայց դա անելու համար մենք նախ պիտի կարողանանք փոխել ոչնչացման մղող հասարակական մթնոլորտը, հրաժարվել այն սնող մեխանիզմներից, մենք պիտի կարողանանք կոտրել միջավայրը, որը բռնություն է ծնում, որը հնարավոր է դարձնում բռնությունը, հանգեցնում երիտասարդ տղաների անդառնալի կորուստների, որտեղ նույնիսկ հնարավոր է մանկան կյանքը կասկածելի պատմություններով դարձնել շահարկումների առարկա` միայն թեկուզ մի ողջ ժողովրդի պիտակավորելու պարզունակ նպատակով: Մենք նրանց բոլորի մայրերին պատասխան ունենք տալու: Միասին: Իսկ նրանց մայրերը մեզնից միայն իրենց զավակներին են ուզում:
Հարգարժա´ն տիկին, թեև իրականության հետ կապ չունի Ձեր հայտարարությունը, ես, այնուամենայնիվ, որոշեցի արձագանքել դրան: Հուսով եմ, որ Ձեր կողմից հիշատակված մանկասպանության դեպքի անաչառ քննությունից հետո Դուք կկարողանանք մեկ այլ հայտարարությամբ էլ հանդես գալ, որքան էլ դժվար լինի Ձեզ համար»,-ասվում է ՀՀ նախագահի հայտարարության մեջ, հայտնում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
Հիշեցնենք, որ օրերս Միլլի մեջլիսի փոխնախագահ Բահար Մուրադովան հրապարակային կոչով դիմել էր ՀՀ նախագահին և իր տիկնոջը` մասնավորապես ասելով. «թույլ մի´ տվեք ձեր ժողովրդին սպանել երեխաներին»:
Մարտի 9-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդեցին, որ «հայկական զինված ուժերն ադրբեջանցի երեխա են սպանել»: Ընդ որում, նույն այդ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները երկար ժամանակ չէին կարողանում կողմնորոշվել` 8-ամյա, թե 10-ամյա տղա է սպանվածը` Օրտա-Քարվենդ գյուղի բնակիչ Ֆարիդ Բադալովը, որոշ ԶԼՄ-ներ խոսում են դեռահասի մասին:
Ավելի ուշ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը և պաշտպանության նախարարությունը հանդես եկան համատեղ մեկնաբանությամբ, որում, մասնավորապես, ասվում է. «Ադրբեջանական պաշտոնական քարոզչությունը շարունակում է թեժացնել իրավիճակը սահմանային Օրթա Քարվենդ գյուղում ադրբեջանցի երեխայի մահվան հետ կապված` ինտենսիվ կերպով կեղծ մեղադրանքներ շրջանառելով ղարաբաղյան կողմի հասցեին: Տեղի ունեցածն ուշադիր ուսումնասիրելու դեպքում կարելի է մի շարք փաստեր ի հայտ բերել, որոնք պաշտոնական Բաքվի մեղադրանքների կեղծ լինելու մասին են վկայում:
Մարտի 10-ին ԵԱՀԿ առաքելության կողմից նշված վայրում դիտարկում անցկացնելու ժամանակ ղարաբաղյան կողմը դիտարկման խմբի անդամների ուշադրությունը հրավիրել էր հետևյալի վրա. ԼՂՀ պաշտպանության բանակի առաջնային դիրքերից մինչև Օրթա Քարվենդ գյուղն ընկած հեռավորությունը կազմում է 1400-1500 մետր, այսինքն, տվյալ դեպքում անհնար է, որ ՍՎԴ դիպուկահար հրացանից նշանառու կրակով արձակված գնդակը հասներ թիրախին: Նշված հատվածի ռելիեֆը թույլ չի տալիս ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դեպի հակառակորդի կողմը նշանառու կրակ բացել, քանի որ վերջինս ունի բարձր դիրքային առավելություններ:

Armenian President Serzh Sargsyan responded to the appeal by vice speaker of the Azerbaijani parliament Bahar Muradova.
“Dear Ms. Muradova, I have been sincerely upset by your appeal to me and my spouse made at the session of the Milli Mejlis. I have been upset for two reasons. First, I think that you were really sincere and convinced in what you said. Second, the newly invented legends about my people grow into beliefs day by day in your country, which would be very difficult to dispel by facts and healthy debate only, to reassure even the most distinguished Madam in the opposite and expose the true reality,” the President said.
“I decided to respond to your statement as an Armenian. Should you engage in a frank conversation with the Azeris that know our people well they at their most sincere would definitely tell you who an Armenian is in reality. I know it is hard but at least give it a try. Undoubtedly afterwards the propaganda will render to You, you and all the others, myriads of other horrible ‘stories’, but I assure you that stories from the depths of hearts and souls are perpetual as they are real. One just needs to be familiar with them.”
The President went on saying: “Yes, we face a problem and we need to deal with that problem together. Indeed, together. We must solve it and not burden it on our children. But to do that first and foremost we should be able to transform the social atmosphere leading to destruction, we should reject mechanisms nourishing it, we should be able to remake the environment that gives birth to violence bringing about irretrievable losses of young men, an environment where a child’s life may undergo speculations with suspicious stories serving the mere primitive goal of stigmatizing the whole nation. We must be able to respond to their mothers, and do that together. The only thing their mothers expect from us is the return of their children.”
“Dear Madam, Although your statement had no touch to the reality whatsoever I decided to respond to it. And I hope that after an impartial investigation of the child murder case that you referred to you should be able to make another statement no matter how difficult it is,” he concluded.
Recently, Milli Mejlis Vice Speaker Bahar Muradova publicly called on the Armenian President and his spouse, saying “do not let your people murder children”.
Azerbaijani media reported that allegedly “Armenian armed forces killed an Azerbaijani child on March 8.” Meanwhile, the reports were controversial – some of them stated that the boy was eight, while others spoke about resident of Orta Karvend settlement Farid Badalov, a ten-year-old boy.
“The Azerbaijani official propaganda continues aggravating the situation on the occasion of the Azerbaijani boy's death in the frontier village of Orta Karvend, intensively spreading false accusations against the Karabakh party,” the statement said. “Careful investigation of the case can discover some facts testifying to the fabricated accusations of official Baku. During the March 10 monitoring conducted by the OSCE Mission in the noted place, the Karabakh party drew the attention of the monitoring group to the following facts: The distance between the front positions of the NKR Defense Army and the village of Orta Karvend makes 1400-1500 meters, i.e. to hit a man with adjusted fire from a SVD sniper rifle is impossible in this case; the relief of the noted section doesn't allow adjusted firing from the positions of the NKR Defense Army towards the opponent, as the latter has height privileges; according to reliable sources, for more accurate firing at the NKR Defense Army's positions from Orta Karvend, the Azerbaijani soldiers climb the houses' roofs. The very houses, in the yards of which 'boys play'; in the frontier villages, people usually settle in the middle or back, i.e. the safer area of the settlement and not in its front section,” the Ministries said.