17 Մարտ 2011 - 13:25 AMT
Հայկական կողմի մոտ գտնվող միակ ադրբեջանցի ռազմագերին հոգեբանորեն պատրաստ չէ վերադառնալ հայրենիք, թեև հայկական կողմը պատրաստ է նրան վերադարձնել, լրագրողներին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամլո քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը` չանվանելով ռազմագերու անունը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանն, իր հերթին, սպասում է, որ ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորինս շուտ վերադարձվելու են: Պաշտոնական տվյալների համաձայն, ադրբեջանական գերության մեջ են գտնվում Հայաստանի 11 քաղաքացիներ` 6 զինծառայող և 5 քաղաքացիական անձ:
Մարտի 5-ին Սոչիում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահների միջև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, մարտի 17-ին տեղական ժամանակով ժամը 14.58 -ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանի Բաշ Քարվենդ գյուղի մոտակա հատվածում ղարաբաղյան կողմը Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի Ստեփանակերտի և Երևանի գրասենյակների օժանդակությամբ ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչներին է հանձնել ԼՂՀ տարածքում գերի վերցված ադրբեջանական բանակի սերժանտ Անվար Հաջիևին, ասվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ:
Միաժամանակ հայկական կողմին է հանձնվել Հայաստանի Տավուշի շրջանի Հաղարծին գյուղի բնակիչ, 1978 թ. ծնվ. Արթուր Բադալյանը:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները ըստ ամենայնի օժանդակել են գերիների փոխանակման գործընթացին:

Spokesperson for the RA Defense Ministry David Karapetyan said that the only Azerbaijani POW, who is in Armenian captivity currently, is not psychologically ready to return to the motherland.
Karapetyan refrained from mentioning the POW's name.
Armenia, in its turn, expects the Armenian citizens, who are in Azerbaijani captivity, to be returned as soon as possible, Karapetyan told journalists.
According to official data, there are 11 Armenian citizens in Azerbaijani captivity – 6 servicemen and 5 civilians.
According to the March 5 agreement achieved by the Presidents of the Republic of Armenia and the Azerbaijani Republic under the mediation of the President of the Russian Federation in Sochi, on March 17, at 2:58 pm of local time, in the section near the village of Bash Karvend of the border between the Nagorno Karabakh Republic and the Azerbaijani Republic, the Karabakh party, under the promotion of the ICRC Stepanakert and Yerevan Offices, passed sergeant of the Azerbaijani army Anar Hadjiev, taken prisoner in the NKR territory, to representatives of Azerbaijan.
Simultaneously, inhabitant of the village of Aghartsin of Armenia's Tavush provice Arthur Badalyan, 33, was transferred to the Armenian party.