17 Մարտ 2011 - 13:25 AMT
Հայկական կողմի մոտ գտնվող միակ ադրբեջանցի ռազմագերին հոգեբանորեն պատրաստ չէ վերադառնալ հայրենիք, թեև հայկական կողմը պատրաստ է նրան վերադարձնել, լրագրողներին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամլո քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը` չանվանելով ռազմագերու անունը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանն, իր հերթին, սպասում է, որ ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորինս շուտ վերադարձվելու են: Պաշտոնական տվյալների համաձայն, ադրբեջանական գերության մեջ են գտնվում Հայաստանի 11 քաղաքացիներ` 6 զինծառայող և 5 քաղաքացիական անձ:
Մարտի 5-ին Սոչիում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահների միջև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, մարտի 17-ին տեղական ժամանակով ժամը 14.58 -ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանի Բաշ Քարվենդ գյուղի մոտակա հատվածում ղարաբաղյան կողմը Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի Ստեփանակերտի և Երևանի գրասենյակների օժանդակությամբ ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչներին է հանձնել ԼՂՀ տարածքում գերի վերցված ադրբեջանական բանակի սերժանտ Անվար Հաջիևին, ասվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ:
Միաժամանակ հայկական կողմին է հանձնվել Հայաստանի Տավուշի շրջանի Հաղարծին գյուղի բնակիչ, 1978 թ. ծնվ. Արթուր Բադալյանը:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները ըստ ամենայնի օժանդակել են գերիների փոխանակման գործընթացին:

Азербайджанский военнопленный, находящийся у армянской стороны, психологически не готов вернуться на родину, хотя армянская сторона готова его вернуть, заявил журналистам пресс-секретарь министра обороны Армении Давид Карапетян, при этом не назвав имени военнопленного.
Это единственный азербайджанский военнопленный, на данный момент находящийся у армянской стороны.
По его словам, Армения, в свою очередь, ожидает, что все находящиеся в азербайджанском плену граждане Армении будут возвращены как можно скорее. По официальным данным, в азербайджанском плену находится одиннадцать армянских граждан – 6 военнослужащих и 5 гражданских лиц.
Согласно договоренности, достигнутой 5 марта в Сочи между президентами Армении и Азербайджана при посредничестве президента России, 17 марта в 14:58 по местному времени на участке границы между Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном вблизи села Баш Карвенд карабахская сторона при содействии Степанакертского и Ереванского офисов Международного Комитета Красного Креста передала представителям азербайджанской стороны взятого в плен на территории НКР сержанта азербайджанской армии Анвара Гаджиева.
Одновременно армянской стороне был передан житель села Агарцин Тавушского района Армении Артур Бадалян, 1978 г.р.