17 Մարտ 2011 - 17:57 AMT
Երևանի Ազատության հրապարակում ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հանրահավաքն ավարտվեց: Ինչպես հանրահավաքի ընթացքում հայտնեց Հայաստանի առաջին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, իշխանությունները պետք է երեք պայման կատարեն ընդդիմության հետ երկխոսությունը շարունակելու համար` անհապաղ ազատ արձակեն ընդդիմության կողմնակիցներին, թույլ տան հանրահավաքներ անցկացնել Ազատության հրապարակում, ինչպես նաև բացահայտեն մարտի 1-ի հանցագործությունների մեղավորներին, որոնք պետք է արդարադատության առջև ներկայանան:
Տեր-Պետրոսյանի խոսքով, որոշ մարդիկ այս տարվա մարտի 1-ի ցույցի ժամանակ կատարված հայտարարությունից հետո եզրակացրել են, որ երկրի իշխանությունները գործարք են կնքել ՀԱԿ-ի կամ նույնիսկ հասարակության հետ: «Եթե անգամ դա գործարք է, ապա ամենապատվավոր գործարքն է: Չէ՞ որ դա գործարք է իշխանության և հասարակության միջև»,- ասել է Տեր-Պետրոսյանը: Նա հայտնել է նաև, որ իրենք Ազատության հրապարակում հաջորդ հանրահավաքն անցկացնելու մասին կտեղեկացնեն ոչ թե ՀԱԿ-ի կամ դրա մեջ մտնող այլ կուսակցությունների, այլ այս «100 000-անոց հանրահավաքի» անունից:
Դրա հետ մեկտեղ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նկատել է, որ Երևանի բոլոր երեք քաղաքապետերը` Երվանդ Զախարյանը, Գագիկ Բեգլարյանն ու Կարեն Կարապետյանը (ներկայիս քաղաքապետ) պատասխան են տալու Ազատության հրապարակում հանրահավաքներն արգելելու համար: ՀԱԿ առաջնորդը ցուցարարներին կոչ է արել հետևել ՀԱԿ-ի ցուցումներին և ինքնագործունեությամբ զբաղվել: «Ես դիմում եմ ձեր գիտակցությանը, սա մի գործ է, որն ինքնագործունեություն չի հանդուրժում»,- ասել է նա:
Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանն իր հերթին հաղորդել է, որ եթե քաղաքապետարանը թույլ տա, ապա հաջորդ հանրահավաքը կկայանա ապրիլի 8-ին Ազատության հրապարակում: Հակառակ դեպքում ցույցը տեղի կունենա Հին ձեռագրերի ինստիտուտ Մատենադարանի հարակից տարածքում:

В Ереване на площади Свободы только что завершился митинг оппозиционного Армянского Национального Конгресса (АНК). Как заявил в ходе митинга первый президент Армении, лидер АНК Левон Тер-Петросян, власти должны выполнить три условия для продолжения диалога с оппозицией: немедленно освободить сторонников оппозиции, разрешить проводение митинги на площади Свободы, а также раскрыть преступления 1 марта, виновники которого должны предстать перед правосудием.
По словам Тер-Петросяна, некоторые люди, после заявления на митинге 1 марта текущего года, сделали выводы, что власти страны пошли на сделку с АНК или даже с обществом. “Даже если это сделка, то это самая почетная сделка. Ведь это сделка между властью и обществом”, – сказал Тер-Петросян. Он также заявил, что они проинформируют о проведении следующего митинга на площади Свободы не от имени АНК, или каких-то партий входящих в него, а от имени этого “100 000-ного митинга”.
При этом Левон Тер-Петросян заметил, что все три мэра Еревана – Ерванд Захарян, Гагик Бегларян и Карен Карапетян (нынешний мэр) ответят за запрещение митингов на площади. Лидер АНК также призвал митингующих следовать указаниям АНК и не заниматься самодеятельностью. “Я обращаюсь к вашей сознательности, это дело, не терпящее самодеятельности», – сказал он.
В свою очередь, координатор партии Левон Зурабян сообщил, что если мэрия позволит, то следующий митинг состоится 8 апреля на площади Свободы. В противном случае митинг пройдет у здания Института-хранилища древних рукописей «Матенадаран».