Մարտի 17-ին` երևանյան ժամանակով 17:15-ին սկսվեց հայկական ընդդիմության` Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հանրահավաքը, որի սկզբում Մատենադարանի հարակից տարածքում մի քանի հազար մարդ էր հավաքվել: Ազատության հրապարակում, Կոմիտասի անվ. Պետական կոնսերվատորիայի և Մատենադարանի մոտ ոստիկանության ուժեղացված ջոկատներ էին հերթապահում:
Դեռևս նախքան հանրահավաքի մեկնարկը ընդդիմության կողմնակիցների շրջանում տեղեկություններ էին տարածվում այն մասին, որ ՀԱԿ-ն ու իր կողմնակիցները, չնայած Երևանի քաղաքապետարանի արգելքին, մտադիր են ցույց անցկացնել Ազատության հրապարակում: Ցուցարարները կոչ էին անում նաև շարժվել դեպի Հայաստանի նախագահի նստավայր:
Հանրահավաքի ավարտին ելույթ ունեցավ հայկական ընդդիմության առաջնորդ, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Դրանից հետո` մոտավորապես 18:30-ին, ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հանրահավաքի մասնակիցներին կոչ արեց շարժվել դեպի Ազատության հրախպարակ: Ամբոխը ոգևորությամբ է արձագանքել դեպի ոստիկանությամբ օղակված Ազատության հրապարակ շարժվելու` ընդդիմության առաջնորդների կոչին: Ոստիկանությունը Զուրաբյանի և ՀՀ Ոստիկանության պետի տեղակալ Ալեքսանդր Աֆյանի միջև բանակցություններից հետո թույլ է տվել ցուցարարներին մտնել հրապարակ:
20:25-ին Ազատության հրապարակում, չնայած էլեկտրականության բացակայությանը, մեկնարկեց հայկական ընդդիմության հանրահավաքը: Ցույցի ընթացքում ելույթ ունեցավ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որն իշխանություններից պահանջեց կատարել ընդդիմության երեք գլխավոր պայմանները`անհապաղ ազատ արձակեն ընդդիմության կողմնակիցներին, թույլ տան հանրահավաքներ անցկացնել Ազատության հրապարակում, ինչպես նաև բացահայտեն մարտի 1-ի հանցագործությունների մեղավորներին, որոնք պետք է արդարադատության առջև ներկայանան: Բացի դրանից, ՀԱԿ առաջնորդը ցուցարարներին կոչ է արել հետևել ՀԱԿ-ի ցուցումներին և ինքնագործունեությամբ զբաղվել:
Հանրահավաքն Ազատության հրապարակում ավարտվեց մոտավորապես 21:15-ին: Ցույցի որոշ մասնակիցներ հրապարակում մնացին` իրենց աջակցությունը հայտնելով «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, որը մարտի 15-ից անժամկետ հացադուլ է հայտարարել:
Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանն իր հերթին հաղորդել է, որ եթե քաղաքապետարանը թույլ տա, ապա հաջորդ հանրահավաքը կկայանա ապրիլի 8-ին Ազատության հրապարակում: Հակառակ դեպքում ցույցը տեղի կունենա Հին ձեռագրերի ինստիտուտ Մատենադարանի հարակից տարածքում:
Հայաստանի Ոստիկանության տվյալների համաձայն, Մատենադարանի հարակից տարածքում ընդդիմության հանրահավաքին մասնակցել է 9000 մարդ: Ընդդիմության տվյալներով, հանրահավաքին ավելի քան 30 հազար մարդ է մասնակցել:

17 Март 2011 - 18:19 AMT
17 марта в 17:15 часов по ереванскому времени начался митинг армянской оппозиции Армянского Национального Конгресса (АНК). В начале митинга перед зданием Матенадарана собралось несколько тысяч человек. У площади Свободы, Государственной консерватории им. Комитаса, и возле Матенадарана дежурили усиленные наряды полиции.
Еще до начала митинга, среди сторонников оппозиции распространялись сообщения, что АНК и его сторонники, несмотря на запрет мэрии Еревана, намерены провести митинг на площади Свободы. Были также призывы среди митингующих направиться к резиденции президента Армении.
В конце митинга выступил лидер армянской оппозиции, первый президент РА Левон Тер-Петросян. После этого, примерно в 18:30 часов по местному времени, координатор оппозиционного АНК Левон Зурабян призвал участников митинга направиться на площадь Свободы. Толпа с воодушевлением отреагировала на призыв лидеров оппозиции направиться на площадь Свободы, которая была оцеплена полицией. После переговоров между замначальника Полиции Александром Афяном и координатором АНК Левоном Зурабяном, полиция пропустила митингующих на площадь Свободы.
В 20:25 часов на площади Свободы начался митинг армянской оппозиции, несмотря на отсутствия электричества на площади. Лидеры АНК призвали собравшихся следовать их приказам и увещеваниям. На митинге выступил Левон Тер-Петросян, который призвал власти выполнить три главных требования оппозиции: немедленно освободить сторонников оппозиции, разрешить проведение митингов на площади Свободы, а также раскрыть преступления 1 марта, виновники которого должны предстать перед правосудием. Кроме того, лидер оппозиции призвал сторонников АНК воздержаться от самодеятельности и следовать указаниям АНК.
Митинг на площади Свободы завершился примерно в 21:15. Некоторые участники митинга остались на площади, выразив тем поддержку лидеру партии «Наследие» Раффи Ованнисяну, который 15 марта объявил бессрочную голодовку.
В свою очередь координатор партии Левон Зурабян сообщил, что если мэрия даст разрешение, то следующий митинг состоится 8 апреля на площади Свободы, в противном случае митинг будет проведен возле Матенадарана.