18 Մարտ 2011 - 05:18 AMT
Բաքու, Ստեփանակերտ և Երևան կատարած այցի արդյունքում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բերնար Ֆասյեն, Ռոբերտ Բրադկեն և Իգոր Պոպովը մարտի 17-ին Երևանում հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
Հայտարարությունում նշվում է, որ մարտի 15-17-ը կայացած այցի ընթացքում համանախագահներն այցելել են Բաքու, որտեղ հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի հետ, Երևանում հանդիպել են ՀՀ նախագահ Սերժ- Սարգսյանի և ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Լեռնային Ղարաբաղում միջնորդները հանդիպել են դե ֆակտո իշխանությունների հետ: Երևանում ԵԱՀԿ ՄԽ-ը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի, Լիտվայի ԱԳ նախարար Աուդրոնյուս Աժուբալիսի հետ, որը գտնվում է տարածաշրջանում: Միջնորդներին ուղեկցել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը:
Հանդիպման ընթացքում համանախագահները կոչ են արել հակամարտության կողմերին օգտվել դրական ազդակից, որը ստեղծվել է մարտի 5-ին Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ և կենտրոնացնել ուշադրությունը հակամարտության լուծման հիմնարար սկզբունքների մշակման վրա: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հրադադարի ռեժիմի խախտումները հետաքննելու վերաբերյալ կոնկրետ պայմանավորվածությունների իրագործման միջոցները: Համանախագահներն ափսոսանք են հայտնել այն առթիվ, որ զորքերի շփման գծից դիպուկահարներին հեռացնելու մասին առաջարկը չի կատարվում, ինչը հանգեցնում է անմեղ մարդկանց մահվան:
Համանախագհները դաշտային առաքելության հաշվետվությունը հանձնել են Հայաստանի, ԼՂ և Ադրբեջանի նախագահներին, որը մարտի 23-ին ներկայացվելու է Վիեննայում:

18 Март 2011 - 05:18 AMT
По итогам визита в Баку, Степанакерт и Ереван сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта Бернар Фасье (Франция), Роберт Брадтке (США) и Игорь Попов (РФ) 17 марта сделали в Ереване совместное заявление.
В заявлении отмечается, что в ходе визита 15-17 марта сопредседатели посетили Баку, где встретились с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и министром иностранных дел Эльмаром Мамедьяровым и Ереван, где встретились с президентом Армении Сержем Саргсяном и министром и иностранных дел Эдвардом Налбандяном. В Нагорном Карабахе посредники встретились с де-факто властями. В Ереване МГ ОБСЕ встретилась с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Литвы Аудронюсом Ажубалисом, который находится в регионе. Посредников сопровождал личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик.
В ходе встреч сопредседатели призвали стороны конфликта воспользоваться положительным импульсом, созданным во время встречи в Сочи 5 марта по инициативе президента Медведева и сфокусировать внимание на выработке базовых принципов по решению нагорно-карабахского конфликта. Во время встреч также обсуждались меры по реализации конкретных договоренностей в отношении расследования нарушений режима прекращения огня. Сопредседатели вырази сожаление о том, что их давнее предложение об отводе снайперов с линии огня не выполняется, что приводит к гибели невинных людей.
МГ ОБСЕ передали отчет полевой миссии президентам двух стран, а также властям Нагорного Карабаха. Они подчеркнули, что доклад будет представлен 23 марта в Вене и попросили воздержаться до этого дня от публичных комментариев.