18 Մարտ 2011 - 12:15 AMT
Թուրքիան պետք է ոչ թե Մոսկվայի կամ Կարսի պայմանագրի մասին հիշի, այլ Սևրի պայմանագրի և հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին
Ռուս-թուրքական մերձեցումը չի սպառնում Հայաստանի հետ Ռուսաստանի հարաբերություններին, լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: «Ռուս-հայկական հարաբերություններն այնպիսի բարձր մակարդակում են, որ այլ երկրների հետ Ռուսաստանի հարաբերությունները չեն կարող դրանց սպառնալ»,- հայտնել է նա:
Շարմազանովն անդրադարձել է նաև Մոսկվայի պայմանագրի 90-ամյակին, որը նշվեց վերջերս Թուրքիայի վարչապետի` Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ: Նրա խոսքով, Թուրքիան պետք է ոչ թե Մոսկվայի կամ Կարսի պայմանագրի մասին հիշի, այլ Սևրի պայմանագրի և Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին:
Մարտի 16-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին նվիրել է երկու երկրների միջև բարեկամության և եղբայրության մասին պայմանագրի պատճենը, ինչպես նաև հոբելյանական նամականիշ, որը թուրքական իշխանությունները թողարկել են փաստաթղթի ստորագրման 90-ամյակի պատվին:
Նույն օրը Երևանում Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ ՀՅԴ երիտասարդական թևը բողոքի ցույց էր կազմակերպել: Ակցիային մասնակցում էին ավելի քան 100 երիտասարդներ: Հավաքվածներն ընթերցել են ռուսական իշխանություններին ուղղված բողոքի նամակը` պահանջելով անօրինական համարել 1921-ի Մոսկվայի պայմանագիրը: Ցուցարարներն իրենց պահանջները դեսպանատանն են փոխանցել դագաղի մեջ: Դագաղում գտնվում էր դեսպանատանը հասցեագրված նամակը, ինչպես նաև 1921թ. Մոսկվայի պայմանագրի պատճեն: «Մեռելածին պայմանագրի համար դագաղ է հարկավոր»,- հայտարարել է ՀՅԴ երիտասարդական թևի ներկայացուցիչ Արթուր Ղազարյանը: Նամակի ևս մեկ պատճեն տեղադրվել է դեսպանության փոստի համար նախատեսված արկղի մեջ:
Դրանից հետո հավաքվածները շարժվել են դեպի Սողոմոն Թեհլերյանի հուշարձանը, որտեղ ՀՅԴ երիտասարդական թևը մտադիր է Թալեաթ-փաշայի սպանության 90-ամյակին նվիրված միջոցաում անցկացնել:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր պատմաբան Էդիկ Մինասյանը, Մոսկվայի պայմանագիրն անօրինական է, քանի որ 1921 թվականի մարտին Քեմալական Թուրքիան և Ռուսաստանը միջազգային իրավունքի սուբյեկտներ չէին ճանաչվել և իրավունք չունեին որոշելու երրորդ պետության ճակատագիրը:

Spokesman for the ruling Republican Party of Armenia (RPA) parliamentary group Eduard Sharmazanov said that the Russian-Turkish rapprochement does not jeopardize Armenia-Russia relations.
“The Armenian-Russian relations are at such a high level that Russia’s ties with other countries cannot jeopardize them,” Sharmazanov told journalists in Yerevan.
He also referred to the 90th anniversary of the Moscow Treaty, which was marked during the Turkish Prime Minister’s recent visit to Moscow. According to Sharmazanov, Turkey should remember the Treaty of Sevres and Armenian-Turkish protocols signed in Zurich rather than the treaties of Moscow and Kars.
Upon arriving in Moscow on March 16, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan presented an original copy of the Treaty of Moscow signed 90-years-ago to the day, to Russian President Dmitry Medvedev, along with a commemorative stamp issued in Turkey to mark the 90th anniversary of the illegal treaty.
The anniversary of the invalid treaty, as well as the timing of the Erdogan-Medvedev meeting was the subject of demonstration held at the Russian Embassy in Yerevan. The demonstration was organized by the Armenian Revolutionary Federation Nigol Aghbalian student and youth organization of Armenia to demand invalidation of the Treaty of Moscow.
According to historian Edik Minasyan, the Treaty of Moscow is illegal, as in March 1921 the Kemalist Turkey and Russia were not recognized as subjects of the international law and had no right to decide on destiny of a third state.