18 Մարտ 2011 - 12:15 AMT
Թուրքիան պետք է ոչ թե Մոսկվայի կամ Կարսի պայմանագրի մասին հիշի, այլ Սևրի պայմանագրի և հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին
Ռուս-թուրքական մերձեցումը չի սպառնում Հայաստանի հետ Ռուսաստանի հարաբերություններին, լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: «Ռուս-հայկական հարաբերություններն այնպիսի բարձր մակարդակում են, որ այլ երկրների հետ Ռուսաստանի հարաբերությունները չեն կարող դրանց սպառնալ»,- հայտնել է նա:
Շարմազանովն անդրադարձել է նաև Մոսկվայի պայմանագրի 90-ամյակին, որը նշվեց վերջերս Թուրքիայի վարչապետի` Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ: Նրա խոսքով, Թուրքիան պետք է ոչ թե Մոսկվայի կամ Կարսի պայմանագրի մասին հիշի, այլ Սևրի պայմանագրի և Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին:
Մարտի 16-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին նվիրել է երկու երկրների միջև բարեկամության և եղբայրության մասին պայմանագրի պատճենը, ինչպես նաև հոբելյանական նամականիշ, որը թուրքական իշխանությունները թողարկել են փաստաթղթի ստորագրման 90-ամյակի պատվին:
Նույն օրը Երևանում Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ ՀՅԴ երիտասարդական թևը բողոքի ցույց էր կազմակերպել: Ակցիային մասնակցում էին ավելի քան 100 երիտասարդներ: Հավաքվածներն ընթերցել են ռուսական իշխանություններին ուղղված բողոքի նամակը` պահանջելով անօրինական համարել 1921-ի Մոսկվայի պայմանագիրը: Ցուցարարներն իրենց պահանջները դեսպանատանն են փոխանցել դագաղի մեջ: Դագաղում գտնվում էր դեսպանատանը հասցեագրված նամակը, ինչպես նաև 1921թ. Մոսկվայի պայմանագրի պատճեն: «Մեռելածին պայմանագրի համար դագաղ է հարկավոր»,- հայտարարել է ՀՅԴ երիտասարդական թևի ներկայացուցիչ Արթուր Ղազարյանը: Նամակի ևս մեկ պատճեն տեղադրվել է դեսպանության փոստի համար նախատեսված արկղի մեջ:
Դրանից հետո հավաքվածները շարժվել են դեպի Սողոմոն Թեհլերյանի հուշարձանը, որտեղ ՀՅԴ երիտասարդական թևը մտադիր է Թալեաթ-փաշայի սպանության 90-ամյակին նվիրված միջոցաում անցկացնել:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր պատմաբան Էդիկ Մինասյանը, Մոսկվայի պայմանագիրն անօրինական է, քանի որ 1921 թվականի մարտին Քեմալական Թուրքիան և Ռուսաստանը միջազգային իրավունքի սուբյեկտներ չէին ճանաչվել և իրավունք չունեին որոշելու երրորդ պետության ճակատագիրը:

18 Март 2011 - 12:15 AMT
Турция должна помнить не о Московском или Карском договорах, а о Севрском договоре и армяно-турецких протоколах
Российско-турецкое сближение не угрожает отношениям России с Арменией, заявил журналистам секретарь фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. “Российско-армянские отношения находятся на таком высоком уровне, что никакие отношения России с другими странами им угрожать не могут”, – заявил он.
Шармазанов также коснулся темы 90-летия Московского договора, которая была отмечена во время недавнего визита премьер-министра Турции в Москву. По его словам, Турции надо вспоминать не Московский или Карские договора, которые не имеют никакой правовой силы, а Севрский договор и армяно-турецкие протоколы, подписанные в Цюрихе.
16 марта премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган подарил президенту РФ Дмитрию Медведеву копию договора о дружбе и братстве между двумя странами, а также юбилейную марку, которую выпустили турецкие власти в честь 90-летия подписания документа.
В тот же день молодежное крыло АРФ Дашнакцутюн перед посольством России в Армении организовало акцию с требованием признать Московский договор незаконным. Требования, а также копия Московского договора в посольство России были переданы в миниатюрном гробу. На гробу была надпись «Почтовый ящик посольства РФ. Для русско-турецкого договора». «Для мертворожденного договора – гроб», – заявил представитель молодежного крыла АРФ Дашнакцутюн Артур Казарян. Еще одна копия письма была брошена в ящик для корреспонденции посольства.
Как ранее заявил историк Эдик Минасян, Московский договор является незаконным, поскольку в марте 1921 года Кемалистская Турция и Россия не были признанными субъектами международного права и не имели права решать судьбу третьего государства.