ԵԱՀԿ գործող նախագահ Աուդրոնյուս Աժուբալիսի առաջարկը հայկական կողմից ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծից դիպուկահարների հեռացման վերաբերյալ չի կարող ընդունվել, քանի որ Ադրբեջանը դրա համար կառուցողական մոտեցում չի ցուցաբերում և մշտապես խախտում է Հայաստանի հետ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը` ամփոփելով Լիտվայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Աուդրոնյուս Աժուբալիսի հետ հանդիպումը: Սահակյանի խոսքով, երբ հանդիպման ժամանակ Աուդրոնյուս Աժուբալիսը հայտնեց միակողմանի կարգով հայկական կողմից ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծից դիպուկահարների հեռացման վերաբերյալ առաջարկի մասին, Արցախի նախագահը ԵԱՀԿ գործող նախագահի ուշադրությունը հրավիրեց երեկ շփման գծում տեղ գտած միջադեպին. ադրբեջանական բանակի բացած կրակի արդյունքում հայ զինվոր է զոհվել:
«Երեկվա միջադեպը սահմանի վրա ապացուցում է, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահի առաջարկը չի կարող օժանդակություն գտնել, քանի որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Ադրբեջանը պարտադիր դիվերսիոն-ահաբեկչական գործողությունների է դիմում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներից առաջ և հետո և այն պահին, երբ տարածաշրջանում գտնվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդները: ԵԱՀԿ գործող նախագահն ինքն էլ համաձայնեց, որ Ադրբեջանի կողմից բոլոր պայմանավորվածությունները խախտելու պայմաններում անհնար է կոնկրետ միջոցառումներ իրականացնել»,- ասել է նախագահը:
Մարտի 17-ին ժամը 17:30-ի սահմանում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Ասկերանի) պաշտպանական ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում հակառակորդի կողմից արձակված գնդակից հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ ժամկետային զինծառայող, 1991թ. ծնված Ահարոն Արմենի Հայրապետյանը: Դեպքից անմիջապես հետո վիրավորը տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, որտեղ ժամը 18:59-ին մահացել է:
Այն, որ ադրբեջանական բանակի կողմից ձեռնարկված հերթական նախահարձակ գործողությունն իրականացվել է մարտի 5-ին Սոչիի եռակողմ պայմանավորվածության շրջանակում տեղի ունեցած գերիների փոխանակումից ընդամենը մեկ ժամ հետո և, գրեթե նույն պաշտպանական հատվածի դիրքերից մեկում, խոսում է այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը ոչ միայն չի հարգում հրադադարի պահպանման ռեժիմը, այլև միտումնավոր կերպով փորձում է շրջանցել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ցանկացած առաքելություն: Հանգամանք, որը անտարակույս պետք է իր արժանի գնահատականը ստանա ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
Եթե հայկական կողմը միակողմանի կարգով դուրս բերեր դիպուկահարներին ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծից, ապա այդ քայլը Հայաստանի կողմից բարի կամքի դրսևորման լավ օրինակ կծառայեր: Այդ մասին Հայաստանի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Լիտվայի ԱԳՆ ղեկավար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Աուդրոնյուս Աժուբալիսը:
«Մենք առաջարկել ենք հայկական կողմին միակողմանի կարգով հեռացնել դիպուկահարներին, բայց դա, ավելի շուտ, զգացմունքային առաջարկ է»,- ասել է ԵԱՀԿ գործող նախագահը և հավելել, որ դիպուկահարներին հեռացնելու մասին ասել է ինչպես Ադրբեջանի ղեկավարությանը, այնպես էլ Հայաստանին:
Աժուբալիսը նաև ողջունել է հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև երեկ տեղի ունեցած գերիների փոխանակությունը:

Предложение действующего председателя ОБСЕ Аудронюса Ажубалиса об отводе армянской стороной в одностороннем порядке снайперов с линии фронта зоны карабахского конфликта не может быть принято, поскольку Азербайджан не проявляет для этого конструктивный подход и постоянно нарушает заранее достигнутые с Арменией договоренности. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян по итогам встречи с главой МИД Литвы, действующим председателем ОБСЕ Аудронюсом Ажубалисом.
“Армянские стороны заявляли о готовности отвода снайперов с передовой линии, однако по непонятным причинам эти предложения не находили поддержки у азербайджанской стороны, что доказывает, что Азербайджан вовсе не заинтересован в смягчении напряженности на границе», – сказал президент НКР.
По словам Саакяна, когда на встрече Аудронюс Ажубалис заявил о предложении отвода снайперов армянской стороной в одностороннем порядке, президент Арцаха обратил внимание действующего председателя ОБСЕ на вчерашний инцидент на линии соприкосновения, в результате которого из-за обстрела азербайджанской армии погиб армянский солдат.
«Вчерашний инцидент доказывает, что предложение действующего председателя ОБСЕ не может найти поддержку, поскольку это не первый случай, когда Азербайджан обязательно прибегает к диверсионно-террористическим действиям до и после встреч глав Армении и Азербайджана, и в момент, когда в регионе находятся посредники Минской группы ОБСЕ. Действующий председатель ОБСЕ сам согласился, что в условиях, когда достигнутые договоренности нарушаются, невозможно осуществлять конкретные мероприятия», – сказал президент.
18 марта, выступая на пресс-конференции в Ереване, глава МИД Литвы, действующий председатель ОБСЕ Аудронюс Ажубалис заявил, что он предложил армянской стороне в одностороннем порядке вывести снайперов с линии фронта. В то же время Ажубалис добавил, что «это, скорее всего, было эмоционально-импровизированное предложение» с его стороны. «Если бы армянская сторона в одностороннем порядке вывела снайперов с линии фронта зоны карабахского конфликта, то этот шаг стал бы хорошим примером проявления доброй воли со стороны Армении», – сказал действующий председатель.
Сразу после обмена пленными в зоне карабахского конфликта азербайджанская сторона 17 марта нарушила режим прекращения огня, в результате чего на одной из позиций на восточном направлении линии фронта (Аскеран) из-за обстрела азербайджанских сил был смертельно ранен военнослужащий-срочник Армии обороны НКР Агарон Айрапетян, 1991 года рождения, который скончался в военном госпитале.