Երևանի քաղաքապետարանը հերթական անգամ մերժել է ընդդիմությանը Ազատության հրապարակում հանրահավաք անցկացնելու հարցում: Ինչպես հայտնում է քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքը, «Հայոց համազգային շարժում» կուսակցության վարչության գործադիր քարտուղար Վ. Հայոցյանը մարտի 16-ին և 17-ին Երևանի քաղաքապետարան է ներկայացրել իրազեկումներ 2011թ. ապրիլի 4-ին, 5-ին ժամը 16:00-23:00-ն (մոտավոր) Երևանի Ազատության հրապարակում զանգվածային հրապարակային միջոցառում (հանրահավաք) և Ազատության հրապարակ – Մաշտոցի պողոտա – Ամիրյան փողոց – Հանրապետության հրապարակ – Նալբանդյան փողոց – Հ. Թումանյան փողոց – Ազատության հրապարակ երթուղով երթ անցկացնելու մասին։
Երևանի քաղաքապետի լիազոր ներկայացուցչի 18.03.2011թ. որոշումներով արգելվել է Ազատության հրապարակում զանգվածային հրապարակային միջոցառման (հանրահավաք) անցկացումը` հետևյալ հիմնավորմամբ. նշված և դրան հաջորդող օրերին Ազատության հրապարակում անցկացվելու են այլ միջոցառումներ,
Երևանի քաղաքապետի լիազոր ներկայացուցչի որոշումներով առաջարկվել է հանրահավաքներն անցկացնել Մատենադարանի հարակից տարածքում` իրազեկումների մեջ նշված օրերին և ժամերին, իսկ Մաշտոցի պողոտա – Ամիրյան փողոց – Հանրապետության հրապարակ – Նալբանդյան փողոց – Հ. Թումանյան փողոց – Մաշտոցի պողոտա երթուղով երթերի անցկացումն ընդունվել է ի գիտություն:
Մարտի 17-ին` Մատենադարանի հարակից տարածքում կայացավ հայկական ընդդիմության` Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հանրահավաքը: Ավելի ուշ ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հանրահավաքի մասնակիցներին կոչ արեց շարժվել դեպի Ազատության հրապարակ: Ամբոխը ոգևորությամբ արձագանքեց դեպի ոստիկանությամբ օղակված Ազատության հրապարակ շարժվելու` ընդդիմության առաջնորդների կոչին: Ոստիկանությունը Զուրաբյանի և ՀՀ Ոստիկանության պետի տեղակալ Ալեքսանդր Աֆյանի միջև բանակցություններից հետո թույլ է տվել ցուցարարներին մտնել հրապարակ: 20:25-ին Ազատության հրապարակում, չնայած էլեկտրականության բացակայությանը, մեկնարկեց հայկական ընդդիմության հանրահավաքը: Սակայն ոչ հանրահավաքից առաջ, ոչ էլ հետո ՀԱԿ առաջնորդները չմոտեցան «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, որը մարտի 15-ից անժամկետ հացադուլ է հայտարարել: Հանրահավաքից հետո որոշ մասնակիցներ հրապարակում մնացին` իրենց աջակցությունը հայտնելով Րաֆֆի Հովհաննիսյանին:
Լևոն Զուրաբյանը հայտարարեց, որ եթե քաղաքապետարանը թույլ տա, հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա ապրիլի 8-ին Ազատության հրապարակում, հակառակ դեպքում՝ Մատենադարանի մոտ: Ըստ ոստիկանության տվյալների հանրահավաքին մասնակցել է 9 հազար մարդ: Ըստ ընդդիմության, մասնակիցների թիվը հասնում էր 30 հազարի:

19 Март 2011 - 08:31 AMT
Несмотря на отказ мэрии Еревана, армянская оппозиция упорно настаивает на проведении митинга на площади Свободы
Мэрия Еревана в очередной раз отказала армянской оппозиции в проведении митинга на площади Свободы. Как сообщает официальный сайт мэрии, исполнительный секретарь правления партии Армянского общенационального движения Ваагн Айоцян 16 и 17 марта представил в мэрию Еревана оповещение о проведении оппозицией митинга на площади Свободы и шествия 4 и 5 апреля с 16:00 по 23:00. Однако оппозиции отказали в проведении митинга на площади Свободы. Отказ обосновывают мероприятиями на площади, которые пройдут в эти дни.
Оппозиции предлагается провести митинг в отмеченные в оповещении день и час у подножия Музея-института древних рукописей им. М. Маштоца – Матенадарана.
17 марта у здания Института-хранилища древних рукописей Матенадаран в Ереване прошел митинг армянской оппозиции Армянского национального конгресса. В начале митинга перед зданием Матенадарана собралось несколько тысяч человек. У площади Свободы, Государственной консерватории им. Комитаса и возле Матенадарана дежурили усиленные наряды полиции.
Еще до начала митинга среди сторонников оппозиции распространялись сообщения, что АНК и его сторонники, несмотря на запрет мэрии Еревана, намерены провести митинг на площади Свободы. Были также призывы среди митингующих направиться к резиденции президента Армении.
Позже координатор оппозиционного АНК Левон Зурабян призвал участников митинга направиться на площадь Свободы. Толпа с воодушевлением отреагировала на призыв лидеров оппозиции направиться на площадь Свободы, которая была оцеплена полицией. После переговоров между замначальника Полиции Александром Афяном и координатором АНК Левоном Зурабяном полиция пропустила митингующих на площадь Свободы. В 20:25 часов на площади Свободы начался митинг армянской оппозиции, несмотря на отсутствия электричества на площади. Лидеры АНК призвали собравшихся следовать их приказам и увещеваниям. Митинг на площади Свободы завершился примерно в 21:15. Некоторые участники митинга остались на площади, выразив тем поддержку лидеру партии «Наследие» Раффи Ованнисяну, который 15 марта объявил бессрочную голодовку.
В свою очередь, координатор партии Левон Зурабян сообщил, что если мэрия даст разрешение, то следующий митинг состоится 8 апреля на площади Свободы, в противном случае митинг будет проведен возле Матенадарана.