2011-ի մարտի 18-21-ը Փարիզում տեղի է ունենում գրքի միջազգային ամենամյա ցուցահանդեսը` փարիզյան գրքի սրահը, որին Հայաստանը մասնակցում է երրորդ անգամ: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում է ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը:
Ցուցահանդեսին Հայաստանը այս տարի ներկայացել է «Հայաստանը գրքերի մեջ» խորագրի ներքո: 36քմ տաղավարում ներկայացվել են ՀՀ մշակույթի նախարարության և ավելի քան 40 հրատարակչությունների հանրագիտարանային, մանկական, գեղարվեստական, հոգևոր, թարգմանական, ալբոմային, հոբելյանական, ժամանակակից, ֆրանսալեզու և այլ` շուրջ 250 անուն գրականություն։
Մարտի 19-ին հայկական տաղավարում կհյուրընկալվեն Շառլ Ազնավուրը, արքայադուստր Սոֆյա Օդուին-Մամիկոնյանը: Վերջինս կներկայացնի իր «Թարա Դունքան», «Ինդիանա Թելլեր» գործերը:
Մարտի 20-ին Ռայմոնդ Գևորգյանը կներկայացնի ֆրանսերեն հրատարակություններ` նվիրված Հայոց ցեղասպանությանն ու հայկական հիշողությանը: ֆրանսերեն լեզվով Գրիգոր Նարեկացի կներկայացնի Ժան Պիեռ Մահեն: Ժան Միշել Բերթսը կներկայացնի «Հայաստնի լույսերը» գիրքը, իսկ Ժիլբեր Սինուն` իր «Երևան» գիրքը:
Հայկական տաղավարը ձևավորված է Հայ գրատպության 500-ամյակը և Երևանը գրքի 2012 թ. համաշխարհային մայրաքաղաք ներկայացնող մեծածավալ պաստառներով:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի որոշմամբ Երևանը հայտարարվել է 2012-ի «Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք»: 2011-ին Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք է Բուենոս Այրեսը:

19 Март 2011 - 11:18 AMT
18-21 марта в столице Франции Париже проходит ежегодная международная книжная выставка, в которой Армения участвует уже третий раз. Армянскую делегацию на выставке возглавляет замминистра культуры Армении Арев Самуелян.
В этом году Армения участвует в выставке под слоганом “Армения в книгах”. В армянском павильоне будет представлено примерно 250 наименований книг более чем 40 издательств, в частности, энциклопедии, детские, художественные, духовные книги и книги на французском языке.
Помимо этого, планируется проведение ряда презентаций, лекций именитых гостей. 19 марта выставку посетит всемирно известный французский шансонье Шарль Азнавур и принцесса Софья Одуин-Мамиконян. 20 марта пройдет презентация французского перевода Григора Нарекаци, который представит Жан Пьер Махе.
В рамках выставки состоятся презентации книг об армянской живописи, истории, в частности, о Геноциде армян.
Армянский павильон посвящен 500-летию армянского книгопечатания.
По решению ЮНЕСКО Ереван объявлен “Всемирной столицей книги” 2012 года. В 2011 году Всемирной столицей книги является Буэнос-Айрес.