Այսօր «Մատենադարան»-ի հիմնադրամին հանգանակվել է 11 մլն 120 հազար դոլար, լրագրողներին հայտնել է «Մատենադարան» հիմնադրամի տնօրեն Հովհաննես Չիթչյանը: Նրա խոսքերով, ամենամեծ բարերարը դարձել է Մոսկվայի «Մոնարխ» կազմակերպության ղեկավար Սերգեյ Համբարձումյանը, որը նվիրել է 7 մլն 120 հազար դոլար, երկրորդ բարերարը` Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային գործարանը, որը նվիրել է 2 մլն 840 հազար դոլար:
Հիմնադրամը ստեղծվել է 2008-ին Մատենադարանի նոր մասնաշենքի շինարարությանն աջակցելու նպատակով:
Մատենադարանի նոր մասնաշենքի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը Հանրապետության ղեկավարին ներկայացրել է «Մատենադարան» ՊՈԱԿ-ի տեխնիկական առաջադրանքի հիման վրա նախագծված նոր մասնաշենքի հնարավորությունները: Նշվել է, որ այն նախատեսված է գիտահետազոտական գործունեության, ձեռագրերի, արխիվային փաստաթղթերի և գրադարանային ֆոնդերի պահպանության, վերականգնման, թվայնացման աշխատանքների կազմակերպման, գիտաշխատողների սպասարկման, գիտաժողովների անցկացման համար և հագեցված է նորագույն ինժեներական համակարգերով: Նոր մասնաշենքում կառուցվում է նաև դահլիճ` տեսահամակարգով և 4 լեզվով համաժամանակյա թարգմանության հնարավորությամբ: «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական բարեգործական հիմնադրամի Մատենդարանի համար նախատեսված ծրագրերի շրջանակում նորակառույց մասնաշենքը կկահավորվի, ձեռք կբերվեն վերականգնողական և թվայնացման աշխատանքների իրականացման համար անհրաժեշտ սարքեր և սարքավորումներ:
Նոր մասնաշենքի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 11358 քմ, ծավալը` 54462 խմ: Նոր մասնաշենքը շահագործման է հանձնվելու 2011-ի օգոստոսին:

На сегодняшний день в фонд “Матенадаран” пожертвовано 11млн 120 тыс. долларов, сообщил журналистам директор фонда “Матенадаран” Ованнес Читчян. По словам директора, самым крупным благотворителем стал начальник московской организации “Монарх” Сергей Амбарцумян, который пожертвовал фонду 7 млн 120 тыс. долларов, а вторым – Зангезурский медномолибденовый комбинат, пожертвовавший 2 млн 840 тыс. долларов.
Фонд “Матенадаран” основан в 2008 году для содействия строительству нового корпуса Музея-института древних рукописей им. Месропа Маштоца Матенадаран.
Новый корпус музея предназначен для научно-исследовательской деятельности, хранения всех фондов, реставрации, для работы научных сотрудников. В новом корпусе предусмотрен также зал для мероприятий, укомплектованный новейшим оборудованием. В старом здании будут находиться исключительно выставочные залы. После переезда в новое здание в старом добавится еще пять залов, один из которых будет отведен под иностранные рукописи. Новое здание обеспечено новейшей системой вентиляции и пожаротушения. Здание оснащено современными лифтами и техникой.
Общая площадь нового здания составляет 11358 кв. м, а общий объем – 54462 куб. м, в то время как общая площадь старого здания – 3186 кв. м. Новый корпус будет сдан в эксплуатацию в августе 2011 года. Главным архитектором нового корпуса является известный певец и композитор, архитектор по профессии Артур Месчян.