Մարտի 26-ին Գլենդեյլում (Կալիֆորնիա)` Սիլվանա պատկերասրահում կբացվի քսիլոգրաֆ Նաիրի Սաֆարյանի և նրա դստեր` Լարիսա Սաֆարյանի անհատական ցուցահանդեսը: Ինչպես հաղորդում է Woodcraft Blog-ը, ցուցահանդեսում կներկայացվեն Նաիրի Սաֆարյանի փայտի վրա կատարված փորագրությունները, ինչպես նաև Լարիսա Սաֆարյանի` ձվի կեղևից կատարված աշխատանքները:
Ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչև ապրիլի 15-ը:
Քսիլոգրաֆիան (հուն. քսիլոս – փայտ և գրաֆոս – գրում եմ) փայտի փորագրությունն է, փորագրության ամենատարածված տեսակներից մեկը: Տպագիր փևը (կլիշե) կատարվում է ձեռքի փորագրությամբ: Քսիլոգրաֆիայում պատկերը տպվում է փայտի` պատկերի ուրվագծերի միջև ներկով ծածկված հարթ մակերևույթից: Քսիլոգրաֆիայի մեթոդով պատրաստված ձևերը մինչև 15 հազ. անգամ կարող են վերատպվել: Քսիլոգրաֆիական տախտակների մեծ տպաքանակի համար պատրաստվում է գալվանոկլիշե: Հանդիսանալով փորագրության հնագույն տեսակը` քսիլոգրաֆիան հնուց ի վեր ծառայել է ինչպես տպագիր գրքերի նկարազարդման, այնպես էլ էստամպների ստեղծման համար: 19-րդ դարում լայնորեն կիրառվել է գրքերում և ամսագրերում նկարազարդումների տպագրության և գեղանկարչության վերատպությունների համար:
20-րդ դարում քսիլոգրաֆիան պահպանել է իր նշանակությունը բացառապես որպես գեղարվեստական` հաստոցային և գրքային փորագրությունների ստեղծման տեխնիկա:

26 марта в Глендейле (Калифорния) в галерее Сильвана откроется персональная выставка ксилографа Наири Сафаряна и его дочери Ларисы Сафарян. Как сообщает Woodcraft Blog, на выставке будут экспонированы оригинальные сделанные из дерева работы Наири Сафаряна, а также работы Ларисы Сафарян, сделанные из яичной скорлупы.
Выставка продлится до 15 апреля.
Ксилография (от ксило и графия) – гравюра на дереве, один из наиболее распространенных видов гравюры. Печатная форма (клише) выполняется ручным гравированием. Изображение в ксилографии отпечатывается с плоской поверхности деревянной доски, покрытой краской, от которой свободны углубления, вырезанные между элементами изображения. Формы, изготовленные способом ксилографии, выдерживают до 15 тыс. оттисков. Для больших тиражей с ксилографических досок делается гальваноклише. Являясь древнейшим видом гравюры, ксилография издавна служила для создания как иллюстраций в печатных книгах, так и эстампов. В 19 в. широко применялась для печатания иллюстраций и репродуцирования живописи и рисунка в книгах и журналах.
В 20 в. ксилография сохранила свое значение почти исключительно как техника создания художественных гравюр – станковых и книжных.