ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը մարտի 21-ը հռչակել է բոլոր տեսակի ռասսայական խտրականությունների վերացման միջազգային օր: Այս օրերին աշխարհի ամենատարբեր քաղաքներում հազարավոր մարդիկ ակտիվորեն հանդես են գալիս ընդդեմ խտրականության, հանուն հանդուրժողականության, հավասար իրավունքների և բազմազանության:
Այս տարի մարտի 22-27-ը Եվրոպայի տարբեր քաղաքներում անցկացվելու է մեկշաբաթյա արշավ` ըմդդեմ խտրականության, որը կազմակերպում է UNITED For Intercultural Action կազմակերպությունների ցանցը, որը կազմված է 560 եվրոպական կազմակերպություններից: Այս տարի արշավին միացել է նաև Երևանը:
Մարտի 22-27-ը 4 կազմակերպություններ` «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» կազմակերպությունը, AEGEE-Yerevan կազմակերպությունը, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը և «Երիտասարդական շունչ» ՀԿ-ն` միանալով եվրոպական մի շարք կազմակերպությունների, կանցկացնեն հակառասիստական արշավ Երևանում:
Ինչպես ասվում է «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ-ի հաղորդագրության մեջ, մեկշաբաթյա արշավի ընթացքում մենք նախատեսում ենք կազամկերպել ՀՀ-ում ապրող տարբեր ազգերի ներկայացուցիչների մշակույթների ներկայացումներ, ֆիլմերի դիտումներ, օնլայն ֆլեշմոբեր, տեղեկատվական արշավներ, դասընթացներ երիտասարդների և ուսանողների համար և քննարկումներ:

С 22 по 27 марта в Ереване пройдут акции против расизма. Как сообщает общественная организации «Армянская прогрессивная молодежь», в этом году с 22 по 27 марта в разных городах Европы пройдут акции против дискриминации, которую организовывает сеть организаций UNITED For Intercultural Action, в которую входят 560 организаций. «В связи с этим с 22 по 27 марта 4 армянские организации “Армянская прогрессивная молодежь”, “AEGEE-Yerevan”, “Институт гражданского общества”, и общественная организация “Молодежный дух” присоединятся к ряду международных организаций и проведут антирасистскую кампанию», – говорится в заявлении.
В рамках мероприятия планируется представить культуру разных народов, представители которых проживают в Армении, просмотр фильмов, флэшмобы, информационные кампании.
Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 21 марта как "Международный день борьбы за ликвидацию расовой дискриминации".