Թուրքիան իր գերակտիվ քաղաքականությամբ փորձում է Մերձավոր Արևելքում առաջնորդ դառնալ` օգտվելով արաբական աշխարհում առաջնորդի բացակայությունից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Նրա խոսքերով, Թուրքիան ցանկանում է միջնորդ դառնալ Արևելքի և Արևմուտքի միջև, և դա նրան հաջողվում է: «Նույնը նա փորձում է անել Հարավային Կովկասում, սակայն ղարաբաղյան հակամարտության մեջ Անկարայի ոչ օբյեկտիվ լինելն անընդունելի է Հայաստանի համար»,- նշել է Մելքոնյանը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ Թուրքիան ներկա պահին վարում է նոր օսմանականության քաղաքականություն` փորձելով ուժեղացնել իր ազդեցությունը: «Այդ մասին, որպես արտաքին քաղաքականության գերակայություններից մեկը, դեռ 2001-ին գրել է Թուրքիայի ԱԳՆ ներկա ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն: Թուրքիան հիմա օգտագործում է արաբական երկրներում տեղի ունեցող գործընթացներն իր օգտին` փորձելով բարձրացնել իր հեղինակությունն արաբների շարքում և կատարելով պոպուլիստական հայտարարություններ: Սակայն պետք չէ մոռանալ, որ նեո օսմանիզմի քաղաքականությունը դուր չի գալիս արաբական աշխարհի որոշակի հատվածին, և դա գալիս է դեռ Օսմանյան կայսրության ժամանակներից»,- ասել է Ռուբեն Մելքոնյանը:
Ինչ վերաբերվում է Լիբիայի դեպքերին, ապա հայ փորձագետի կարծիքով մի կողմից Էրդողանը կոչ է արել Քադաֆիին լսել ժողովրդի ձայնը և հեռանալ, մեկ այլ կողմից, դեմ է եղել դաշնակիցների ռազմական գործողություններին, ինչը բարձրացրել է նրա հեղինակությունը Լիբիայում: Մելքոնյանը նաև նշել է, որ Թուրքիան փորձում է իր վրա միջնորդի դեր վերցնել լիբիական ճգնաժամի կարգավորման հարցում:

22 Март 2011 - 09:10 AMT
Турция своей сверхактивной политикой пытается стать лидером на Ближнем Востоке, пользуясь отсутствием лидера в арабском мире. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Рубен Мелконян. По его словам, Турция хочет стать посредником между Востоком и Западом и это есть удается. «То же самое она и пробует сделать на Южном Кавказе, однако необъективность Анкары в карабахском конфликте является неприемлемым для Армении», – отметил Мелконян.
Армянский тюрколог также напомнил, что Турция в настоящее время проводит политику нео-османизма, пытаясь усилить свое влияние. «Об этом, как об одном из приоритетов внешней политики писал еще в 2001 году и нынешний глава МИД Турции Ахмет Давутоглу. Турция сейчас использует идущие в арабских странах процессы себе на пользу, пытаясь повысить свой авторитет среди арабов и делая популистские заявления. Однако не стоит забывать, что политика нео-османизма не нравится определенной части арабского мира и это идет еще со времен Османской империи», – подчеркнул Рубен Мелконян.
Что касается ливийских событий, то по мнению армянского эксперта, с одной стороны Эрдоган призвал Каддафи прислушаться к голосу своего народа и уйти, а с другой – выступил против военной операции союзников, что повысило его авторитет в Ливии. Мелконян также заметил, что Турция пытается взять на себя роль посредника в урегулировании ливийского кризиса.