22 Մարտ 2011 - 09:28 AMT
Մարտի 23-ին «Նարեկացի» արվեստի միության կինոդիտումների շրջանակներում կենտրոնում կցուցադրվեն ռեժիսոր Դավիթ Ստեփանյանի «Հասցեն` Հայաստան», «Թիմը» և «Դհարմայի Անիվը` Թեղուտ» վավերագրական ֆիլմերը, որին կհաջորդի քննարկումը ռեժիսորի մասնակցությամբ:
Նկարահանող «Հայկ» փաստավավերագրական կինոստուդիայի և ռեժիսորի միջև առաջացած տարաձայնությունների պատճառով «Հասցեն` Հայաստան» ֆիլմը ենթարկվել է սուր գրաքննադատության ու կրճատումների: Մարտի 23-ի դիտում-քննարկման ժամանակ ցուցադրվելու են ֆիլմի թե՛ հեղինակային, թե՛ կրճատված` «Թիմը», տարբերակները:
Ֆիլմը պատմում է Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականի մասին, որ Դրեզդենում անց կացվող 38-րդ Միջազգային օլիմպիական խաղերում երկու անգամ անընդմեջ արժանանում է չեմպիոնի կոչման: Հաղթանակ, որ շախմատիստների անհոգ առօրյայի լույսի ներքո հեշտ հաջողություն է թվում, բայց որի դյուրինությունն անէանում է միանգամից, երբ հետևում ես շախմատիստի խաղի` լարվածության մթնոլորտում ու շախմատային ժամացույցների վերահսկողության տակ. լարված ձեռքեր, պրկված բռունցքներ, նյարդային դողով վարակված ոտքեր, ասվում է ՆԱՄ հասարակայնության հետ կապերի հաղորդագրության մեջ:
Դավիթ Ստեփանյանը անկախ ռեժիսոր է: 2004-2009 թվականներին եղել է փաստավավերագրական ֆիլմերի « Հայկ » կինոստուդիայի ռեժիսոր: Ներկայացվող ֆիլմերից զատ նա նաև նկարահանել է «Հետքեր» (2009), «Հրաժեշտ պաշտգամբից» (2008), «Աննա. Մարխի լույսը» (2006) և «Նմանության խաբկանք» (2004) կինոնկարները:

23 марта в зале Союза искусств “Нарекаци” пройдет ретроспектива фильмов режиссера- документалиста Давида Степаняна “Адрес – Армения”(36 мин.), “Команда”(26 мин.), “Колесо Дхармы: Тегут”(10 мин.).
По причине разногласий между киностудией и режиссером фильм “Адрес – Армения” подвергся резкой критике и был сокращен, однако 23 марта на суд зрителя будет представлен как оригинал фильма, так и сокращенная версия под названием “Команда”. Фильм рассказывает об армянской сборной по шахматам, которая на 38-ой олимпиаде в Дрездене во второй раз стала олимпийским чемпионом. Эта победа для зрителей кажется легкой, но это отнюдь не так.
Начало показа в 19:00, вход свободный. После показа состоятся совместные с автором обсуждения фильмов. Давид Степанян – независимый режиссер-документалист, в 2004-2009 годах был режиссером киностудии “Айк”, режиссер фильмов “Следы”(2009), “Прощание”(2008), “Анна. Свет лучины”(2006), “Иллюзия схожести”(2004). Союз искусств “Нарекаци” основан в 2002 году в США, филиалы союза действуют в Ереване и Шуши. Союз проводит разнообразные культурные мероприятия, в частности, выставки, музыкальные и театральные мероприятия, показы фильмов, специализированные курсы и др.