22 Մարտ 2011 - 11:11 AMT
«Շուշի» բարեգործական հիմնադրամը մտադիր է վերսկսել Շուշիի սարահարթի պեղումները և շարունակել Շուշիի քարանձավների ուսումնասիրությունները: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնել է «Շուշի» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Բակուր Կարապետյանը: Նրա խոսքերով, այդ աշխատանքները դադարեցվել են ֆինանսական միջոցների անբավարար լինելու պառճառով: «Պեղումները շարունակելու համար ֆինանսական միջոցներ հայթայթելու նպատակով ես մտադիր եմ հիմնադրամին նվիրել իմ հեղինակած գրքերի 8000 օրինակ»,- ասել է նա և կոչ արել անհատներին, ձեռնարկություններին և կամզակերպություններին ձեռք բերել այդ գրքերը և նվիրել գյուղական և դպրոցական գրադարաններին: Միաժամանակ, նա նշել է, որ գրքերը վաճառվում են մատչելի գներով: Կարապետյանը նաև հաղորդել է, որ ֆինանսական միջոցները հնարավոր կլինի փոխանցել հիմնադրամի հաշվին «Յունիբանկում» կամ «Շուշի» հիմնադրամի կենտրոնական գրասենյակում:
Վաճառքի հանված գրքերի շարքում են` «Գանձակ-Կիրովաբադի և Հյուսիսային Արցախի գաղտնիքները», «100-ամյա երկխոսություն», «Ճերմակ անդունդ», «Գյուլիստան նամե» գրքերը:

Благотворительный фонд Шуши намерен возобновить археологические раскопки на шушинском плато и продолжить исследования шушинских пещер. Об это на пресс-конференции рассказал председатель благотворительного фонда “Шуши” Бакур Карапетян. По его словам, эти работы были приостановлены из-за нехватки финансовых средств. “С целью обеспечения финансовых средств для продолжения раскопок я намерен подарить фонду “Шуши” 8000 экземпляров книг, автором которых являюсь я”, – сказал он. В этом контексте Карапетян призвал частные лица, предприятия или организации приобрести эти книги и подарить сельским и школьным библиотекам. При этом он заметил, что книги продаются по значительно низким ценам. Карапетян также сообщил, что финансовые средства возможно будет передать посредством счета фонда в “Юнибанке” или в центральном офисе фонда “Шуши”.
В числе выставленных на продажу книг: “Тайны Гандзак-Кировабада и Северного Арцаха”, “Небесный орешек”, “100-летний диалог”, “Белая пропасть”, “Гюлистан наме”.