Մարտի 21-ին Հայաստանի օմբուդսմենի գրասենյակի աշխատակիցներն այցելել են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, որտեղ հանդիպել են մարտի 12-ին հացադուլ հայտարարած Մանուկ Սեմերջյանի հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի մամլո ծառայությունից: Գործակալության զրուցակիցը հաղորդեց, որ հանդիպման ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցներն ականջ են դրել Նուբարաշեն ՔԿՀ-ում առկա պայմանների վերաբերյալ Սեմերջյանի բողոքներին, ինչպես նաև բացատրել նրանց իրավունքները:
«Հանդիպումից հետո Մանուկ Սեմերջյանն ասաց, որ կդադարեցնի հացադուլը, սակայն առայժմ հայտնի չէ, թե արդյոք հացադուլը կդադարեցնեն նրա բախտակիցները` Սերգեյ Մովսիսյանը, Սերգեյ Պետրոսյանն ու Արսեն Առուշանյանը»,- հաղորդեցին մամլո ծառայությունից: Հայտնի է նաև, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խցերի ներսում փոխել պատուհաններից մեկ մետր հեռավորության վրա գտնվող ճաղավանդակները, ինչը հացադուլ հայտարարելու պատճառներից մեկն էր:
Ընդ որում, գործակալության զրուցակիցը նկատել է, որ որպեսզի աշխատակիցները հանդիպեն և ականջ դնեն հացադուլի մյուս մասնակիցների բողոքներին, նրանց ազգականները պետք է գրավոր դիմում հղեն ՀՀ օմբուդսմենի գրասենյակին:
Բացի այդ, կալանավորների մեծ մասը լուրջ առողջական խնդիրներ ունի և նրանք հատուկ դիետիկ սննդի կարիք ունեն: Սակայն, բանտի ղեկավարությունը անտեսում է կալանավորների բողոքները, շարունակելով նրանց կերակրել այնպիսի սնունդով, որը նույնիսկ ուտելու ենթակա չէ: Հարազատներին չի թույլատրվում փոխանցել նրանց ձավարեղեն, բանջարեղեն: Ինչպես հայտնի է դարձել PanARMENIAN.Net ին հավաստի աղբյուրներից, միայն անցյալ տարի անմարդկային պայմանների պատճառով 15 մարդ է մահացել: «Մինչև հիվանդի առողջական վիճակը չի հասնում կրիտիկականի, նրան անհրաժեշտ բուժօգնություն չի ցուցաբերվում: Եվ հետո բանտում չկան բուժզննություն անցկացնելու համար անհրաժեշտ սարքավորումներ»: Բացի սարսափելի սանիտարական պայմաններից, կալանավորներին միայն տարին մեկ է թույլատրվում երկարատև հանդիպում հարազատների հետ: Հայտնի է նաև, որ կալանավորների ուղարկած նամակները չեն հասնում հասցեատերերին: Կարելի է ասել, որ նրանք լիովին զրկված են արտաքին աշխարհի հետ շփումից:
Չնայած բանտի ղեկավարության ճնշմանը, կալանավորները կշարունակեն հացադուլն այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանց բողոքները չեն հասել համապատասխան կառույցներին:
Ինչ վերաբերում է հացադուլը դադարեցրած 66 հոգուն, ապա, որոշ տվյալներով, նրանց ստիպել են դա անել՝ տարբեր տեսակի սպառնալիքներով:

22 Март 2011 - 15:21 AMT
21 марта сотрудники офиса омбудсмена Армении посетили уголовно-исполнительное учреждение «Нубарашен», где встретились с объявившим 12 марта голодовку заключенным Мануком Семерджяном. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе омбудсмена РА. Как сообщил собеседник агентства, в ходе встречи сотрудники офиса защитника прав человека выслушали жалобы Семерджяна по поводу существующих условий в Нубарашенской тюрьме, а также разъяснили ему его права. «После встречи Манук Семерджян сказал, что прекратит голодовку, однако пока не известно, прекратят ли голодовку его товарищи: Сергей Мовсисян, Сергей Петросян и Арсен Арушанян», – сообщили в пресс-службе. Также известно, что была достигнута договоренность поменять установленные в метре от окон внутри камер решетки, что было одной из причин объявления голодовки.
При этом собеседник агентства заметил, что для того, чтобы сотрудники встретились и выслушали также жалобы остальных участников голодовки, их родственники должны обратиться с письменным заявлением в офис омбудсмена РА. Кроме этого, у большинства заключенных серьезные проблемы со здоровьем, и они нуждаются в специальной диетической еде. Однако руководство тюрьмы игнорирует жалобы заключенных, продолжая кормить их едой, которая по некоторым сведениям даже несъедобна. Также родственникам заключенных не позволяется передавать им сырые продукты: крупы, овощи. Как удалось выяснить корреспонденту PanARMENIAN.Net лишь за прошлый год из-за нечеловеческих условий содержания умерло 15 человек: “Пока здоровье больного не доходит до критического положения, ему не оказывается необходимой помощи. Да и в тюрьме нет необходимой для проведения медицинского осмотра аппаратуры”. Кроме ужасных санитарных условий, заключенным также лишь раз в год позволяются длительные свидания с родственниками. Также известно, что письма, отправленные заключенными, не доходят до адресатов. Можно сказать, что они полностью лишены контактов с внешним миром.
Несмотря на давление со стороны администрации тюрьмы, заключенные намерены были продолжать голодовку, пока соответствующие структуры или представители европейских структур не услышат их жалобы.
Что касается прекративших голодовку 66 человек, то, по некоторым данным, их заставили сделать это, прибегнув к различного рода угрозам.