23 Մարտ 2011 - 14:21 AMT
Մարտի 24-ին և 25-ին «Նարեկացի» արվեստի միության դահլիճում կցուցադրվեն ռասիզմի ու դրա դեմ պայքարի խնդրին նվիրված թեմատիկ կինոնկարներ: Մարտի 24-ին կներկայացվի ռեժիսոր Քեվին Մաքդոնալդի «Շոտլանդիայի վերջին թագավորը», իսկ մարտի 25-ին` ռեժիսոր Քլինթ Իսթվուդի «Անպարտելին» դրամաները: Ցուցադրություններն իրականացվում են «Երիտասարդներն ընդդեմ ռասիզմի» շաբաթվա միջոցառումների շրջանակում` «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» կազմակերպության հետ համագործակցությամբ: Ցուցադրություններն սկսվելու է ժամը 19:00-ին: Մուտքն ազատ է:
«Երիտասարդներն ընդդեմ ռասիզմի» շաբաթը, որ անց է կացվելու մարտի 22-ից 27-ը, իրականացվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր Ասամբլեայի հռչակած ռասայական խտրականությունների միջազգային օրվա (մարտի 21) կապակցությամբ: Միջոցառումները նախաձեռնել է «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն>> կազմակերպությունը` համագործակցությամբ AEGEE-Yerevan կազմակերպության, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի, «Համագործակցություն հանուն զարգացման» ՀԿ-ի և «UNITED» համաեվրոպական կազմակերպության: Հանուն հանդուրժողականության, հավասար իրավունքների ու բազմազանության իրականացվող հակառասիստական շաբաթն առաջին անգամ է անց կացվում Երևանում: «Նարեկացի» արվեստի միության կինոցուցադրումներից զատ` նախատեսված են նաև դասընթացներ, լուսանկարների ցուցահանդեսներ, տեղեկատվական արշավներ, ֆլեշմոբեր ու քննարկումներ մայրաքաղաքի այլ հաստատություններում, ասվում է «Նարեկացի» միության մամլո հաղորդագրության մեջ:

23 Март 2011 - 14:21 AMT
24-25 марта в Союзе искусств “Нарекаци” пройдет показ тематических фильмов, посвященных теме расизма и борьбе с ним. 24 марта будет представлен фильм «Последний король Шотландии» (The Last King of Scotland) Кевина Макдональда, а 25 марта состоится показ фильма «Непобедимый» (Invictus) Клинта Иствуда. Показы фильмов пройдут в рамках мероприятия «Молодежь против расизма». Cеансы начнутся в 19:00, вход свободный. Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 21 марта "Международным днем борьбы за ликвидацию расовой дискриминации".
С 22 по 27 марта 4 армянские организации “Армянская прогрессивная молодежь”, “AEGEE-Yerevan”, “Институт гражданского общества” и общественная организация “Молодежный дух” присоединятся к ряду международных организаций и проведут антирасистскую кампанию. В рамках мероприятия планируется представить культуру разных народов, проживающих в Армении, просмотр фильмов, онлайн флэшмобы, информационные кампании.