23 Մարտ 2011 - 15:36 AMT
Ադրբեջանցի լոբբիստները փորձում են եվրապատգամավորներին համոզել, որ Բաքուն ԼՂ հիմնախնդիրը ռազմական ուղիով լուծելու իրավունք ունի
Ղարաբաղյան հակամարտությունը Եվրամիության և Եվրոպական խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում է: Ինչպես Հայաստանի խորհրդարանում հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ադրբեջանական լոբբին փորձում է ազդել Եվրախորհրդարանի պատգամավորների վրա և համոզել նրան, որ այսօր անհնար է Ղարաբաղի շուրջ բանակցություններն ավարտին հասցնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, և անհրաժեշտ է այլ ձևաչափեր դիտարկել:
«Բացի դրանից, փորձեր են դիտվում ձևավորելու այնպիսի հասարակական կարծիք, որի համաձայն Ադրբեջանական իրավական հիմք ունի հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու համար»,- ասել է վարչապետը:

Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that the Karabakh conflict is in the focus of attention of the European Union and European Parliament.
“Azerbaijani lobbyists try to convince EP members that currently it is impossible to bring negotiations on Karabakh within the framework of the OSCE Minsk Group to an end and it is necessary to consider other formats,” Sargsyan said in the Armenian parliament.
“Besides, there are attempts to shape public opinion that Azerbaijan has legal grounds for a military resolution of the conflict,” concluded Sargsyan.