Հայաստանը պետք է մինչև ապրիլի 24-ը ետ կանչի Հայ-թուրքական արձանագրությունների տակ դրված իր ստորագրությունը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերով գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը: Ըստ նրա, Հայաստանը չպետք է հապաղի այդ հարցում, քանի որ այդ փաստաթղթերը հնարավորություն են տալիս Թուրքիային միջամտել ղարաբաղյան կարգավորման բանակցություններին: «Ապրիլի 24-ի շեմին թուրքական կառավարությունը պատվիրակություն է գործուղում ԱՄՆ՝ թույլ չտալու համար, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևն ընդունվի ԱՄՆ Կոնգրեսում, իսկ հայկական կողմը ոչ մի բան չի ձեռնարկում այդ ուղղությամբ: ՀՀ նախագահը, հայտարարելով Արձանագրությունների վավերացման գործընթացի կասեցման մասին, չի նշել այն ժամկետը, թե երբ է Հայաստանը ետ կանչելու իր ստորագրությունը: Մենք գտնում ենք, որ այդ ժամանակն արդեն եկել է և այժմ հարկավոր է վերջնականապես դադարեցնել այդ գործընթացը»,-ասել է Մանոյանը:
Ըստ նրա, հունիսի 12-ին կայանալիք խորհդարանական ընտրությունները Թուրքիայում ոչ մի ազդեցություն չեն ունենա հայ-թուրքական գործընթացի վրա, և ընտրություններից հետո Հայաստանի հետ հարաբերությունները հազիվ թե առաջին պլան դուրս գան: «Քանի դեռ Հայաստանը ետ չի կանչել իր ստորագրությունը, հայ-թուրքական գործընթացի միջնորդներн Արձանագրությունները վավերացնելու հույս ունեն»,-ասել է Մանոյանը:

24 Март 2011 - 10:06 AMT
Армения должна до 24 апреля (День памяти жертв Геноцида армян) отозвать подпись под армяно-турецкими Протоколами. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава «Ай Дат» и по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян. По его словам, Армении не следует медлить с отзывом подписи под Протоколами, поскольку эти документы предоставляют Турции возможность вмешиваться в процесс урегулирования карабахской проблемы. «В преддверие 24 апреля турецкое правительство отправляет делегацию в США для недопущения принятия резолюции о Геноциде армян, а армянская сторона не предпринимает никаких действий в этом направлений. Президент РА, заявляя о приостановлении процесса ратификации Протоколов, не определил срок, когда Армения отзовет подпись. Мы считаем, что это время уже давно настало и сейчас необходимо окончательно приостановить этот процесс»,- сказал Киро Маноян.
По словам главы «Ай Дат», назначенные на 12 июня парламентские выборы в Турции никак не повлияют на армяно-турецкий процесс, и после выборов отношения с Арменией вряд ли выйдут на первый план повестки турецкого правительства. «До тех пор, пока Армения не отозвала подпись, у посредников армяно-турецкого примирения есть надежды на ратификацию Протоколов»,- сказал Маноян.