24 Մարտ 2011 - 11:18 AMT
Հայաստանի Ազգային ժողովը մարտի 24-ին 70 «կողմ» և 1 «ձեռնպահ» ձայնով ընդունել է կոալիցիոն խմբակցությունների կողմից ներկայացված օրենսդրական փաթեթը Հայաստանի Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին: Պատգամավորները 50 «դեմ», 16 «կողմ» և 3 «ձեռնպահ» ձայներով մերժել են ընդդիմադիր ուժերի կողմից ներկայացված փաթեթը ՀՀ ԸՕ-ում փոփոխություններ կատարելու մասին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ԸՕ բարեփոխումների օրենսդրական առաջարկներով հանդես են եկել խորհրդարանի ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչները և կոալիցիոն պատգամավորները: ՀՀ կառավարությունը երկու առաջարկն էլ համարել է այլընտրանքային: Օրենքի համաձայն, ՀՀ ԱԺ հավանությանն արժանացած օրինագիծը հիմք կհանդիսանա հետագա աշխատանքի համար:
Ավելի վաղ, ելույթ ունենալով ՀՀ խորհրդարանում, պետաիրավական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար, ՀՀ ԸՕ-ում օրենսդրական փոփոխությունների համահեղինակ Դավիթ Հարությունյանը նշել է, որ օրինագիծն ուղարկվել է Վենետիկյան հանձնաժողով, որը խոստացել է ապրիլի կեսերին ներկայացնել վերջնական փորձագիտական եզրակացություն:

24 Март 2011 - 11:18 AMT
Национальное Собрание Армении 24 марта 70 голосами «за» при 1 воздержавшемся приняло представленный коалиционными фракциями законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Армении. Депутаты 50 голосами «против», 16 «за» и при 3 воздержавшихся отклонили представленный парламентской оппозицией законодательный пакет о внесении изменений в ИК РА.
Напомним, что с законодательными предложениями реформирования Избирательного кодекса Армении выступили коалиционные депутаты и представители оппозиционных фракций парламента. Правительство Армении оба предложения признало альтернативными. Согласно закону, законопроект, который удостоится одобрения НС РА, станет основой для дальнейшей работы.
Ранее, выступая в парламенте РА, глава парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам, соавтор законодательных изменений в ИК РА Давид Арутюнян отметил, что законопроект отправлен в Венецианскую комиссию, которая пообещала в середине апреля представить окончательное экспертное заключение.