25 Մարտ 2011 - 05:39 AMT
Խաչատրյան Տրիոն ելույթ կունենա Ավստրալիայում, ծրագրում` հայ և արտասահմանյան հեղինակների ստեղծագործություններ
Մայիսի 6-ին և 7-ին Սիդնեյի (Ավստրալիա) Independent Theatre-ում տեղի կունենան Խաչատրյան Տրիոյի համերգները: Համերգի ժամանակ կհնչեն հայ և արտասահմանյան հեղինակների երաժշտական ստեղծագործություններ: Համերգը կազմակերպվել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (RGBU) կողմից` Ավո և Ժակլին Թևանյանների աջակցությամբ:
Խաչատրյանի անվան Տրիոն ստեղծվել է 1999 թվականին` որպես «Arsika» տրիո: Տրիոյի կազմում են Արմինե Գրիգորյանը` դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյանը` ջութակ և Կարեն Քոչարյանը` թավջութակ: Համույթը մեծ լուսավորչական գործունեություն է ծավալում Հայաստանում. բացի Երևանից, տրիոն համերգներով հանդես է գալիս մարզերում, վարպետության դասեր անցկացնում դպրոցականների և ուսանողների հետ:

6 и 7 мая в Сиднее (Австралия) в Independent Theatre пройдут концерты Трио Хачатуряна. В концерте прозвучат музыкальные композиции армянских и зарубежных композиторов. Концерт организован Всеобщим армянским благотворительным союзом (AGBU) при содействии Аво и Жаклин Теванянов.
Трио имени Хачатуряна было создано в 1999 году как трио «Arsika». Состав трио: Армине Григорян – фортепиано, Карэн Шахгалдян – скрипка, Карен Кочарян – виолончель. Ансамбль ведет большую просветительскую работу в Армении, помимо Еревана, трио выступает с концертами в регионах, проводит мастер-классы со школьниками и студентами.
В 2008 году ансамбль переименовался в трио имени выдающегося армянского композитора Арама Ильича Хачатуряна.