28 Մարտ 2011 - 09:12 AMT
Սինգապուրի հայկական համայնքը մարտի 27-ին նշել է իր եկեղեցու 175-ամյակը, ինչի առթիվ տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով 160 հայեր էին ժամանել շուրջ 20 երկրներից:
Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին գտնվում է Սինգապուրի Հիլ փողոցում. այն ամենահին քրիստոնեական եկեղեցին է և ազգային հուշարձան է դարձել 1973 թ.:
Այդ օրվա առթիվ եկեղեցու հոգաբարձուները շաբաթ գալա ընթրիք էին կազմակերպել «Ռաֆլզ» հյուրանոցում, որը 1887 թ. կառուցել են հայազգի եղբայրներ Տիգրան և Ավետիք Սարգիսները։ Հատուկ այս տոնակատարության համար Սինգապուր ժամանած արքեպիսկոպոսը պատարագ է մատուցել Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում կիրակի օրը:
Սինգապուրի արտաքին գործերի նախարար Ջորջ Յեոն, որը ևս պատարագի մասնակիցների թվում էր, հարցազրույց է տվել The Straits Times թերթին, որում նշել է, որ հայկական եկեղեցին և համայնքը Սինգապուրի ժառանգության կարևոր մասն են:
Սինգապուրում ապրում է շուրջ 80 հայ։ Փոքրաթիվ համայնքը վերջին հինգ տարում կրկնապատկվել է` հիմնականում Հայաստանից տեղափոխվածների հաշվին։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում Սինգապուրում 10 հայ երեխա է ծնվել:

27 марта армянская община Сингапура отметила 175-летие храма Св. Григория Просветителя. На мероприятии, прошедшем в храме, присутствовало 160 армян из 14 стран. Храм считается самым старым христианским храмом в Сингапуре и объявлен национальным достоянием в 1973 году. Храм был построен в 1836 году, а в 1887 году Тиграном и Аветом Саркис (Саркисянами) был построен Raffles Hotel.
Воскресная литургия была отслужена приехавшим для этого случая армянским архиепископом, пишет сингапурская газета The Straits Times. На литургии присутствовал министр иностранных дел Джордж Ео, который заявил, что армянская церковь и община являются важной частью наследия Сингапура.
В настоящее время в Сингапуре проживает около 80 армян. Маленькая община в последние пять лет увеличилась за счет эмигрантов из Армении. За два последних года здесь родилось 10 армян.