28 Մարտ 2011 - 10:34 AMT
2011թ. մարտի 25-ին Ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության համակարգող խորհրդի մոսկովյան ներկայացչությանը կայացած հանդիպման ընթացքում «Ազատ Վրաստան» վրացական ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Կախա Կուկավան հայտարարել է, որ իր կուսակցությունը պատրաստ է աջակցել ջավախքահայության կենսական խնդիրների լուծմանը: Նա նաև խոստացել է, որ Վրաստանում քաղբանտարկյալների խնդրով ստեղծված հանձնաժողովի առաջիկա ապրիլի հանդիպմանը իր կուսակցությունը կբարձրացնի ջավախքահայ քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյանին «խղճի բանտարկյալ» ճանաչելու հարցը:
«Երկիր» միությունը PanARMENIAN.Net-ին հղած իր հայտարարության մեջ, նշում է, որ «ողջունում է «Ազատ Վրաստան» կուսակցության այս նախաձեռնությունը` դիտարկելով այն որպես առաջին քայլ, որն ուղղված է ներվրացական քաղաքական դաշտի կողմից ջավախքահայության քաղաքացիական, կրոնական, լեզվա-կրթական և մշակութային իրավունքների ճանաչմանը»:
«Մենք կոչ ենք անում Վրաստանի բոլոր քաղաքական ուժերին` ինչպես իշխանամետ, այնպես էլ` ընդդիմադիր, հետևել այս օրինակին` գիտակցել իրենց երկրի հայ համայնքի խնդիրները ճանաչելու հրամայականը և միջոցներ ձեռնարկել հանդուրժողականության, երկխոսության ու փոխըմբռնման մթնոլորտում դրանց լուծում տալու ուղղությամբ»- ասվում է «Երկիր» հիմնավորման և հայրենադարձության հասարակական կազմակերպությունների միության տարածած հայտարարության մեջ:

28 Март 2011 - 10:34 AMT
Союз «Еркир» приветствует инициативу партии «Свободная Грузия», рассматривая ее как первый шаг, направленный на признание внутригрузинским политическим полем гражданских, религиозных, языковых, образовательных и культурных прав армян Джавахка.
«Мы призываем все политические силы в Грузии – как провластные, так и оппозиционные, последовать данному примеру – осознать проблемы армянской общины своей страны и в атмосфере терпимости, диалога и взаимопонимания предпринять действенные шаги по их решению», – говорится в заявлении союза. 25 марта 2011 году в ходе встречи в московском представительстве Координационного совета по защите прав джавахкских армян лидер грузинской оппозиционной партии "Свободная Грузия" Каха Кукава выразил готовность оказать содействие в решении насущных проблем армян Джавахка. Он также пообещал, что на предстоящем в апреле заседании комиссии по вопросам политических заключенных Грузии его партия обязательно поднимет вопрос о признании джавахкского политического деятеля Ваагна Чахаляна «узником совести».