Թատրոնի միջազգային օրը` մարտի 27-ին Հ. Պարոնյանի անվան թատրոնում տեղի ունեցավ ՀԹԳՄ «Արտավազդ» ամենամյա մրցանակաբաշխությունը, որն այս տարի նվիրված էր Խորեն Աբրահամյանի ծննդյան 80-ամյակին:
«Արտավազդ» մրցանակաբաշխությունը զերծ չմնաց սկանդալներից: Թատերական քննադատներից ու մասնակիցներից շատերը վրդովված լքեցին դահլիճը մինչ արարողության ավարտը, իսկ մնացածները խիստ քննադատության ենթարկեցին մրցանակաբաշխությունը սուբյեկտիվության համար. մրցանակներից շատերը հանձնվում էին ոչ թե իրական վաստակի ու նվաճումների համար, այլ «բարեկամական կապերի» սկզբունքով: Մրցանակակիրներ դարձան Հայաստանի անվանի թատերական գործիչների երեխաները, իսկ ժյուրիի անդամներից մեկն էր Արա Երնջակյանի դուստրը՝ Լուսինեն, ինչը դժգոհություն առաջացրեց թատերական գործիչների շրջանում, որոնք համամիտ չէին այն փատի հետ, որ երեկվա ուսանողը դատում է արդեն կայացած գործիչների գործունեությունը:
Միակ որոշումը, որից գոհ էին բոլորը, մրցանակի շնորհումն էր Մարտին Վարդազարյանին «Համազգային» թատրոնի «Կայարան» ներկայացման երաժշտության համար: Շատերը վրդովված էին նաև այն փաստով, որ «Լավագույն ռեժիսորի» կոչմանն արժանացավ Վահե Շահվերդյանը (Հ. Աբելյանի անվան դրամատիակական թատրոն):
«Լավագույն երիտասարդ դերասանուհի» ճանաչվեց Մարիամ Ղազանչյանը (Պատանի հանդիսատեսի թատրոն), «Լավագույն երիտասարդ դերասան»` Յուրի Իգիթխանյանը (Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոն), Նարեկ Ներսիսյան (Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոն):
«Լավագույն երիտասարդ բեմադրիչ» դարձավ Լիլի Էլբակյանը (Էդգար էլբակյանի անվան դրամայի և կոմեդիայի թատրոն): «Լավագույն երիտասարդական ներկայացում» անվանակարգում մրցանակներ ստացան Արմեն Մելիքսետյանը (Համազգային թատրոն), Շուշան Գևորգյանը (Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոն)
«Լավագույն տղամարդ դերակատար» ճանաչվեցին Հրաչյա Հարությունյանը (Հ. Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոն), Հակոբ Ազիզյանը (Վանաձորի Հ. Աբելյանի անվան դրամատիկական թատրոն)
«Լավագույն կին դերակատար» ճանաչվեցին նույնպես միանգամից երկու դերասանուհի՝ Էվելինա Շահիրյանը (Հ. Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոն), Աննա Բալանդինան (Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոն) «Երկրորդ պլանի լավագույն տղամարդ դերակատար» անվանակարգում մրցանակը շնորհվեց Արման Ղազարյանին (Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոն), Արա Մաթևոսյանին (Պատանի հանդիսատեսի թաթրոն) «Երկրորդ պլանի լավագույն կին դերակատար» անվանակարգում մրցանակի արժանացավ Լուսինե Կիրակոսյանը (Հ. Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոն) «Լավագույն սցենոգրաֆիա» անվանակարգում հաղթել են Դավիթ Մինասյանը (Գ. Սունդուկյանի անվան Ազգային ակադեմիական թատրոն), Անժելա Գալստյանը (Հ. Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոն) «Լավագույն ներկայացում» են ճանաչվել Արմեն Խանդիկյանի (Հ. Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոն), Մարիո Կոռադիի`(Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն) բեմադրությունները:
Խորեն Աբրահամյանի անվան մրցանակի արժանացավ Արմեն Մարությանը (Գ. Սունդուկյանի անվան Ազգային ակադեմիական թատրոն):
«Թատերարվեստին արժանապատիվ ծառայության համար» մրցանակներ ստացան Կամո Հովհաննիսյանը, Գրետա Գալստյանը, Էմանուիլ Արաքսման-Մանուկյանը, Քաջազնունի Գյուրջինյանը:
«Հայաստանի թատերական գործիչների միության «Ոսկե մեդալ» են ստացել Աիդա Հովհաննիսյանը, Գուրգեն Գադաչիկը, Սամվել Խաչատրյանը, Հայկ Մնացականյանը, Յուրի Էլոյանը, Ռոբերտ Հարությունյանը:
«Ժյուրիի հատուկ որոշմամբ»` «Արտավազդ» մրցանակի արժանացան «Աիդայի» բեմադրիչ Ավետիս Բարսեղյանը և օպերայի մեներգիչ Գևորգ Հակոբյանը:

28 Март 2011 - 11:02 AMT
Церемония награждения “Артавазд” не обошлась без скандала: многим не понравилось, что премия вручалась “по блату”
27 марта в Международный день театра в зале Государственного музыкального театра комедии им. Акопа Пароняна состоялась церемония награждения ежегодной театральной премией “Артавазд”, в этом году посвященная 80-летию Хорена Абрамяна.
Церемония вручения премии не обошлась без скандала. Многие театральные критики и участники мероприятия возмущенно покинули зал до окончания церемонии, а оставшиеся в основном подвергли резкой критике субъективность: многие премии вручались не за реальные заслуги и достижения, а за “родственные связи”. Обладателями призов стали дети именитых театральных деятелей Армении, а одним из членов жюри была дочь режиссера Ара Ернджакяна Лусине, что вызвало недовольство театральных деятелей, не согласных с тем фактом, что вчерашняя студентка судит уже состоявшихся деятелей.
Единственным решением, которым были довольны все, было присуждение премии композитору Мартину Вартазаряну за музыку к спектаклю “Станция” театра “Амазгаин”. Возмущение многих также вызвало вручение премии за лучшую режиссуру Ваге Шахвердяну (Ванадзорский драматический театр им. Ов. Абельяна).
Лучшей молодой актрисой была признана дочь театрального режиссера и президента Союза театральных деятелей Армении Акопа Казанчяна Мариам Казанчян (ТЮЗ), лучшим молодым актером – Юрий Игитханян (Русский драматический театр им. К. С. Станиславского). Лучшим молодым постановщиком стала Лили Элбакян (дочь Эдгара Элбакяна) за пьесу “Американский аджапсандал”. Во многих категориях премии удостоились сразу двое театральных деятелей. Лучшим молодежным спектаклем стали “Опера за 3 гроша” режиссера Армена Меликсетяна (театр “Амазгаин”) и “Арегназан” Шушан Геворкян (Государственный музыкальный театр комедии им. Акопа Пароняна). Приз за лучшую мужскую роль получили Рачья Арутюнян (Ереванский государственный драматический театр им. Р. Капланяна) и Акоп Азизян (Ванадзорский драматический театр им. О. Абельяна). В номинации за лучшую женскую роль победили Эвелина Шаирян (Ереванский государственный драматический театр им. Р. Капланяна) и Анна Баландина (Русский драматический театр им. К. С. Станиславского). Лучшими актерами второго плана стали Арман Казарян (Русский драматический театр им. К. С. Станиславского) и Ара Матевосян (ТЮЗ), а лучшей актрисой второго плана – заслуженная артистка Армении Лусине Киракосян (Ереванский государственный драматический театр им. Р. Капланяна). Приз за лучшую сценографию получили Давид Минасян (постановка “Мед”, Национальный академический театр им. Г. Сундукяна) и Анжела Галстян ( постановка“Полет над землей”, Кукольный театр им. Ов. Туманяна).
Лучшими спектаклями года стали “Юлий Цезарь” режиссера Армена Хандикяна (Ереванский государственный драматический театр им. Р. Капланяна) и опера “Аида” режиссера Марио Коради (Государственный академический театр оперы и балета).
Специальный приз им. Хорена Абрамяна получил актер Армен Марутян. Камо Ованнисян, Грета Галстян, Эммануил Араксман-Манукян и Каджазнуни Гюрджинян получили “Артавазд” за “заслуги перед театром”. Союз театральных деятелей Армении наградил памятными золотыми медалями Аиду Ованнисян, Гургена Гадачика, Самвела Хачатряна, Айка Мнацаканяна, Юрия Элояна и Роберта Арутюняна. По специальному решению жюри “Артавазд” получили художник оперной постановки “Аида” Аветис Барсегян и солист той же оперы – Геворк Акопян.