Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի և Կովկասի Մահմեդականների վարչության ղեկավար Ալլահշուքյուր Փաշազադեի հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ, ինչպես ենթադրվում է, 2011 թվականի նոյեմբերին, գրում է ադրբեջանական «Էխո» թերթը` հղում կատարելով Ինտերֆաքսին: «Նոյեմբերի 28-30 Էջմիածնում կկայանա ԱՊՀ երկրների Միջկրոնական խորհրդի նիստը, որի համանախագահը Ալլահշուքյուր Փաշազադեն է»,- հայտնել է Էջմիածնի միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի ղեկավար եպիսկոպոս Հովակիմ Մանուկյանը:
Ընդ որում, նա չի բացառել, որ միջոցառման շրջանակներում տեղի կունենա երկու կրոնական առաջնորդների հանդիպումը:Ավելի վաղ Կովկասի Մահմեդականների վարչության ղեկավարը Վլադիկավկազի ադրբեջանցիների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել էր, որ հնարավոր է համարում հանդիպումը հայոց կաթողիկոսի հետ: 2010 թվականի ապրիլին Բաքվում Համաշխարհային կրոնական գագաթաժողովի շրջանակներում կայացավ Մոսկովյան և համայն Ռուսիո Պատրիարք Կիրիլլ Երկրորդի, Ալլահշուքյուր Փաշազադեի և Գարեգին Երկրորդի եռակողմ հանդիպումը: Հանդիպման մասնակիցները Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ հռչակագիր ստորագրեցին: Փաստաթղթում նշվում էր, որ կրոնական առաջնորդները ողջունում են «կողմերի բարի կամքի դրսևորումները, ռազմագերիների ազատ արձակումը» և քաղաքական ու կրոնական գործիչներին կոչ են անում «ակտիվացնել ջանքերն այդ ազնիվ ու մարդասիրական գործընթացում»:

28 March 2011 - 15:28 AMT
Встреча предстоятеля Армянской Апостольской церкви Католикоса всех армян Гарегина II и главы Управления мусульман Кавказа Аллахшукюра Пашазаде может произойти, как предполагается, в ноябре 2011 года, пишет азербайджанская газета “Эхо” со ссылкой на Интерфакс. “28-30 ноября в Эчмиадзине состоится заседание Межрелигиозного совета стран СНГ, сопредседателем которого является А. Пашазаде”, – заявил заведующий отделом межцерковных отношений Эчмиадзина епископ Оваким Манукян.
При этом он не исключил, что в рамках мероприятия состоится встреча двух религиозных лидеров. Ранее глава Управления мусульман Кавказа на встрече с азербайджанцами Владикавказа заявил, что считает возможной встречу с армянским католикосом. В апреле 2010 года в Баку состоялась трехсторонняя встреча Патриарха Московского и всея Руси Кирилла, А. Пашазаде и Гарегина II в рамках Всемирного религиозного саммита. Участники встречи подписали декларацию по проблеме Нагорного Карабаха. В документе отмечалось, что религиозные лидеры приветствуют "акты доброй воли сторон, освобождение пленных" и призывают политических и религиозных деятелей "активизировать усилия в этом благородном и гуманном процессе".