28 Մարտ 2011 - 16:20 AMT
Արդյո՞ք ԵԱՀԿ առաքելությունը հասավ իր նպատակին: Բաքվին դուր է եկել Ղարաբաղում իրադրության մասին զեկույցը
Ադրբեջանին շատ է դուր եկել Լեռնային Ղարաբաղին հարակից տարածքներում իրադրության մասին ԵԱՀԿ գնահատման առաքելության հաշվետվությունը, որը չի կարող չզարմացնել ցանկացած մեկին, ով գեթ մեկ անգամ եղել է Ղարաբաղում: Հաշվետվության մեջ նկարագրված իրադրությունը բոլորովին չի համապատասխան իրականությանը: Փաստաթղթում խոսք անգամ չկա Արցախի զարգացող ենթակառուցվածքների կամ տնտեսական, սոցիալական և մշակութային ոլորտների ակտիվ զարգացման մասին: Միայն սարսափելի մանրամասներ են բերվում այդ տարածքներում տիրող ավերածությունների ու աղքատության մասին:
Ինքնին Ղարաբաղում հայտարարեցին, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների զեկույցն ի սկզբանե չի կարող հավակնել լիարժեք օբյեկտիվության, քանի որ գնահատման առաքելությունն այդպես էլ չայցելեց Ադրբեջանի կողմից օկուպացված ԼՂՀ տարածքներ: Ադրբեջանն արդեն օգտագործում է միակողմանի եզրակացություններն իր քարոզչական նպատակների համար, ինչը չի նպաստում հակամարտության տարածաշրջանում լարվածության նվազմանը, հայտնել է Արցախի Արտաքին քաղաքական և անվտանգության հանրային խորհրդի նախագահ Մասիս Մայիլյանը:
Միանգամայն սպասելի էր, որ Բաքուն կսկսի խոսել միջազգային կառույցների կողմից Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու անհրաժեշտության մասին: Ինչի մասին էլ չխորշեց հայտարարել Միլլի Մեջլիսի փոխխոսնակ Բահար Մուրադովան. «Գնահատման առաքելության հաշվետվության մեջ արտացոլված փաստերը հիմք են տալիս, որպեսզի ԵԱՀԿ-ն և մյուս միջազգային կառույցները ձեռնամուխ լինեն օկուպանտ Հայաստանի վրա լուրջ ճնշում գործադրելուն»:
Արդյո՞ք ԵԱՀԿ առաքելության նպատակը հենց Ադրբեջանին գոհացնելն էր, որը վերջերս նախանձելի հաճախականությամբ է հայտարարում Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման մասին: Իսկ միգուցե ստիպել Ադրբեջանին հապաղել պատերազմը սկսելու գործո՞ւմ: Այդ մասին վկայում է նաև այն փաստը, որ Հայաստանը դրական է գնահատել ԵԱՀԿ առաքելության «առասպելական» հաշվետվությունը: Այժմ կարելի է ենթադրել, որ միջնորդները Բաքվին խոստանում են, որ Հայաստանի վրա անպայման ճնշում կգործադրվի, սակայն դրա համար ևս մեկ, երկու, երեք, անթիվ դիտորդություններ է հարկավոր անցկացնել:
Մնում է մեկ հարց` որքա՞ն երկար է Ադրբեջանը հավատալու միջնորդների խոստումներին, որոնք ժամանակ են ձգում խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտության և ռազմական գործողությունների անթույլատրելիության մասին հռչակագրային հայտարարություններով:
Իսկ Ստեփանակերտը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին խորհուրդ տվեց հիշել Կոսովոյի մասին, որը 2008 թվականի փետրվարի 17-ին միակողմանի կարգով` ԱՄՆ և ԵՄ մի շարք երկրների աջակցությամբ հռչակեց իր անկախությունը Սերբիայից: Ընդհանուր առմամբ Կոսովոյի անկախությունը ճանաչել են աշխարհի 75 երկրներ:

Азербайджану очень понравился отчет оценочной миссии ОБСЕ о ситуации на прилегающих к Нагорному Карабаху территориях, не могущий не вызвать удивления у каждого, кто хоть раз в Карабахе бывал. Описанная в отчете ситуация абсолютно не соответствует реальной. В документе ни слова не говорится ни о развивающейся инфраструктуре Арцаха, ни об активном развитии экономической, социальной, культурной сфер в НКР. Приводятся лишь кошмарные подробности о разрухе и нищете, царящей на этих территориях.
В самом Карабахе заявили, что отчет сопредседателей МГ ОБСЕ изначально не может претендовать на полную объективность, поскольку оценочная миссия так и не посетила оккупированные Азербайджаном территории НКР. Односторонние выводы уже используются Азербайджаном в пропагандистских целях, что не способствует снижению напряженности в регионе конфликта, заявил председатель Общественного совета по внешней политике и безопасности Арцаха Масис Маилян.
Вполне можно было ожидать, что Баку начнет говорить о необходимости оказания на Армению давления со стороны международных структур. О чем и не преминула заявить заместитель председателя милли меджлиса, глава делегации Азербайджана в Парламентской Ассамблее Бахар Мурадова: “Факты, отраженные в отчете миссии по оцениванию, дают основания для того, чтобы ОБСЕ и другие международные структуры приступили к оказанию серьезного давления на оккупантскую Армению”.
Было ли целью миссии ОБСЕ именно умилостивить Азербайджан, в последнее время с завидным постоянством заявляющий о возобновлении войны в Карабахе? Заставить его с началом этой самой войны повременить? Об этом ненавязчиво свидетельствует и тот факт, что Армения положительно оценила “мифический” отчет миссии ОБСЕ. Теперь можно предположить, что посредники пообещают Баку, что на Армению давление оказано обязательно будет, но для этого необходимо провести еще один, два, три, бесконечное число мониторингов.
Остается один вопрос: как долго Азербайджан будет верить обещаниям посредников, тянущих время декларативными заявлениями о необходимости мирного урегулирования и недопустимости военных действий?
А в Степанакерте сопредседателям Минской группы ОБСЕ посоветовали вспомнить о Косово, 17 февраля 2008 года в одностороннем порядке при поддержке США и ряда стран ЕС провозгласившем независимость от Сербии. Независимость Косово признали уже 75 стран мира.