28 Մարտ 2011 - 16:20 AMT
Արդյո՞ք ԵԱՀԿ առաքելությունը հասավ իր նպատակին: Բաքվին դուր է եկել Ղարաբաղում իրադրության մասին զեկույցը
Ադրբեջանին շատ է դուր եկել Լեռնային Ղարաբաղին հարակից տարածքներում իրադրության մասին ԵԱՀԿ գնահատման առաքելության հաշվետվությունը, որը չի կարող չզարմացնել ցանկացած մեկին, ով գեթ մեկ անգամ եղել է Ղարաբաղում: Հաշվետվության մեջ նկարագրված իրադրությունը բոլորովին չի համապատասխան իրականությանը: Փաստաթղթում խոսք անգամ չկա Արցախի զարգացող ենթակառուցվածքների կամ տնտեսական, սոցիալական և մշակութային ոլորտների ակտիվ զարգացման մասին: Միայն սարսափելի մանրամասներ են բերվում այդ տարածքներում տիրող ավերածությունների ու աղքատության մասին:
Ինքնին Ղարաբաղում հայտարարեցին, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների զեկույցն ի սկզբանե չի կարող հավակնել լիարժեք օբյեկտիվության, քանի որ գնահատման առաքելությունն այդպես էլ չայցելեց Ադրբեջանի կողմից օկուպացված ԼՂՀ տարածքներ: Ադրբեջանն արդեն օգտագործում է միակողմանի եզրակացություններն իր քարոզչական նպատակների համար, ինչը չի նպաստում հակամարտության տարածաշրջանում լարվածության նվազմանը, հայտնել է Արցախի Արտաքին քաղաքական և անվտանգության հանրային խորհրդի նախագահ Մասիս Մայիլյանը:
Միանգամայն սպասելի էր, որ Բաքուն կսկսի խոսել միջազգային կառույցների կողմից Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու անհրաժեշտության մասին: Ինչի մասին էլ չխորշեց հայտարարել Միլլի Մեջլիսի փոխխոսնակ Բահար Մուրադովան. «Գնահատման առաքելության հաշվետվության մեջ արտացոլված փաստերը հիմք են տալիս, որպեսզի ԵԱՀԿ-ն և մյուս միջազգային կառույցները ձեռնամուխ լինեն օկուպանտ Հայաստանի վրա լուրջ ճնշում գործադրելուն»:
Արդյո՞ք ԵԱՀԿ առաքելության նպատակը հենց Ադրբեջանին գոհացնելն էր, որը վերջերս նախանձելի հաճախականությամբ է հայտարարում Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման մասին: Իսկ միգուցե ստիպել Ադրբեջանին հապաղել պատերազմը սկսելու գործո՞ւմ: Այդ մասին վկայում է նաև այն փաստը, որ Հայաստանը դրական է գնահատել ԵԱՀԿ առաքելության «առասպելական» հաշվետվությունը: Այժմ կարելի է ենթադրել, որ միջնորդները Բաքվին խոստանում են, որ Հայաստանի վրա անպայման ճնշում կգործադրվի, սակայն դրա համար ևս մեկ, երկու, երեք, անթիվ դիտորդություններ է հարկավոր անցկացնել:
Մնում է մեկ հարց` որքա՞ն երկար է Ադրբեջանը հավատալու միջնորդների խոստումներին, որոնք ժամանակ են ձգում խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտության և ռազմական գործողությունների անթույլատրելիության մասին հռչակագրային հայտարարություններով:
Իսկ Ստեփանակերտը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին խորհուրդ տվեց հիշել Կոսովոյի մասին, որը 2008 թվականի փետրվարի 17-ին միակողմանի կարգով` ԱՄՆ և ԵՄ մի շարք երկրների աջակցությամբ հռչակեց իր անկախությունը Սերբիայից: Ընդհանուր առմամբ Կոսովոյի անկախությունը ճանաչել են աշխարհի 75 երկրներ:

Azerbaijan was highly satisfied with the report of the OSCE Minsk Group co-chairs' Field Assessment Mission on Karabakh-adjacent territories, which might surprise anyone who’s ever been to Karabakh.
The situation described in the report does not match with the reality in the least. The document doesn’t say a word about the actively developing infrastructure of Artsakh as well as the development of economic, cultural and social sectors, instead citing awful details about the devastation and poverty reigning on these territories.
The OSCE MG co-chairs report on territories surrounding Nagorno-Karabakh cannot claim to be fully objective, as the Field Assessment Mission never visited NKR territories occupied by Azerbaijan. Azerbaijan has already tired using one-sided reports for propaganda purposes, hampering decrease of tension in the region, Masis Mailyan, chairman of NKR Public Council for Foreign Policy and Security told PanARMENIAN.Net.
Was OSCE MG trying to mollify Azerbaijan, who recently increased military rhetoric on a new war in Karabakh? Or was it trying to persuade it to delay war-related activities? Armenia’s positive assessment of a “mythical” report testifies to the fact. Now, one may infer that the mediators will promise Baku that Armenia will be pressured, after one, or two or tree or innumerate monitorings.
A question remains: how long will Azerbaijan believe in promises of mediators who are playing for time with declarations on a necessity of peaceful settlement and inadmissibility of the hostilities’ resumption?
As Artsakh officials believe, while working on Karabakh issue, OSCE MG must recall the precedent of Kosovo, which declared independence on 17 February 2008 and over the following days, a number of states (the United States, Turkey, Albania, Austria, Croatia, Germany, Italy, France, the United Kingdom, the Republic of China (Taiwan), Australia, Poland and others) announced their recognition. Currently, 75 UN states recognize the independence of Kosovo.