Մարտի 28-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչն այցելել է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, որը մարտի 15-ից անժամկետ հացադուլ է հայտարարել Ազատության հրապարակում: Ինչպես PanARMENIAN.Net գործակալությանը հաղորդեց «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը, «դա քաղաքավարության այց էր ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդին»: Նա նշել է նաև, որ Մարի Յովանովիչը հետաքրքրվել է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդի առողջական վիճակով, թեև Հովհաննիսյանին կոչ չի արել դադարեցնել հացադուլը, քանի որ դա նրա «քաղաքական որոշումն է»:
Մարտի 15-ից «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն անժամկետ հացադուլ է հայտարարել Ազատության հրապարակում: Կուսակցության բաց համաժողովում Հովհաննիսյանը պահանջեց ՀՀ նախագահից հրաժարական տալ և ապահովել արդար ու անկախ ընտրությունների անցկացումը: Հովհաննիսյանն իր ակցիան անվանել է «Ծոմ ազատության»:

28 марта посол США в Армении Мари Йованович посетила лидера оппозиционной партии “Наследие” Раффи Ованнисяна, проводящего с 15 марта голодовку на Площади Свободы. Как сообщил агентству PanARMENIAN.Net глава парламентской фракции “Наследие” Степан Сафарян, “это был визит вежливости к лидеру оппозиционной партии”. Он также отметил, что Мари Йованович поинтересовалась состоянием здоровья лидера “Наследия”, хотя не призывала Ованнисяна прекратить голодовку, так как это его “политическое решение”.
С 15 марта Раффи Ованнисян проводит бессрочную голодовку на площади Свободы в Ереване. На внеочередном съезде партии “Наследие” Раффи Ованнисян потребовал от президента Армении Сержа Саргсяна сложить свои полномочия и обеспечить проведение первых справедливых и независимых выборов. Ованнисян назвал свою акцию “Голодовка во имя свободы”.