Մարտի 28-ին «Թատրոն X» փառատոնի շրջանակներում ելույթ է ունեցել «Միհր» թատրոնը «Երազներ երազներում» ներկայացմամբ (գեղարվեստական ղեկավար` Ցոլակ Մլքե-Գալստյան): Ներկայացումը հանդիսատեսին ցույց է տալիս իրականության և երազի միջև կապը: Այն քաղաքում, որտեղ ապրում են հերոսները, չկան զգացմունքներ: Երազներում մարդիկ ապրում են զգացմունքներ և թաքնված ցանկություններ: «Երազների թեման ինքնին բավական բարդ, բայց հետաքրքիր թեմա է: Ւնձ համար այդ ներկայացումը բեմադրելիս հիմնական խնդիրն էր հանդիսատեսի հետ մտնել երկխոսության մեջ, ցույց տալ, թե ինչպես ենք ապրում իրական կյանքում և երազներում: Քաղաքը խանգարում է երազին: Երազում ամեն ինչ գեղեցիկ է և ներդաշնակ, իսկ կյանքը դաժան է»,- ասել է Մլքե-Գալստյանը:
Փառատոնի ձևաչափի համաձայն ներկայացումից հետո տեղի է ունեցել քննարկում, որի ժամանակ մասնակիցները ներկայացրել են իրենց կարծիքները և տպավորությունները:
«Միհր» թատրոնը հիմնվել է 2003-ին Ցոլակ Մլքե-Գալստյանի և նրա քույր Շողակաթ Մլքե-Գալստյանի կողմից: Նրանք աշխատում են Contemporary Dance և պլաստիկ թատրոնի ոճում: Այս տարիներին թատրոնը Եվրոպայում, Ասիայում, ԱՊՀ-ում և ԱՄՆ-ում արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների և պատվոգրերի, սակայն ոչ մի անգամ չի դարձել գլխավոր թատերական մրցանակակիր Հայաստանում:

28 марта, в рамках фестиваля “Театр-ИКС” выступил театр “Мигр” со спектаклем “Сны во снах” (художественный руководитель Цолак Млке-Галстян). Спектакль показывает зрителю связь между реальностью и выдумкой. В том городе, где живут герои, нет чувств и своеобразия. В снах люди испытывают чувства и скрытые желания. “Тема снов, сама по себе, достаточно сложная, но интересная тема. Для меня основной задачей при постановке этого спектакля было войти в диалог с публикой, главной темой было показать, как мы живем в реальной жизни и в снах. Город мешает сну. В снах все красиво и гармонично, а жизнь жестока, это такая территория, где люди практически ничего не чувствуют”, – сказал Млке-Галстян.
После спектакля, согласно формату фестиваля, были проведены обсуждения, участники которых представили свои мнения и впечатления от спектакля. Сам худрук нормально относится к критике и считает, что услышать профессиональное мнение всегда хорошо.
Театр “Мигр” основан в 2003 году Цолаком Млке-Галстяном и его сестрой Шогакат Млке-Галстян. Они работают в стиле Contemporary Dance и пластического театра. За эти годы театр удостоился многочисленных премий и грамот в рамках многих театральных фестивалей в Европе, Азии, СНГ и США, однако он ни разу не стали обладателем главной театральной премии на своей родине.