30 Մարտ 2011 - 11:39 AMT
Լուրերն այն մասին, թե տնօրենների հավաստագրման ընթացքում քննական հանձնաժողովի որոշ անդամներ կաշառք են ստացել, չի համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Ըստ նրա, նման լուրերը տարածում են այն մարդիկ, որոնք փորձել են կաշառք վերցնել, սակայն անհաջողության են մատնվել: Նախարարը նշել է նաև, որ եթե չլիներ հայկական դպրոցների տնօրենների հավաստագրման գործընթացը, անհնար կլիներ իմանալ, որ թեկնածուներից 30-ը խնդիրներ ունեն աշխատանքային գրքույկի հետ կապված: Նա հավելել է, որ աշխատանքային գրքույկի հետ կապված խնդիրների դեպքում ոչ մի թեկնածու չի կարող դպրոցի տնօրեն դառնալ:
Փետրվարի 18-ից Հայաստանում մեկնարկել է դպրոցների տնօրենների հավաստագրման գործընթացը, որին կարող են մասնակցել տնօրենի պաշտոն չզբաղեցնող անձիք, որոնք ցանկանում են համապատասխան հավաստագիր ստանալ: Հավաստագիրը վավերական է 5 տարի: Հավաստագրում կանցնեն նաև ուսուցիչները: Ենթարդվում է, որ ամեն տարի յուրաքանչյուր դպրոցից հավաստագրման համար կարող է դիմել 20 ուսուցիչ:

30 Март 2011 - 11:39 AMT
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян опроверг слухи о том, что якобы в рамках процесса аттестации директоров армянских школ экзаменационная комиссия берет взятки. Как на пресс-конференции в Ереване заявил министр образования и науки Армении Армен Ашотян, эти сообщения не соответствуют действительности. По словам министра, процесс аттестации директоров школ проходит открыто, честно и прозрачно.
Как отметил Ашотян, подобные слухи распространяют те люди, которые пытались дать взятку, однако потерпели неудачу. Министр также заметил, что если бы процесс аттестации директоров армянских школ не был бы инициирован, «то мы никогда бы не узнали, что у 30-и из кандидатов есть проблемы с трудовой книжкой». В этом контексте он заметил, что в случае проблем с трудовой книжкой ни один кандидат не сможет стать директором школы.
При этом Аремен Ашотян сообщил, что право на проведение аттестации директоров получили 6 организаций.
С 18 февраля в Армении началась аттестация директоров школ. В аттестационных экзаменах могут участвовать лица, которые не занимают пост директора школы, но хотят получить лицензию. Срок действия такой лицензии составляет 5 лет. Аттестацию пройдут также учителя. Предполагается, что в год для прохождения аттестации от каждой школы могут обращаться 20 учителей.