31 Մարտ 2011 - 10:02 AMT
Չնայած նրան, որ 2009թ. հոկտեմբերին Շվեյցարիան ավարտեց միջնորդի իր առաքելությունը հայ-թուրքական գործընթացում, այնուամենայնիվ, պաշտոնական Բեռնը պատրաստ է անել հնարավոր ամեն ինչ Երևանի ու Անկարայի միջև բանակցությունները վերսկսելու համար: Ինչպես ՀՀ նախագահի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում Երևանում հայտարարել է Շվեյցարիայի նախագահ Միշլին Քալմի Ռեյը, Շվեյցարիան ամենևին էլ չի լվացել ձեռքերը և անտարբեր չէ այն ամենի հանդեպ, ինչ կատարվում է հայ-թուրքական հարաբերություններում: «Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի գործընթացը վերսկսվի և պատրաստ ենք ամեն ինչ անել խրախուսելու համար կողմերի երկխոսությունը»,-ասել է Քալմի Ռեյը:
2009 թվականին շվեյցարական կողմի միջնորդությամբ Ցյուրիխում Հայաստանի ու Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարները ստորագրեցին Հայ-թուրքական արձանագրությունները երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ: Սակայն, 2010թ. ապրիլի 22-ին Հայաստանի նախագահը հրամանագիր ստորագրեց Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը կասեցնելու մասին, քանի որ թուրքական կողմը անհիմն կերպով ձգձգում էր այդ փաստթղթերի վավերացումը խորհրդարանում:

31 March 2011 - 10:02 AMT
Despite Switzerland’s completing its mission as a mediator in Armenia-Turkey rapprochement process, official Bern is ready to make every possible effort to promote resumptions of Yerevan-Ankara talks, Swiss President said.
As Micheline Calmy-Rey told a news conference in Yerevan, Switzerland is far from “washing hands off the matter” and wishes progress in Armenian-Turkish normalization talks.
“We want the process to continue and are ready to take every effort to encourage the parties towards continuing a dialogue,” she said.
In 2009, through the mediation of Switzerland, Armenia's Foreign Minister Edward Nalbandian and his Turkish counterpart Ahmet Davutoglu signed the protocols envisaging normalization of Armenia-Turkey relations. However, on April 22, 2010, Armenian President signed a decree on suspension of Protocols ratification, because of Turkish party’s unreasonably delaying ratification of those documents in Turkish parliament.