«Արմմոնո» մենաներկայացումների 9-րդ փառատոնին առաջին անգամ մասնակցում են Եգիպտոսի և Իսրայելի ներկայացուցիչներ: Այդ մասին լրագրողներին ասել է փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը: Եգիպտոսի ներկայացուցիչ Սամաա Իբրահիմ Ալին բավական հայտնի դերասանուհի է իր երկրում, որը մասնակցել է բազմաթիվ թատերական փառատոնների: Ներկայացումը, որով հանդես է գալու Ալին, բեմադրել է Այման Իբրահիմը: Այն պատմում է հավաքարարի մասին, որը մաքրում է բեմը Բիզեի «Կարմեն» օպերայի համար և պատկերացնում իրեն գլխավոր հերոսուհու դերում:
Իսրայելի ներկայացուցիչ Հովարդ Ռիփը հանդիստատեսի դատին է հանձնելու «Ջիմփել հիմարիկը» ներկայացումը: Այն պատմում է մինչև Հոլոքոսթը Եվրոպայի կյանքում բարու և չարիքի մասին: Ներկայացման ժամանակ հնչելու է արևելաեվրոպական հրեաների Կլեզմեր երաժշտությունը:
«Արմմոնո» փառատոնն անցկացվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հովանու ներքո, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանի Թատերական գործիչների միության աջակցությամբ:

31 Март 2011 - 10:17 AMT
В 9-ом театральном фестивале моноспектаклей “АРММОНО” впервые участвуют представители из Египта и Израиля. Об этом журналистам сообщила директор фестиваля Марианна Мхитарян. Представительница Египта Самаа Ибрагим Али весьма известная в своей стране актриса, которая участвовала во многих театральных фестивалях и стала обладательницей театральных призов в Польше и Амане. Спектакль, который представит Али, – “Кармен” в постановке Аймана Ибрагима. Спектакль рассказывает об уборщице, которая чистит сцену к опере Бизе «Кармен» и представляет себя главной героиней оперы.
Представитель Израиля Говард Рип представит на суд зрителя спектакль «Дурачок Джимпел». Рип, поставивший более 60 спектаклей, является одним из основателей театра “Нефеш”. «Дурачок Джимпел» рассказывает про добро и зло в жизни Европы до Холокоста. Во время спектакля будет звучать традиционная нелитургическая музыка восточноевропейских евреев Клезмер.
Фестиваль «АРММОНО» проводится под патронажем спикера парламента Армении Овика Абрамяна при содействии Министерства культуры РА и Союза театральных деятелей Армении. Первый международный фестиваль «АРММОНО» прошел в сентябре 2003 года.