31 Մարտ 2011 - 11:40 AMT
Հայաստանի անկախության օրվանից հայ-շվեյցարական հարաբերությունները ձեռք են բերել նոր որակ: Այդ մասին Երևանում Շվեյցարիայի նախագահի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Մենք շահագրգռված ենք հայ-շվեյցարական տնտեսական համագործակցության ընդլայնման մեջ, որոնք Հայաստան են ներգրավել շվեյցարական ներդրումներ: Այդ համագործակցության հաջող օրինակ է շվեյցարական ընկերությունների մասնակցությունը Ծաղկաձոր, Ջերմուկ և Տաթև քաղաքներում զարգացման ծրագրերին»,- ասել է Հայաստանի նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքերով, Հայաստանը շնորհակալ է Շվեյցարիային Հայաստանում Զարգացման և համագործակցության շվեյցարական գրասենյակի կողմից իրականացված ծրագրի համար: Կողմերն ընդգծել են մշակույթի ոլորտում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը: «Այս տարվա ապրիլին Հայաստանը հյուրի կարգավիճակում մասնակցելու է 25-րդ ամենամյա միջազգային գրքի ցուցահանդեսին: Ես ուրախությամբ Երևան եմ հրավիրել Շվեյցարիայի նախագահին 2012-ին Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելուն նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար»,- ասել է ՀՀ նախագահը:

As Serzh Sargsyan stated at joint news conference with his Swiss counterpart Micheline Calmy-Rey, “we are interested in expanding Armenia-Switzerland cooperation, attracting Swiss investments to Armenia. Participation of Swiss companies in the development programs in Armenian spa towns, Tsakhkadzor, Jermuk and Tatev is a successful example of it.”
Armenian President thanked Switzerland for programs implemented in Armenia by Swiss Cooperation Office. The parties stressed the necessity of developing cooperation in the sphere of culture. “In April 2011, Armenia was invited as a guest to the 25th international book exhibition. I, in turn, was glad to invite Swiss President to Yerevan to participate in Yerevan 2012 –World Book Capital events,” Armenian leader stated.