31 Մարտ 2011 - 15:45 AMT
Մարտի 10-31-ը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը անցկացրեց մրցույթների ու միջոցառումների շարք` տաղանդաշատ ու շնորհալի երիտասարդներին Հանրապետության Նախագահի 2010 երիտասարդական մրցանակներ շնորհելու նպատակով: Հանրապետության Նախագահի մրցանակը հիմնման օրից ֆինանսավորվում է «Պողոսյան» հիմնադրամի կողմից: «Երգեցողություն», «Գործիքային կատարում», «Գրականություն», «Կերպարվեստ և կինո» անվանակարգերում մրցանակի հավակնորդ 116 երիտասարդ ստեղծագործողներից եզրափակիչ փուլ են անցել 42-ը, որոնցից ժյուրին կընտրի լավագույններին և կներկայացնի Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հաստատմանը:
Յուրաքանչյուր տարի հաղթողների անունները հայտարարվում են Հանրապետության Նախագահի մրցանակների շնորհման հանդիսության օրը, որն այս տարի տեղի կունենա մայիսի 30-ին: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի խորհրդական, ՀՀ Նախագահի մրցանակի համակարգող Աիդա Խաչիկյանի խոսքով, տարեցտարի մեծանում է հետաքրքրությունը Նախագահի մրցանակի հանդեպ, որի խոսուն ապացույցը դիմողների թվի աճն է:
Ինչպես և «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մեջ ներդրած ավանդի համար» մրցանակը, ՀՀ Նախագահի մրցանակը ֆինանսավորվում է Բոգոսյան հիմնադրամի կողմից (Ֆրանսիա):
Որպես մրցանակ շնորհվում է մեդալ` այն հավաստող հավաստագրով, վկայագիր և դրամական պարգև` 2500 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի չափով: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորում է հաղթողներին և անձամբ հանձնում մրցանակները: Մրցանակն ամեն տարի շնորհվում է անհատականություններին` որպես կանոն Հայաստանի քաղաքացի, որոնք արժեքավոր հետազոտություններ են կատարել կամ զբաղվում են ստեղծագործական գործունեությամբ հետևյալ ոլորտներում` բնական գիտություններ, արվեստ (ներառյալ ճարտարապետություն, կերպարվեստ, թատրոն, կինո, լուսանկարչություն, արվեստի տեսություն և այլ արվեստի տեսակներ), գրականություն, հումանիտար գիտություններ:

31 Март 2011 - 15:45 AMT
С 10 по 31 марта Всеармянский фонд “Айастан” провел ряд конкурсов и мероприятий с целью вручения Приза президента РА 2010 талантливым представителям молодежи. В номинациях “Пение”, “Инструментальное исполнение”, “Литература” из 116 молодых людей в финал вышли 42, лучших из которых выберет жюри и представит на утверждение президента Армении Сержа Саргсяна.
Каждый год имена победителей объявляются в день церемонии вручения приза президента Армении, которая в этом году состоится 30 мая. По словам заместителя исполнительного директора Всеармянского фонда «Айастан» Аиды Хачикян, интерес к данной премии с каждым годом увеличивается, о чем свидетельствует рост числа обратившихся для участия в конкурсе.
Так же, как и награда “Внесшим ценный вклад в признание Геноцида Армян”, Приз президента РА финансируется фондом Богосян (Франция).
Приз состоит из диплома, медали (включая свидетельство) и денежной премии в $2500. Присуждается каждый год конкурсантам, как правило гражданам Армении, проводившим ценные исследования или занимающимся творческой деятельностью в следующих сферах: естественные науки, технические науки и информационные технологии, физика, медицинские науки, искусство (включая архитектуру, изобразительное искусство, театр, кино, фотографию, теорию искусств и другие виды искусства), литература, гуманитарные науки.