«Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը հերքել է «Ժառանգության» վարչության քարտուղար Կարինե Հակոբյանի հայտարարությունը կուսակցության կողմից ընդդիմադիր ճակատի ձևավորման մասին: «Կարինե Հակոբյանը ներկայացնում էր ոչ թե վարչության կամ «Ժառանգության» դիրքորոշումը, այլ իր անձնական մոտեցումներն այդ հարցի շուրջ»,- ընդգծել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում: Սաֆարյանի խոսքով, իմաստ ունի, որպեսզի այդ անձնական մոտեցումները կամ կարծիքը քննարկման առարկա դառնան, սակայն դա «Ժառանգության» դիրքորոշումը չէ, քանի որ կուսակցությունն այդ հարցի վերաբերյալ որոշում չունի: «Կուսակցության բոլոր քայլերն ու առաջնահերթություններ, մեր դիրքորոշումը նշված են մեր` մարտի 13-ին ընդունված 3 էջից բաղկացած որոշման մեջ: Եվ այն ամենը, ինչ ասում է կուսակցության ներկայացուցիչներից մեկը, օրինակ նաև ես, այդ փաստաթղթի շրջանակներից դուրս է, առայժ միայն իմ անձնական կարծիքն ու մոտեցումն է, ինչպես և Կարինե Հակոբյանի դեպքում»,- ընդգծել է նա:
«Ժառանգության» վարչության քարտուղար Կարինե Հակոբյանը մարտի 31-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է, որ այժմ «Ժառանգության» առջև ծառացել է ոչ թե երկրորդ ընդդիմադիր ճակատի, այլ միասնական ընդդիմադիր ճակատի ձևավորման խնդիրը, որի մեջ կարող է մտնել նաև ՀԱԿ-ը: Հակոբյանը նշել է, որ նոր կառույցն ի տարբերություն ՀԱԿ-ի բաց է լինելու և ունենալու է «կլոր սեղանի» ձևաչափ:

Глава парламентской фракции партии «Наследие» Степан Сафарян опроверг заявление секретаря правления «Наследия» Карине Акопян о формировании партией единого оппозиционного фронта. “Карине Акопян представляла не позицию правления или “Наследия”, а свои личные подходы к этому вопросу”, – подчеркнул он в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. По словам Сафаряна, имеет смысл, чтобы эти личные подходы или мнение стали предметом обсуждения, но это не позиция “Наследия”, так как у партии нет решения по этому вопросу. “Все шаги и приоритеты партии, наша позиция указаны в нашем трехстраничном решении от 13-го марта. И все, что говорит кто-то из представителей партии, в том числе, к примеру, и я, за рамками этого документа, пока лишь личное мнение и подход, как и в случае с Карине Акопян”, – подчеркнул он.
Что касается личного мнения Акопян о необходимости проведения партией митингов, то Сафарян заметил, что митинги являются лишь одним из способов политической борьбы. Он отметил, что “Наследие” участвовало и оказывало поддержку акциям протеста самых различных групп общества, добавив, что Раффи Ованнисян объявил, что хотя бы раз в неделю будет встречаться с гражданами на площади Свободы, что также является способом публичной борьбы. По мнению Сафаряна, организационная форма может быть очень значима для победы во многих случаях, но важнее стратегия и тактика борьбы.
Секретарь правления “Наследия” Карине Акопян заявила на пресс-конференции 31 марта, что сейчас перед «Наследием» стоит вопрос не создания второго оппозиционного фронта, а формирования единого оппозиционного фронта, куда может войти также и АНК. Акопян отметила, что новая структура в отличие от АНК будет открытой и будет иметь формат «круглого стола».