2 Ապրիլ 2011 - 13:39 AMT
Վերջին շաբաթների ամենաքննարկվող իրադարձություններից դարձավ ընդդիմադիր «Ժառանություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլն Ազատության հրապարակում: Ակցիան բացասական ընդունվեց ինչպես իշխանությունների, այնպես էլ արմատական ընդդիմության կողմից, ընդ որում ընդդիմությունն իր վերաբերմունքի մեջ ավելի կտրուկ էր, քան իշխանությունները: Երկու շաբաթից ավել ողջ Հայաստանը քննարկում էր, թե ինչու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը սափրեց բեղերը, ինչու նա հացադուլ սկսեց և վերջ ի վերջո, ինչու այն ավարտեց:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը միշտ տարբերվել է Հայաստանի այլ քաղաքական ուժերից աշխատանքի ոճով և ոչ ստանդարտ գործողություններով, քաղաքական պայքարի հանդեպ իդեալիստական մոտեցումով, սակայն Րաֆֆի Հովհաննիսյանն իր հանկարծակի հացադուլով զարմացրեց նույնիսկ կուսակիցներին: Ընդ որում նա, բավական նիհարած և սափրած իր նշանավոր բեղերը, հայտարարեց իր հացադուլը սկսելու մասին իրեն բնորոշ զգացմունքային ոգով՝ դիմելով քրիստոնեական արժեքներին և օգտագործելով իր ելույթներում հատվածներ Աստվածաշնչից, անվանելով իր հացադուլը «Ծոմ ազատության», ինչը հետագայում որոշ ընդդիմադիրներ փորձեցին օգտագործել նրա դեմ: Ինչպես խոստովանեց մարտի 15-ին ԱԺ-ում «ժառանգություն» կուսակցության խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը, կուսակցությունից ոչ ոք չի իմացել առաջնորդի այդ քայլի մասին և չի մտածել, որ նա կգնա նման արմատական միջոցների:
Հովհաննիսյանի կուսակիցներից բացի նրա քայլը հարուցեց նաև հայ հասարակության զարմանքը, որը վերջերս ետ էր վարժվել քաղաքական առաջնորդների կատարմամբ կտրուկ քայլերից, որոնք նախընտրում են իրենց քաղաքական պայքարում վտանգի ենթարկել իրենց կողմնակիցների կյանքը, այլ ոչ թե սեփական: Բացի դրանից, այդ հասարակությունը քիչ է հավատում, որ իշխանությունները զիջումների կգնան և ինքնակամ կհամաձայնվեն հրաժարվել այդ իշխանությունից միայն նրա համար, որ ինչ-որ մեկը, թեկուզ նույնիսկ խորհրդարանի պատգամավոր և կուսակցության առաջնորդ, հացադուլ սկսի: Եթե իշխանություններն ակցիայի սկզբից հայտարարում էին այն մասին, որ իրենց համար անհասկանալի են Րաֆֆի Հովհաննիսյանի դրդապատճառները և պահանջները, իսկ ոստիկանությունը խոչընդոտում էր Ազատության հրապարակում վրան տեղադրելուն, ինչը դատապարտեց և անօրինական համարեց նաև օմբուդսմենը, ապա որոշ ժամանակ անց, հատկապես հացադուլի ավարտից հետո այդ դիրքորոշումը տարօրինակ կերպով փոխվեց: Իշխանության ներկայացուցիչները, նախկինի նման հայտարարելով այն մասին, որ իրենք չեն հասկանում «Ժառանգության» առաջնորդի պահանջները, սկսեցին հարգալից արտահայտվել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի քայլի մասին, ընդգծելով, որ հացադուլը նրա օրինական իրավունքն է, իսկ հացադուլը դադարելնելու կոչով Ազատության հրապարակ եկավ Ազգային ժողովի ղեկավարությունը Հովիկ Աբրահամյանի ղեկավարությամբ:
Իշխանությունների վարքագիծը հատկապես ընդգծվում էր ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների վերաբերմունքի ֆոնի վրա, որոնք պաշտպանում էին ՀԱԿ և նրա առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիրքորոշումը: Տեր-Պետրոսյանի բացասական վերաբերմունքը «Ժառանգության» առաջնորդի նկատմամբ հատկապես վառ դրսևորվեց ՀԱԿ-ի մարտի 17-ի ցույցի ժամանակ, երբ ցուցարարները մտան Ազատության հրապարակ: Չնայած ցուցարարների և «Ժառանգության» պատգամավորների կոչերին՝ «Միացում», ՀԱԿ ղեկավարությունը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ ցուցադրաբար անցավ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողքով և չմոտեցավ նրան: Եթե առաջին օրերին ՀԱԿ ղեկավարությունը լռում էր մարտի 17-ի ցույցի ժամանակ պատահածի բացատրությունից, ինչն առաջացրեց հասարակության մի մասի բացասական արձագանքը և զարմանքը, ապա հետագայում ստիպված եղավ պատասխանել այդ հարցին: Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, մեկնաբանելով Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլը, հայտարարեց, որ դա հակասում է քրիստոնեական սկզբունքներին: «Մասնավորապես հայ եկեղեցու հեղինակավոր հայրերից մեկը` Հովհան Մանդակունին, դեռ 5-րդ դարում պահքի մասին ասել է հետևյալը. Սատանան կորստյան է մատնում պահք պահողին կեղծավորությամբ և ցուցադրաբար ճգնել տալով, երբ նա չի զգուշանում սնափառության չար ախտից, այլ ցուցադրաբար և գովեստի արժանանալու համար է դա անում»,- ասաց ՀԱԿ առաջնորդը՝ դրանով բացատրելով իր չմոտենալը Րաֆֆի Հովհաննիսյանին: Ի տարբերություն ՀԱԿ առաջնորդի, Րաֆֆի Հովհաննիսյանին իրենց աջակցությունն էին հայտնում հարյուրավոր մարդիկ, մասնավորապես՝ մտավորականության և այլ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ ՀԱԿ որոշ անդամներ:
ՀԱԿ և «Ժառանգության» միջև հարաբերությունների թեման հատուկ ուշադրության է արժանի: Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլի ողջ ընթացքում ՀԱԿ-ին պաշտպանող թերթերը, կատարելագործվելով իրենց սրամտության մեջ, նրա ակցիան ենթարկում էին անողոք քննադատության: Բանը հասավ նրան, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլի ցանկությունը սկսեցին բացատրել ուղղակի նիհարելու ցանկությամբ, հացադուլից PR ակցիա սարքելու ձգտմամբ կամ մեղադրեցին «Ժառանգությանը» նրանում, որ այն իշխանությունների նախագիծն է և իբր ուզում է թուլացնել իրական ընդդիմության՝ ՀԱԿ-ի դիրքերը: ՀԱԿ-ին խիստ դուր չեկավ «Ժառանգության» հայտարարությունն այն մասին, որ Ազատության հրապարակն ազատվեց ոչ թե մարտի 17-ին ՀԱԿ բազմահազար ցույցից, այլ մարտի 15-ին, երբ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայկական դրոշը ձեռքին մտավ հրապարակ: Ինչպես նշեց դրա հետ կապված Ստեփան Սաֆարյանը, «հացադուլը դարձավ լակմուսի թուղթ, որը ցույց տվեց, թե ով ով է»: Մեկ այլ կողմից «Ժառանգությունը», որն անընդհատ ընդդիմության հետ համագործակցելու ցանկություն էր հայտնում, սկսեց հասկանալ, որ ՀԱԿ-ը ձգտում է մենաշնորհացնել ընդդիմադիր բևեռը և որ «Ժառանգությունը» այնտեղ անելիք չունի:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլից հետո բոլոր փորձագետներին սկսեց հետաքրքրել կուսակցության հետագա գործողությունների հարցը և այն, թե ինչպես առաջնորդի ակցիան կազդի «Ժառանգության» վարկանիշի վրա: Առայժմ «Ժառանգության» ներկայացուցիչների հայտարարությունները վկայում են այն մասին, որ կուսակցությունը հիմա հետագա գործողությունների հստակ պլան չունի: Հիմա ամենաարդի խնդիրը կուսակցության և նրա առաջնորդի համար ապագա խորհրդարան մտնելն է, ինչը Հայաստանի քաղաքական դաշտի բևեռացման պայմաներում բավական խնդրահարույց կլինի: Իշխանությունները, հասկանալով, որ ՀԱԿ-ն անպայման պետք է ներկայացվի ապագա խորհրդարանում, իրենց նոր կոալիցիոն հայտարարությամբ ակնարկել են, որ իշխող կոալիցիան պատրաստվում է խորհրդարանում պահպանել մեծամասնությունը հիմա ԱԺ-ում ներկայացված կուսակցությունների հաշվին, որոնք սակայն չեն մտնում կոալիցիայի մեջ: Այնպես որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը քաղաքական պայքարում իդեալիստական մոտեցմամբ, պայքարի կեղտոտ մեթոդներ չկիրառելու ձգտմամբ, ստիպված կլինի ապագա խորհրդարանական ընտրություններում որոշել բավական բարդ քաղաքական գլուխկոտրուկ: Իսկ առայժմ նրա պայքարն իր պատկերացրած իդեալական Հայաստանի համար հիշեցնում է Դոն Քիշոտի կռիվը հողմաղացների դեմ:

Партия “Наследие” всегда отличалась от других политических сил Армении своим стилем работы и нестандартностью действий, идеалистическим подходом к политической борьбе, однако Раффи Ованнисян своей внезапной голодовкой удивил даже своих однопартийцев. Причем Раффи Ованнисян, довольно похудевший и сбривший к тому же свои знаменитые усы, объявил о начале своей голодовки в присущем ему эмоциональном ключе, обращаясь к христианским ценностям и используя в своем выступлении ссылки из Библии, назвав свою акцию “пост Свободы”, что в дальнейшем некоторые его оппоненты попытались использовать против него. Как признался 15 марта глава фракции “Наследия” в Национальном собрании Степан Сафарян, никто в партии не знал об этом шаге лидера партии и не думал, что он решится на столь радикальные меры.
Помимо однопартийцев Ованнисяна, его шаг вызвал удивление и у армянского общества, которое давно отвыкло от подобных резких шагов в исполнении своих политических лидеров, которые предпочитают в своей политической борьбе подвергать опасности жизнь своих сторонников, а не свою. К тому же само это общество мало верило тому, что власти пойдут на уступки и добровольно согласятся отказаться от власти лишь потому, что кто-то, хотя бы даже депутат парламента и лидер одной из партий, начал голодовку. Если власти с начала акции заявляли о том, что им непонятны мотивы и требования Раффи Ованнисяна, а полиция к тому же препятствовала его праву установить на Площади Свободы палатку, что осудил и признал неправомерным сам омбудсмен, то спустя некоторое время, особенно после прекращения голодовки, это позиция странным образом изменилась. Представители власти, по-прежнему заявляя о том, что они не понимают требований лидера ‘Наследия”, начали нарочито уважительно отзываться о шаге Раффи Ованнсяна, подчеркивая, что голодовка является его законным правом, а уговаривать прекратить голодовку на Площадь Свободы лично пришло руководство Национального собрания во главе со спикером Овиком Абраамяном.
Поведение властей было особенно контрастно на фоне отношения оппозиционных СМИ, поддерживающих Армянский национальный конгресс (АНК), и лично лидера АНК Левона Тер-Петросяна к акции лидера ‘Наследия”. Отрицательное отношение Тер-Петросяна к “Наследию” особенно ярко проявилось во время митинга АНК 17 марта, когда митингующие вошли на Площадь Свободы. Несмотря на крики митингующих и депутатов “Наследия” “Единение” (Миацум), руководство АНК во главе с Левоном Тер-Петросяном демонстративно прошло рядом с Раффи Ованнисяном, не подойдя к нему. Если в первые дни руководство АНК отмалчивалось от объяснения причин этого демарша на митинге 17 марта, что вызвало отрицательную реакцию и удивление части общественности, то в дальнейшем вынужденно было ответить на этот вопрос. Левон Тер-Петросян заявил, что голодовка Раффи Ованнисяна противоречит христианским принципам. “В частности, один из самых авторитетных отцов Армянской церкви – Иоанн Мандакуни еще в V веке сказал о посте следующее: "Дьявол истребляет и постящегося, и его пост, когда человек ставит себя выше остальных и желает, чтобы его сдержанность восхвалялась другими, и люди знали о его мужестве и восхищались им. Такой пост не очищает и оправдывает, а оскверняет и истребляет”, – сказал лидер АНК, этим объяснив свой отказ подойти к Раффи Ованнисяну. В отличие от лидера АНК, выразить свою поддержку Раффи Ованнисяну ежедневно приходили десятки и сотни людей, в частности представители интеллигенции и других политических сил, в том числе и некоторые члены АНК.
Вообще тема отношений между АНК и “Наследием” заслуживает особого внимания. На всем протяжении голодовки Раффи Ованнисяна газеты, поддерживающие АНК, изощрялись в своем остроумии, подвергаю акцию лидера “Наследия” нещадной критике. Дело доходило до объяснения мотивов голодовки желанием Раффи Ованнисяна просто похудеть, желанием устроить из голодовки пиар-акцию “Наследия”, или обвинений ‘Наследия” в том, что они являются проектом властей, и якобы хотят ослабить реальную оппозицию – АНК. Также АНК сильно не понравилось заявление “Наследия” о том, что освобождение Площади Свободы началось не с многотысячного митинга АНК 17-го марта, а 15-го марта – когда Раффи Ованнисян с армянским флагом в руке вошел на площадь. Как заметил в этой связи Степан Сафарян, “голодовка стала лакмусовой бумажкой, которая показала, кто есть кто”. С другой стороны само “Наследие”, выказывая все время желание к сотрудничеству с оппозиционными силами, начало понимать, что АНК стремится монополизировать оппозиционный полюс и что независимое “Наследие” ему там совершенно не нужно.
После прекращения Раффи Ованнисяном своей голодовки всех экспертов начал интересовать вопрос дальнейших действий партии, и то, как акция лидера отразится на рейтинге “Наследия”. Пока заявления представителей “Наследия” после завершения голодовки Раффи Ованнисяна свидетельствуют о том, что в партии сейчас нет четкого плана дальнейших действий. Сейчас самой актуальной проблемой для партии и ее лидера является проход в состав будущего парламента, что в условиях поляризации политического поля Армении станет довольно проблематичным. В “Наследии” осознают, что, несмотря на активную работу депутатов фракции в парламенте, их участия почти во всех массовых акциях протеста против властей, оппозиционно настроенная часть населения продолжает рассматривать в качестве единственной альтернативы действующим властям АНК. Сами же власти, понимая, что АНК обязательно должен быть представлен в будущем парламенте, своим новым коалиционным заявлением намекнули на то, что правящая коалиция собирается сохранить большинство в парламенте за счет партий, представленных сейчас в Национальном собрании, но не входящих в коалицию. Так что лидеру “Наследия” Раффи Ованнисяну, со своим идеалистическим подходом к политической борьбе, стремлением не использовать грязные методы борьбы, придется до будущих парламентских выборов решить довольную трудную политическую головоломку. А пока что его борьба за представляемую им идеальную Армению скорее напоминает бой Дон Кихота с ветряными мельницами. .Х.А.