4 Ապրիլ 2011 - 08:31 AMT
Այսօր Երևանում Հայաստանի ԱԱԽ-ն ներկայացրել է իր նպատակներն ու նվաճումները «Հարավային Կովկասի սահմանների համալիր կառավարման ծրագրի» շրջանակներում, որն իրականացնում է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը՝ ԵՄ ֆինանսական աջակցության համար: Ինչպես հայտարարել է ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, սահմանային անվտանգության մակարդակի բարձրացումն առաջնահերթ նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Հիշեցնելով, որ 2010թ. նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԱԽ-ն հավանություն տվեց սահմանային անվտանգության ապահովման ու պետական սահմանի համալիր կառավարման ռազմավարությանը, որն արդեն վավերացվել է ՀՀ նախագահի կողմից, Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ այս պահի դրությամբ կառավարությունում մշակվում է այդ ռազմավարությունից բխող միջոցառումների փաթեթը:
«Առաջարկված փաթեթն առաջիկայում կհաստատվի և մենք մտադիր ենք իրականացնել բոլոր նախատեսված միջոցառումները»,-ասել է նա: Արթուր Բաղդասարյանը հայտնել է նաև, որ «Հարավային Կովկասի սահմանների համալիր կառավարման ծրագրի» շրջանակներում ԵՄ-ն 7,7 մլն եվրո է հատկացրել սահմանակետերի արդիականացման համար: «Առաջիկա օրերին կամփոփվեն միջազգային մրցույթի արդյունքները, որից հետո կսկսվեն Բագրատաշենի, Բավրայի, Գոգավանի սահմանակետերի արդիականացման աշխատանքները»,-ասել է նա:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գերչեվան նշեց, որ ծրագրի նպատակն է նպաստել համագործակցության զարգացմանը տարածաշրջանում:
Իր հերթին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչ Ժան-Քրիստոֆ Գերանդը նշեց, որ «Հարավային Կովկասի սահմանների համալիր կառավարման ծրագիրը» կարևոր դերակատարություն ունի ազատության ու անվտանգության մթնոլորտի ձևավորման մեջ: «Ծրագիրը կնպաստի մարդկանց ազատ տեղաշարժին, տնտեսության զարգացմանն ու թրաֆիկինգի ռիսկերի նվազմանը»,-ասել է նա:

Armenia’s National Security Council (NSC) presented its goals and achievements in the framework of South Caucasus Integrated Border Management Program implemented by the UNDP through the EU funding.
During the presentation, NSC secretary Arthur Baghdasaryan stressed increasing the border security level to be among the first priorities in Armenia.
Reminding that on November 3, 2010 the NSC approved the strategy for border security provision and complex management of the state border, ratified by the Armenian President, Baghdasaryan noted that at present, a package of activities, based on the strategy in question is being developed in Armenian government. As he noted, the EU allocated Euro 7,7 million for modernization of 3 frontier points, with relevant works at Bagratashen, Bavra, Gogavan soon to be launched.
The Coordinator and UNDP Resident Representative in Armenia Dafina Gercheva and the representative of the delegation in Armenia Jean-Christophe Gayrand stressed the importance of the program in forming the atmosphere of freedom and safety, development of economy and reduction of trafficking risks.