4 Ապրիլ 2011 - 08:31 AMT
Այսօր Երևանում Հայաստանի ԱԱԽ-ն ներկայացրել է իր նպատակներն ու նվաճումները «Հարավային Կովկասի սահմանների համալիր կառավարման ծրագրի» շրջանակներում, որն իրականացնում է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը՝ ԵՄ ֆինանսական աջակցության համար: Ինչպես հայտարարել է ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, սահմանային անվտանգության մակարդակի բարձրացումն առաջնահերթ նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Հիշեցնելով, որ 2010թ. նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԱԽ-ն հավանություն տվեց սահմանային անվտանգության ապահովման ու պետական սահմանի համալիր կառավարման ռազմավարությանը, որն արդեն վավերացվել է ՀՀ նախագահի կողմից, Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ այս պահի դրությամբ կառավարությունում մշակվում է այդ ռազմավարությունից բխող միջոցառումների փաթեթը:
«Առաջարկված փաթեթն առաջիկայում կհաստատվի և մենք մտադիր ենք իրականացնել բոլոր նախատեսված միջոցառումները»,-ասել է նա: Արթուր Բաղդասարյանը հայտնել է նաև, որ «Հարավային Կովկասի սահմանների համալիր կառավարման ծրագրի» շրջանակներում ԵՄ-ն 7,7 մլն եվրո է հատկացրել սահմանակետերի արդիականացման համար: «Առաջիկա օրերին կամփոփվեն միջազգային մրցույթի արդյունքները, որից հետո կսկսվեն Բագրատաշենի, Բավրայի, Գոգավանի սահմանակետերի արդիականացման աշխատանքները»,-ասել է նա:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գերչեվան նշեց, որ ծրագրի նպատակն է նպաստել համագործակցության զարգացմանը տարածաշրջանում:
Իր հերթին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչ Ժան-Քրիստոֆ Գերանդը նշեց, որ «Հարավային Կովկասի սահմանների համալիր կառավարման ծրագիրը» կարևոր դերակատարություն ունի ազատության ու անվտանգության մթնոլորտի ձևավորման մեջ: «Ծրագիրը կնպաստի մարդկանց ազատ տեղաշարժին, տնտեսության զարգացմանն ու թրաֆիկինգի ռիսկերի նվազմանը»,-ասել է նա:

4 Апрель 2011 - 08:31 AMT
4 апреля в Ереване Совет национальной безопасности Армении представил достижения в рамках «Программы комплексного управления границами Южного Кавказа», которую реализует Программа развития ООН при финансовом содействии ЕС. Как заявил секретарь СНБ РА Артур Багдасарян, повышение уровня пограничной безопасности имеет первоочередное значение для Армении. Напомнив, что 3 ноября 2010 года Совет национальной безопасности РА одобрил стратегию обеспечения пограничной безопасности и комплексного управления государственной границы, которая уже ратифицирована со стороны президента Армении, Багдасарян сказал, что на данный момент в правительстве Армении разрабатывается пакет мероприятий, исходящих из данной стратегии.
“Пакет предложений в скором времени будет утвержден, и мы намерены реализовать все предусмотренные данным документом мероприятия”, – сказал он. Артур Багдасарян также сообщил, что в рамках «Программы комплексного управления границами Южного Кавказа» ЕС выделил 7.700.000 евро для модернизации трех пограничных пунктов. «В ближайшие дни будут подведены итоги работы международного конкурса, после чего начнутся работы по модернизации пограничных пунктов Баграташен, Бавра, Гогаван», – сказал он, добавив, что модернизация пограничных пунктов позволит достичь серьезного прогресса с точки зрения комплексного управления государственными границами.
Секретарь Совета национальной безопасности также сообщил, что в ходе 2011 года предусматривается подписание соглашения с Грузией о совместном использовании пограничных пунктов.