Այսօր «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը հյուրընկալել է Մոլդովան Եվրատեսիլ 2011-ում ներկայացնող Zdob si Zdub խմբին: «Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ մենք Եվրատեսիլի գլխավոր գործընկերն ենք Հայաստանում: Մենք մեզ համարում ենք երաժշտական բրենդ: Մոլդովայում էլ «Օրանժ Մոլդովան» է աջակցում Եվրատեսիլին»,- ասաց Օրանժ ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան
Zdob si Zdub խմբի անդամ Ռոման Յակուպովի խոսքով իրենց համար հեշտ չէր ընտրվելը։ «Մենք, որպես խումբ, ավանդական ֆոլկլյոր չենք ներկայացնում, այդ իսկ պատճառով Մոլդովայում մեզ համար հեշտ չէր ընտրվելը։ Մեր երգն ուրբանիստական է, անհասկանալի և տարօրինակ մոլդովացիների համար։ Մոլդովացիները ֆոլկլյորի են սովոր»,- ասաց Ռոման Յակուպովը և ավելացրեց, որ երգը գլամուր մարդու մասին է, ով ամեն ինչ և ամեն մեկին գնում է, սակայն ի վերջո հանդիպում է մի աղջկա, ում չես գնի. «Երգի հերոսը սիրահավում է և հասկանում, որ ունակ է սիրելու։ Մենք երգը գրել ենք՝ ոգեշնչվելով Գրիմ եղբայրների «Գորտ թագավորը» ստեղծագործությամբ։
Ռոման Յակուպովը նշեց, որ փորձերի ժամանակ իրենք հասկացան, որ անհրաժեշտ է ներառել նաև ավանդական ազգային տարրեր. «Ավելացրել ենք ազգային հագուստի մասեր, ինչպես նաև կուշմա կոչվող մեր գլխարկները։ Բեմում կլինենք 6 հոգով։ Մենք ցանկանում ենք շոուն հեքիաթային դարձնել։ Մեր բեմականացմամբ միավորելու ենք գրոտեսկը, ֆոլկլյորը և իրոնիան, ինչը քիչ է Եվրատեսիլում»։
«Zdob si Zdub անվանումը ֆոնետիկական ռիթմ է, ինչպես կխփես դհոլը։ Մեր լեզվով դհոլը դոբա է։ Մենք նվագում ենք 1994ից»,- ասաց Ռոման Յակուպովը։

Сегодня компания «Orange Армения» организовала прием для представляющей Молдавию на «Евровидении-2011» группы Zdob si Zdub. «Уже второй год как мы являемся главным партнером Евровидения в Армении. Мы считаем себя музыкальным брендом. И в Молдавии «Orange Молдавия» также содействует Евровидению», – сказал генеральный директор «Orange Армения» Бруно Дютуа.
По словам члена группы Zdob si Zdub Романа Ягупова, им нелегко было стать представителями своей страны на Евровидении. «Мы, как группа, не являемся представителями традиционного фольклора, и именно поэтому нам нелегко было победить в Молдавии. Наша песня – урбанистическая, непонятная и для «странных» молдаван. Молдаване привыкли к фольклору», – сказал Роман Ягупов и добавил, что песня о гламурном человеке, который покупает все и каждого, но в конце концов встречает девушку, которую не купишь: «Герой песни влюбляется и понимает, что способен любить. На создание песни нас вдохновила сказка братьев Гримм «Король-лягушонок».
Роман Ягупов отметил, что во время репетиций они поняли, что необходимо также включить и национальные элементы: «Мы добавили элементы национального костюма, как и называемые «кушма» головные уборы. На сцену выйдем вшестером. Мы хотим превратить шоу в сказочное. В нашем выступлении мы объединим гротеск, фольклор и иронию, чего мало на Евровидении».
«Zdob si Zdub это фонетическое озвучание барабанного боя. По молдавски доб – это барабан. Мы выступаем с 1994 года», – сказал Роман Ягупов.