5 Ապրիլ 2011 - 09:30 AMT
Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի համար սահմանագիծը 2012թ. խորհրդարանական ընտրություններն են, մինչ այդ ՀԱԿ-ը պետք է հասցնի ավարտել բոլոր նախանշված ծրագրերը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ-ի անդամ «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Պետրոս Մակեյանը: Ըստ նրա, այդ մասին ասվել է նաև ՀԱԿ-ի քաղխորհրդի ժամանակ, որն անցել է ՀԱԿ-ի առաջնորդ, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նախագահությամբ:
Նա նաև հավելել է, որ մարտի 17-ին առաջ քաշած պահանջները՝ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, Ազատության հրապարակում հանրահավաքներ անցկացնելու թույլտվությունը, մարտի 1-ի իրադարձությունների հետաքննությունը, վերջնագիր չեն, այլ անհրաժեշտ պահանջներ այս փուլում իշխանությունների հետ երկխոսության համար: Ոչ մի կոնկրետ ժամկետ այդ պահանջների կատարման համար չի սահմանվել: Պետրոս Մակեյանն ընդգծել է, որ ոչ մի տարաձայնություն ՀԱԿ-ի ղեկավարության շարքերում չկա, նշելով, որ կոնգրեսին անդամակցում են ամենատարբեր քաղաքական ուժեր, որոնք իշխանությունների դեմ պայքարի իրենց ռազմավարությունն ու մարտավարությունն ունեն:

5 Апрель 2011 - 09:30 AMT
Оппозиционный Армянский национальный конгресс наметил для себя рубеж – парламентские выборы 2012 года
Для оппозиционного Армянского национального конгресса рубежом являются парламентские выборы 2012 года, к этому времени АНК должен успеть завершить все запланированные процессы. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване лидер входящей в АНК партии Демократическая родина Петрос Макеян. По его словам, об этом было заявлено и в ходе политического совета АНК, прошедшего под председательством лидера АНК, первого президента Армении Левона Тер-Петросяна.
Он также добавил, что требования, выдвинутые 17 марта: освобождение политических заключенных, разрешение проводить митинги на Площади свободы, расследование событий 1 марта 2008 года – являются не ультиматумом властям, а лишь необходимыми требованиями для продолжения диалога с властями на этом этапе. Никаких конкретных сроков для выполнения этих требований не было установлено. Петрос Макеян также подчеркнул, что никаких разногласий в руководстве АНК нет, при этом отметив, что в конгресс входят самые различные политические силы со своим видением тактики и стратегии борьбы с действующими властями.
Макеян также сообщил журналистам, что власти продолжают осуществление “политической вендетты” в отношении демократической Армении. При этом он особо отметил, что государственный комитет по управлению имуществом хочет отобрать у партии его центральный офис, который находится по адресу Вагаршян 12.