5 Ապրիլ 2011 - 09:30 AMT
Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի համար սահմանագիծը 2012թ. խորհրդարանական ընտրություններն են, մինչ այդ ՀԱԿ-ը պետք է հասցնի ավարտել բոլոր նախանշված ծրագրերը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ-ի անդամ «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Պետրոս Մակեյանը: Ըստ նրա, այդ մասին ասվել է նաև ՀԱԿ-ի քաղխորհրդի ժամանակ, որն անցել է ՀԱԿ-ի առաջնորդ, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նախագահությամբ:
Նա նաև հավելել է, որ մարտի 17-ին առաջ քաշած պահանջները՝ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, Ազատության հրապարակում հանրահավաքներ անցկացնելու թույլտվությունը, մարտի 1-ի իրադարձությունների հետաքննությունը, վերջնագիր չեն, այլ անհրաժեշտ պահանջներ այս փուլում իշխանությունների հետ երկխոսության համար: Ոչ մի կոնկրետ ժամկետ այդ պահանջների կատարման համար չի սահմանվել: Պետրոս Մակեյանն ընդգծել է, որ ոչ մի տարաձայնություն ՀԱԿ-ի ղեկավարության շարքերում չկա, նշելով, որ կոնգրեսին անդամակցում են ամենատարբեր քաղաքական ուժեր, որոնք իշխանությունների դեմ պայքարի իրենց ռազմավարությունն ու մարտավարությունն ունեն:

5 April 2011 - 09:30 AMT
Leader of Democratic Fatherland party, which makes a part of the Armenian National Congress (ANC), Petros Makeyan, said the parliamentary election of 2012 are a milestone for the Armenian National Congress (ANC), which should manage to finalize all the planned processes prior to it.
“A relevant statement was made during a sitting of the ANC political council led by ANC leader, Armenia’s first president Levon Ter-Petrosyan,” Makeyan told a press conference in Yerevan.
He added that the opposition’s demands set on March 17 – liberation of political prisoners, permission for holding rallies at Liberty Square, investigation of the March 1, 2008, events – are not an ultimatum to the authorities, but are needed for continuation of dialogue with the authorities at this stage.
No certain terms for meeting these demands have been set. Makeyan noted that there are no discrepancies with the ANC leadership, saying that the congress unites various political forces with their vision of tactics and strategy for struggling against the current authorities.