5 Ապրիլ 2011 - 09:47 AMT
Էմոյի (երիտասարդական սուբկուլտուրա: Էմո-քիդ` խոցելի և դեպրեսիվ մարդ) հիմնական վտանգը նրանում է, որ այդ ենթամշակութային շարժման մեջ ներգրավված դեռահասներն ինքնասպանություն են գործում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսոմ հայտարարել է «Քայքայիչ աղանդներից տուժածների օգնության կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը: Նրա խոսքերով, հայ հոգեբանները, աշխատելով դեռահասների հետ, փորձում են նրանց տրամադրել նրան, որպեսզի նրանք հրաժարվեն այդ սուբկուլտուրայից: «Սակայն հոգեբաններն առաջին հերթին պետք է հասկանան, թե ինչն է դրդում 16-18 տ դեռահասներին ինքնասպանության»,- նշել է նա:
Այդ առումով Ամարյանը նշել է, որ եթե 1994-ին Հայաստանում ինքնասպանությունների փորձերի և դրանց կատարման ընդհանուր թիվը կազմել է 40 դեպք, ապա այսօր այդ թիվը հասել է 500-ի: «Այսինքն, 7 տարվա ընթացքում Հայաստանում ինքնասպանությունների քանակն ավելացել է ավելի քան 100 անգամ»,- ասել է Ամարյանը:

5 Апрель 2011 - 09:47 AMT
Александр Амарян: Психологи в первую очередь должны понять, что толкает 16-18-летних эмо на самоубийство
Основная опасность эмо (молодежная субкультура, образовавшаяся на базе поклонников одноименного музыкального стиля. Эмо-кид – ранимый и депрессивный человек) заключается в том, что вовлеченные в эту субкультуру подростки совершают самоубийство. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель Центра помощи и реабилитации жертв деструктивных культов Александр Амарян. По его словам, армянские психологи, работая с подростками, в частности, пытаются их настроить на то, чтобы последние отказались от данной субкультуры. “Однако психологи в первую очередь должны понять, что толкает подростков в 16, 17 или 18 лет на самоубийство”, – отметил он.
В этом контексте Амарян заметил, что если в 1994 году в Армении общее число попыток самоубийств и их совершения в течение года составляло 40 случаев, то сегодня это число дошло до 500. “То есть, в течение 7 лет число самоубийств в Армении увеличилось более чем в сто раз”, – подчеркнул Александр Амарян.