Թուրքիան և Ադրբեջանը փորձում են ամեն կերպ շահարկել հայկական ԱԷԿ հարցը: Ինչպես Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅ Դաշնակցությունից ՀՀ ԱԺ պատգմավոր, պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Հրայր Կարապետյանը, նա վերջերս Ժնևում մասնակցել է «Խորհրդարանների դերը սպառազինությունների, զինաթափության և զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածման վրա վերահսկողության գործում» սեմինարին, որի ընթացքում թուրք և ադրբեջանցի պատվիրակներն ակտիվ հանդես են եկել հայկական ԱԷԿ-ը փակելու դեմ:
«Թուրք և ադրբեջանցի մասնակիցները հայտարարել են, որ հաշվի առնելով Ճապոնիայի իրավիճակը, հայկական ԱԷԿ-ը լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում տարածաշրջանի համար: Նրանք կոչ են արել ԵՄ-ին և ԱՄՆ-ին թույլ չտալ հայկական ԱԷԿ նոր էներգաբլոկի շինարարությունը և շուտափույթ կերպով լուծել նրա փակման հարցը: Ես ի պատասխան հայտարարել եմ, որ հայկական ԱԷԿ-ը լիովին համապատասխանում է անվտանգության նորմերին և այս ոլորտում ինտենսիվորեն համագործակցում է ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ»,- հայտարարել է Հրայր Կարապետյանը: Նա սեմինարի ընթացքում նաև հայտարարել է, որ Հայաստանը, որն արդեն 17 տարուց ավել շրջափակման մեջ է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, պարտավոր է այլընտրանքային աղբյուրներ որոնել և հույսը դնում է ատոմային էներգետիկայի վրա:
Մեծամոր քաղաքում գտնվող Հայկական ԱԷԿ-ը կառուցվել է 9 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժի համար: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի ԱԻՆ շինությունների սեյսմակայունության կենտրոնի պետ Զավեն Խլղաթյանը: Նրա խոսքերով, ԱԷԿ-ը համարվել է և համարվում է հատուկ նշանակության օբյեկտ և կառուցվել է հատուկ չափանիշներով և հաշվի առնելով տարածքի սեյսմիկ վտանգը: Միաժամանակ, նա նշել է, որ Հայկական ԱԷԿ-ի միակ բացասական կողմը պաշտպանական շերտի բացակայությունն է:
Մարտի 11-ին Ճապոնիայում տեղի է ունեցել 9.0 մագնիտուդով երկրաշարժ և դրան հաջորդած ավերիչ ցունամի: Վերջին պաշտոնական տվյալների համաձայն, անհայտ կորած կամ մահացած է համարվում 5.9 հազար մարդ: Երկրաշարժի հետևանքով «Ֆուկուսիմա 1» ԱԷԿ-ը ենթարկվել է վթարի. պայթել են առաջին և երրորդ էներգաբլոկները:

5 Апрель 2011 - 10:00 AMT
Турция и Азербайджан пытаются всячески спекулировать вопросом армянской АЭС. Как на пресс-конференции в Ереване заявил депутат НС РА от фракции АРФ Дашнакцутюн, глава постоянной парламентской комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Грайр Карапетян, он недавно принял участие в семинаре «Роль парламентов в деле контроля над вооружениями, разоружении и нераспространении оружия массового уничтожения» в Женеве, в ходе которого турецкие и азербайджанские делегации активно выступали за закрытие армянской АЭС.
“Турецкие и азербайджанские участники семинара заявили, что, учитывая ситуацию в Японии, армянская АЭС представляет серьезную угрозу для региона. Они призывали ЕС и США не допустить строительства нового энергоблока армянской АЭС и скорейшим образом решить вопрос ее закрытия. Я в ответ заявил, что армянская АЭС полностью соответствует всем нормам безопасности и интенсивно сотрудничает в этой области с МАГАТЭ”,- заявил Грайр Карапетян.
Армянский депутат также заявил в ходе семинара, что Армения, которая вот уже больше 17 лет находится в блокаде со стороны Турции и Азербайджана, обязана искать альтернативные источники энергии и наедятся на атомную энергетику. Грайр Карапетян обратил внимание турецкой делегации на то, что согласно подписанному с Россией договору, Турция также намерена начать строительство АЭС.
Как ранее заявил начальник Центра Сейсмостойкости строений МЧС Армении Завен Хлгатян, армянская АЭС в городе Мецамор была спроектирована из расчета на землетрясение мощностью 9 баллов. По его словам, АЭС была построена по особым стандартам и с учетом сейсмоопасности территории.
Землетрясение магнитудой 9,0 произошло в Японии 11 марта, оно вызвало цунами высотой более десяти метров. По последним официальным данным, погибшими или пропавшими без вести числятся 5,9 тысячи человек. В результате землетрясения на станции "Фукусима-1" отказала система охлаждения реакторов. Авария уже привела к двум взрывам – в первом и третьем энергоблоках. Режим чрезвычайной ситуации действует и на соседней АЭС "Фукусима-2", где также отказала система охлаждения.