Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանի հայտարարությունը ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մասին անվանել է սուտ և համեմատել է նրան բարոն Մյունհաուզենի հետ: Այդ մասին նա հայտարարել է Երևանում կայացած մամլո ասուլիսւոմ: «Ով հավատում է բարոն Մյունհաուզենին, թող հավատա»,-ասել է նա: Ըստ Զուրաբյանի, Սաֆարյանի հայտարարության սուտ լինելու մասին վկայում է նաև այն հայտարարությունը, թե իբր Սաֆարյանը տեսել է նրան 2008թ. մարտի 1-ին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի տանը, այն դեպքում, երբ նա կարողացել է մտնել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մոտ միայն գիշերվա ժամը երկուսին՝ անցնելով ոստիկանության պատնեշները: ՀԱԿ-ի համակարգողը հավելել է, որ Սաֆարյանի բոլոր ասածները սուտ են և նա չի ցանկանում պատասխանել նրա հայտարարությանն առնչվող հարցերին:
Ամփոփելով իր խոսքը` Սաֆարյանն ավելացրել է, որ ինքը հասկանում է, թե թե ինչպիսի ալիք է բարձրանալու իր գրառումից հետո, սակայն պատրաստ է դրան դիմակայել:

5 April 2011 - 10:52 AMT
The Armenian National Congress (ANC) coordinator Levon Zurabyan named the Heritage parliamentary group leader Stepan Safaryan a “teller of tall tales”, comparing him to Baron Munchausen.
According to Zurabyan, the falsity of Safaryan's statement is proved by the fact that, although insisting on having seen the ANC coordinator at Levon Ter-Petrossian's house in the afternoon of March 1,2008, he couldn't possibly have done that since Safaryan only managed to get there after midnight, passing though police cordons.
“Safaryan's statement is a lie. I have not wish to reply any further questions in this regard,” Zurabyan said.
ANC leader, the fist Armenian President Levon Ter-Petrossian must be held politically responsible for the death of 10 people in tragic events of March 1, 2008, the leader of Heritage opposition party’s parliamentary group earlier stated on his Facebook page.