Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը հրաժարվել է Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարության շնորհակալագրից: «Արվեստի վաստակավոր գործչին շնորհակալագրեր չեն տալիս»,- ասել է Միրզոյանն ու իրեն հանձնված շնորհակալագիրը սեղանին դրել:
Շնորհակալագիրը Երևանի Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի 65-ամյակի կապակցությամբ Միրզոյանին շնորհվել է Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի կողմից Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի տնօրեն Ռադիկ Մարտիրոսյանի, արվեստի վաստակավոր գործիչների ու լրագրողների ներկայությամբ:
Բացի կրթության և գիտության նախարարության շնորհակալագրից դասախոսներին և աշխատակիցներին շնորհակալագրեր և Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ոսկե մեդալներ են շնորհվել, իսկ Ակադեմիայի դիզայնի ամբիոնի վարիչ Գագիկ Գևորգյանին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով «Արվեստի վաստակավոր գործչի» կոչում է շնորհվել:

Директор Национальной картинной галереи Фараон Мирзоян отказался от благодарственной грамоты Министерства образования и науки Армении. “Заслуженному деятелю искусств благодарственные грамоты не дают ”, – сказал Мирзоян и положил врученную ему грамоту на стол.
Благодарственная грамота была вручена Мирзояну в связи с 65-летием Ереванской государственной художественной академии министром науки и образования Арменом Ашотяном в присутствии премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна, директора Национальной академии наук Армении Радика Мартиросяна, заслуженных деятелей искусств и журналистов.
Помимо грамот Министерства науки и образования, преподавателям и работникам были вручены благодарственные грамоты и золотые медали премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна, а заведующему кафедрой дизайна Академии Гагику Геворкяну по указу президента Армении Сержа Саргсяна было присуждено звание “Заслуженного деятеля искусств”.