Հայաստանում առկա խնդիրների լուծման միակ միջոցն արտահերթ ընտրություններ անցկացնելն է: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը: «Այն, որ արտահերթ ընտրություններն անխուսափելի են, կարող եք չկասկածել»,- ասել է նա: Նրա խոսքերով, իշխանությունների հետ ՀԱԿ-ի երկխոսության հետ միակ թեման կարող է լինել արտահերթ ընտրությունների թեման, սակայն միայն Հայաստանում քաղբանտարկյալների բացակայության դեպքում:
Ինչպես հայտարարել է Շահնազարյանը, քաղբանտարկյալների հետ կապվածշ ներկա իրավիճակը և նրանց ազատ արձակելու վերաբերյալ ՀՀ իշխանությունների հետ եվրոպական կառույցների բանակցությունների գործընթացը նրան հիշեցնում է բանակցություններ «ահաբեկիչների հետ, որոնք մարդկանց գերության մեջ են պահում»:
Ինչ վերաբերվում է ապրիլի 8-ին կայանալիք ՀԱԿ ցույցին, ապա Շահնազարյանի կարծիքով, մասնակիցներն ավելի քիչ չեն լինելու, քան մարտի 17-ին: Նա հրաժարվել է խոսել ապրիլի 8-ի ցույցի մանրամասների մասին` հումորով նշելով. «Դուք չեք հիասթափվի»:

Единственный способ решения существующих в Армении проблем – проведение внеочередных выборов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил представитель оппозиционного Армянского Национального Конгресса Давид Шахназарян.
“То, что внеочередные выборы неизбежны, можете не сомневаться”,- сказал представитель АНК. По его словам, единственной темой для диалога АНК с властями может стать тема внеочередных выборов, однако лишь в случае отсутствия в Армении «политических заключенных».
Как заявил Шахназарян, нынешняя ситуация с «политзаключенными» и процесс переговоров европейских структур с властями РА об их освобождении напоминает ему переговоры с «террористами, удерживающими заложников».
Что касается очередного митинга АНК 8 апреля, то, по мнению Шахназаряна, участников будет не меньше, чем на митинге АНК 17 марта. Он отказался говорить о подробностях митинга 8 апреля, с юмором заметив: «Вы не разочаруетесь».