6 Ապրիլ 2011 - 10:36 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) այլակարծության հանդեպ անհանդուրժող է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հնչակյան կուսակցության ներկայացուցիչ Նարեկ Գալստյանը: «ՀԱԿ-ն անհանդուրժող է իշխանությունների հանդեպ և դա բնական է, սակայն նա անհանդուրժող է նաև ցանկացած այլ կարծիքի հանդեպ»,-ասել է նա: Ըստ նրա, դրա մասին է վկայում ՀԱԿ-ի վերաբերմունքը «Ժառանագություն» կուսակցությանը և որոշ անձանց հանդեպ, որոնք ժամանակին եղել են ՀԱԿ-ի հայտնի գործիչներ: Նա հիշեցրել է նաև, որ ժամանակին ՀԱԿ առաջնորդները լինելով իշխանության մեջ նույնպես հետապնդում էին այլ քաղաքական ուժերին: Գալստյանն ընդգծել է, որ ցանկացած քաղաքական ուժ, որը փոփոխությունների է ձգտում երկրում, պետք է լինի ժողովրդավարական ու հանդուրժող նաև իր կառույցների ներսում, հակառակ դեպքում այն ցանկացած պահի անհանդուրժող կլինի նաև իր քաղաքական ընդդիմադիրների հանդեպ»:
Ըստ նրա, ՀԱԿ-ն, ունենալով հսկայական տեղեկատվական ռեսուրս, հզոր քարոզչական մեքենա, փորձում է ոչնչացնել այլ քաղաքական ուժերին ու քաղաքական գործիչներին, հեղինակազրկել նրանց և փորձել սեփականաշնորհել քաղաքական դաշտը: Նա ընդգծել է, որ իր համար դեռ մեծ հարցական է՝ արդյո՞ք ՀԱԿ-ը պետք է առաջնորդի ժողովրդին: «Ինձ համար նշանակությու չունի, թե Х օլիգարխը կփոխարինի Y օլիգարխին»,-ասել է նա: Գալստյանն անդրադարձել է նաև ՀԱԿ-ի ու «Ժառանգության» հարաբերություններին՝ հայտարարելով, որ իր համար մարդկային տեսակետից անհասկանալի է ՀԱԿ-ի վերաբերմունքը մարդկանց հանդեպ, որոնք այդքան բան են արել ՀԱԿ-ի համար ծանր պահերին: Նա նշել է, որ «Ժառանգության» պատգամավորները նպաստել են ՀԱԿ-ի ակտիվիստներին ազատ արձակելուն 2008թ. մարտյան իրադարձություններից հետո, որ «Ժառանգությունը» հրաժարվեց մասնակցել Երևանի քաղաքապետի ընտրություններին ՀԱԿ-ի ճնշմամբ:
Իր հերթին ՀԱԿ ներկայացուցիչ Մանուկ Սուքիասյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը փոփոխությունների կարիք ունի առաջին հերթին՝ իշխանափոխության: «Հայաստանի բոլոր մտածող քաղաքացիները, անկախ քաղաքական հայացքներից, պետք է հասկանան, որ այժմ միակ հարցը հետևյալն է. տեղի կունենան արդյոք երկրում արմատական փոփոխություններ»,-ասել է նա: Սուքիասյանը հույս է հայտնել, որ ապրիլի 8-ի հանրահավաքը հանգրվանային կլինի, որը կհանգեցնի արտահերթ ընտրությունների:

Армянский Национальный конгресс (АНК) не терпит инакомыслия. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване представитель партии “Гнчакян” Нарек Галстян. “АНК нетерпим, и это естественно, к властям, но и нетерпим ко всем возможным иным мнениям”, – сказал он. По его словам, свидетельством этого является отношение АНК к партии “Наследие” и некоторым в свое время видным деятелям АНК. Он также напомнил, что в свое время лидеры АНК в бытность у власти также преследовали другие политические силы. Галстян подчеркнул, что любая политическая сила, стремящаяся к изменениям в стране, должна быть демократичной и терпимой к инакомыслию и внутри своей структуры, в противном случае “в любой возможный момент она будет нетерпима к своим политическим оппонентам”.
По его словам, АНК, имея огромный информационный ресурс, мощную пропагандистскую машину, пытается уничтожать другие политические силы или политиков, дискредитировать их, и монополизировать политическое поле. Он подчеркнул, что для него является большим вопросом то, что именно АНК должен вести за собой народ. “Для меня нет различия, сменит ли олигарха Х олигарх Y”, – заметил в этой связи он. Галстян также затронул тему отношений между АНК и “Наследием”, заявив, что для него с человеческой точки зрения непонятно отношение АНК к людям, которые столько сделали для АНК в тяжелые для него моменты. Он, в частности, отметил, что депутаты “Наследия” способствовали освобождению активистов АНК после мартовских событий 2008 года, а также “Наследие” отказалось от участия в выборах мэра Еревана под давлением АНК.
В свою очередь, представитель АНК Манук Сукиасян заявил, что Армении нужны перемены, и, в первую очередь, смена власти. “Все мыслящие граждане Армении, вне зависимости от своих политических взглядов, должны понять, что сейчас единственным вопросом является следующий: произойдут ли в стране коренные изменения?”, – подчеркнул он. Сукиасян выразил надежду, что предстоящим митингом АНК 8-ого апреля начнется новый этап, который приведет к внеочередным выборам в стране.