6 Ապրիլ 2011 - 11:24 AMT
Այսօր ժամը 20։00-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում կկայանա առաջին հայ-ռուսական համատեղ լիարժեք եռաչափ ֆիլմի (3D)՝ «Կուկարաչա»-ի շնորհանդեսը։ Ֆիլմը ստեղծվել է «TouchFX» անիմացիոն ստուդիայի և «Paradise» ընկերության կողմից։
«Կուկարաչա»-ի ստեղծման աշխատանքները տևել են մոտ 4 տարի։ Ֆիլմի անդրանիկ ցուցադրությունը տեղի է ունեցել Մոսկվայում մարտի 24-ին և մեկ շաբաթվա ընթացքում արդեն 1 միլիոն դոլարի շահույթ է բերել։ Իսկ ընդհանուր Ֆիլմի ստեղծման աշխատանքների վրա ծախսվել է 4,5 մլն ԱՄՆ դոլար։ Այս մասին տեղեկացրեցին լրագրողներին այսօր հրավիրված ասուլիսում «TouchFX» անիմացիոն ստուդիայի տնօրեն և ֆիլմի պրոդյուսեր Վահե Սարգսյանը և «TouchFX»-ի տեխնիկական տնօրեն Վարդան Կարապետյանը։
«Սա առաջին լիարժեք 3D ֆիլմն է, այն իր մեջ ներառում է եռաչափ ֆիլմերի բոլոր տեխնիկական ատրիբուտները։ Երբ մենք նոր սկսեցինք աշխատել ֆիլմի վրա, շատերը թերահավատ էին այն առումով, թե կկարողանանք արդյոք այն ավարտին հասցնել»,- ասաց Վահե Սարգսյանը։
«Կուկարաչա» ֆիլմը խավարասերների մասին է։ Այն սիրո, ընկերության և հաղթանակի մասին է։ Ինչպես նշեց Վահե Սարգսյանը, ֆիլմը ցույց է տալիս, որ անգամ խավարասերները կարող են բարի լինել և պարտադիր չէ մարդու մասին դատել միայն արտաքինից։ Կուկարաչա անվանումը իսպաներենից թարգմանաբար նշանակում է «խարտյաշ խավարասեր»։
«Ինչպես ասում են ամենադժվարը սկսելն է։ Իրականում Հայաստանում կա լուրջ պոտենցիալ, լավ երիտասարդ մասնագետներ։ Հայաստանում կինոն նոր է շունչ առնում»,- ավելացրեց Վահե Սարգսյանը։
«Կուկարաչա» առաջին հայ-ռուսական համատեղ 3D Ֆիլմի տևողությունն է 77 րոպե, կինոթատրոններում այն կցուցադրվի 3 շաբաթ։ Տոմսերի գինը կլինի 1000-2000 դրամ։

6 апреля в кинотеатре “Москва” в Ереване состоится презентация первого совместного армяно-русского 3D анимационного фильма “Кукарача”. Фильм создан анимационной студией “TouchFX” и компанией “Paradise”.
Работа над фильмом “Кукарача” длилась около 4 лет. Впервые фильм был показан в Москве 24 марта, и сборы от фильма только на первой неделе составили $1 млн. Бюджет фильма составляет 4,5 миллионов долларов. Об этом на пресс-конференции в Ереване журналистам сообщили директор анимационной студии ”TouchFX” и продюсер фильма Ваге Саргсян и технический директор ”TouchFX” Вардан Карапетян.
“Это первый полноценный 3D фильм, в котором есть все технические атрибуты, соответствующие этому жанру. Когда мы начинали работу над этим фильмом, все скептически отнеслись к этой идее, и к тому, сможем ли мы довершить этот проект”, – сказал Ваге Саргсян.
Фильм “Кукарача” о тараканах, любви, дружбе и победе. Как заметил Ваге Саргсян, фильм рассказывает о том, что и тараканы могут быть добрыми. Идея фильма в том, что нельзя судить о людях лишь по внешнему виду. В переводе с испанского “Кукарача” означает “рыжий таракан”.
“Как говорится, самое трудное – начать. В Армении есть серьезный потенциал, хорошие молодые специалисты. Армянское кино обретает новое дыхание”, – добавил Ваге Саргсян.
Длительность первого армяно-русского совместного 3D фильма 77 минут, в кинотеатре “Москва” он будет показываться в течение 3 недель. Стоимость билета 1000-2000 драмов.