6 Ապրիլ 2011 - 12:43 AMT
Հայաստանում չափահաս բնակչության շուրջ մեկ երրորդը զարկերակային ճնշման խախտման խնդիր ունի: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Երևանի գլխավոր սրտաբան Պարունակ Զելվեյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի երիտասարդության շարքում զարկերակային ճնշման ցուցանիշը բավական բարձր է, նրա տարածվածությունը կազմում է 17-20 տոկոս: «Զարկերակային ճնշման վրա հիմնականում է ազդում է ավելորդ քաշի խնդիրը և ճարպակալումը, որի տարածվածությունը Հայաստանում կազմում է շուրջ 40 տոկոս»,- ասել է Երևանի գլխավոր սրտաբանը:
Միևնույն ժամանակ, Զելվեյանը գոհունակությամբ նշել է, որ 5 տարվա ընթացքում (2004-2009թթ.) Երևանում ավելացել է կայուն ճնշում ունեցող մարդկանց թիվը: Բացի դրանից, զգալիորեն կրճատվել է սրտամկանի ինֆարկտից մահացության տոկոսը:

В Армении около трети взрослого населения имеет проблемы с артериальным давлением. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил главный кардиолог Еревана Парунак Зелвеян. По его словам, среди молодежи Армении показатель нарушения артериального давления довольно высок, он составляет 17-20%. «На нарушение артериального давления в основном влияет избыточный вес и ожирение, распространенность которых в Армении составляет около 40%», – сказал главный кардиолог столицы.
В то же время Парунак Зелвеян с удовлетворением отметил, что за пятилетний интервал (2004-2009 гг.) в Ереване увеличилось количество людей сo стабилизированным давлением. Кроме того, значительно сократился процент смертности от инфарктов.