Ֆրանսիացի դերասան և ռեժիսոր Ժան Պոլ Շինտու, որը Հայաստան է ժամանել «ԱՐՄՄՈՆՈ» Մոնոներկայացումների միջազգային թատերական փառատոնին մասնակցելու համար, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց, որ Հայաստանի մասին գիտի դեռ մանկուց, իսկ Հայոց ցեղասպանության մասին իմացել է, երբ 14 տարեկան էր: «Երբ ես սովորում էի Լիոնի քոլեջում, իմ դասարանցին Իվ Փալանջյան անունով մի չարաճճի տղա էր: Ուսուցչուհին ասաց, որ եթե նա իրեն լավ չդրսևորի, ապա նրան փոքր արկղի մեջ Թուրքիա կուղարկեն: Դասամիջոցին ես նրան հարցրեցի, թե ինչու հենց Թուրքիա: Նա ինձ պատմեց Ցեղասպանության մասին: Ես այդ մասին իմացա, երբ 14 տարեկան էի, և իմ շատ տարեկիցներ չգիտեին այդ մասին»,- պատմեց Շինտուն` ավելացնելով, որ ծնունդով Լիոնին կից փոքր քաղաքից է, որտեղ բնակչության 50%-ը հայեր են:
Ժան Պոլ Շինտուն հայտնի դերասան և ռեժիսոր է, ավելի քան 60 դեր է խաղացել, աշխատում է բացառապես դասական ստեղծագործությունների հետ: Անցյալ տարի նա արդեն այցելել է Հայաստան Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակում` Էժեն Իոնեսկոյի «Աթոռներ» մոնոներկայացումով, իսկ այս տարի «ԱՐՄՄՈՆՈ» փառատոնում հանդիսատեսի դատին ներկայացրեց Ալբեր Կամյուի «Առաջին մարդը» մոնոներկայացումը:

6 Апрель 2011 - 16:18 AMT
Французский актер и режиссер Жан Поль Шинту, который приехал в Армению для участия в Международном театральном фестивале АРММОНО, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net рассказал, что знает про Армению с детства, а про Геноцид армян узнал в 14 лет. “Когда я учился в колледже в Лионе, моим одноклассником был большой шалунишка по имени Ив Паланджян. Учительница сказала, что если он не будет вести себя хорошо, то она отправит его в Турцию в маленькой коробке. Во время перемены я спросил, почему именно в Турцию? Он рассказал мне про Геноцид. Я узнал об этом, когда мне было всего 14 лет, и многие мои ровесники не знали об этом”, – рассказал Шинту, добавив, что родом он из маленького городка близ Лиона, где 50% населения составляют армяне.
Жан Поль Шинту известный актер и режиссер, сыграл свыше 60 ролей, работает исключительно с классическими произведениями. В прошлом году Шинту приезжал в Армению в рамках Дней франкофонии с моноспектаклем “Стулья” Эжена Ионеско, а на фестивале АРММОНО в этом году представил на суд зрителя моноспектакль “Первый человек” об Альбере Камю.