7 Ապրիլ 2011 - 09:41 AMT
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը կոչ է անում բոլոր մշակութային, գիտական, կրթական հաստատություններին և կազմակերպություններին պատրաստել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Իրինա Բոկովայի անունով «Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ» ազգային հայտին աջակցող նամակներ գրել և տրամադրել ՀՀ մշակույթի նախարարությանը: Պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարևորում է ներկայացվող հայտն աջակցող նամակների քանակությամբ: Կոչը կապված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկի 2011 թվականի համալրման գործընթացի մեկնարկի հետ, որն իրականացվում է տարբեր երկրների կողմից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ազգային ոչ նյութական արժեքների հայտեր ներկայացնելու ճանապարհով:
2010 թվականին նշված ցանկում ներառվեց Հայաստանի Հանրապետության ներկայացրած «Խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» ոչ նյութական մշակութային արժեքը, իսկ 2011 թվականի համալրման նպատակով ՀՀ մշակույթի նախարարությունը մշակել և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով Հայաստանի ազգային հանձնաժողովի հետ համատեղ ներկայացրել է հայ ազգային էպոս` «Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ» հայտը:

Министерство культуры Армении призывает все культурные, научные и образовательные организации Армении написать на имя генерального секретаря ЮНЕСКО Ирины Боковой письма в сопровождение официального запроса Минкульта РА о включении армянского эпоса ”Давид Сасунский или Неистовые из Сасуна” в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Эти письма должны быть переданы в Министерство культуры РА. Подобный призыв связан с тем, что ЮНЕСКО объявило о начале приема заявлений для дополнения списка нематериальных культурных ценностей на 2011 год. Список составляется на основе поступающих из разных стран заявок.
17 ноября 2010 года комитет по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО в Найроби в ходе пятого заседания принял решение включить искусство каменных крестов, символику и мастерство создателей хачкаров в репрезентативный список нематериального культурного наследия.
Учитывая тот факт, что хачкар – это действующая традиция для всего армянства, его включение в репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО создаст условия для сохранения и передачи следующим поколениям знаний, ритуалов, традиций и ремесел, связанных с хачкаром. Это также обеспечит ознакомление с армянскими культурными ценностями и уважение к ним.
В 2005 году одним из устных и нематериальных культурных шедевров человечества была провозглашена музыка дудука.