Ապրիլի 3-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում Արցախում առաջին անգամ ֆլեշմոբ էր տեղի ունեցել: Չնայած ֆլեշմոբը նվիրված էր ընթերցանությանը և Երևանի` 2012թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու փաստին, սակայն այս իրադարձությունը լրջորեն անհանգստացրել է որոշ շրջանակների: Նախ ֆլեշմոբի անցկացմանը փորձել է խանգարել ոստիկանությունը: ՊՊԾ դասակի ոստիկանները մոտեցել են հրապարակում նստած և ընթերցող ֆլեշմոբի մասնակիցներին ու պահանջել վեր կենալ և տեղափոխվել` պատճառաբանելով, որ հասարակական կարգ են խախտում: Թե ո՞րն է կոչվում հասարակական կարգի խախտում, ոստիկանները ոչ մի կերպ բացատրել չեն կարողացել: Այս մասին տեղեկանում ենք ֆլեշմոբի մասնակիցներից unform14 բլոգերի գրառումից:
Սակայն իրադարձությունները սրանով չեն վերջանում: Արցախի հանրային հեռուստատեսության երիտասարդական «Սթարթ ափ» հաղորդման ստեղծագործական խումբը, որը լուսաբանում է երիտասարդական կյանքը, հատկապես սոցիալական ցանցերում, բլոգերում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում տեղի ունեցող իրադարձությունները, հետևում էր ֆլեշմոբին` երեքշաբթի օրվա հաղորդումը դրան նվիրելու համար:
Ապրիլի 5-ին, երեքշաբթի, թեև Հանրայինի եթերում հայտարարվեց «Սթարթ ափ» հաղորդման մասին, սակայն այն եթեր չհեռարձակվեց և փոխարինվեց մեկ այլ ծրագրի կրկնությամբ: Հանրային հեռուստատեսության մոտ կանգնած աղբյուրը հաղորդում է, որ հեռուստատեսության ղեկավարությանը ֆլեշմոբի մասին պատմող նյութը ցուցադրել արգելել են նախագահականից: Վերջին շրջանում Արցախի որոշակի շրջանակներ բավական նյարդային են արձագանքում տարբեր երիտասարդական նախաձեռնություններին: Մասնավորապես, փետրվարի 28-ի սումգայիթյան զոհերի հիշատակի ոգեկոչման օրը մի խումբ ուսանողների նախաձեռնած երթը խիստ վրդովմունքով է ընդունվել Արցախի պետական համալսարանի ղեկավարության կողմից: Ռեկտոր Ստեփան Դադայանը հանդիմանել է ուսանողներին, իսկ ուսվարչության նախագահին սպառնացել հանել զբաղեցրած պաշտոնից` թեև դրա իրավասությունը չունի:

7 Апрель 2011 - 13:28 AMT
3 апреля в Арцахе прошел первый флеш-моб, посвященный чтению книг. Около 15 человек собралось на площади Возрождения в Степанакерте, где, сидя прямо на земле, зачитали каждый по странице из своей любимой книги. Флеш-моб был организован в связи с провозглашением Еревана Всемирной столицей книги 2012 года. Однако это событие стало поводом для беспокойств у некоторых кругов в Арцахе – проведению флеш-моба попыталась помешать полиция. Сотрудники полиции подошли к участникам мероприятия и потребовали встать и покинуть площадь, сказав, что последние нарушают общественный порядок. Однако сотрудники полиции никак не смогли объяснить, что они имели в виду, обвиняя участников флеш-моба в “нарушении общественного порядка”.
Но события на этом не завершились. Программа «Start up» Общественного телевидения Арцаха осветила данное мероприятие, чтобы показать его в эфире, однако этого тоже не произошло.
В последнее время некоторые круги Арцаха довольно нервно реагируют на разные инициативы молодежи страны. Примером этого также является реакция ректора Государственного университета Арцаха Степана Дадаяна, который выразил возмущение в связи с проведением 28 февраля шествия, посвященного памяти жертв Сумгаита, сообщает ArtsakhNews.